Neprehliadnite výpredaj v našom e-shope, zľavy až 60%.

02/20570200

Po-Ne: 9:00-19:00
0
Prázdny

 

Vo svojom košíku zatiaľ nič nemáte.

 

Môžete začať s výberom z našej akčnej ponuky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o psoch / Články a videá / Výcvik a tréning / Problémové správanie a základný výcvik psa

Problémové správanie a základný výcvik psa

So psami je to ako s deťmi. Ako si ich vychováte, takí sú celý život. Na rozdiel od detí avšak za psy máte zodpovednosť stále. Psom je potrebné sa prispôsobiť, aby správne pochopili, čo po nich vlastne chcete. Prezradíme vám základné prvky správnej výchovy psov a rozoberieme niektoré situácie, v ktorých môže byť ťažké psa zvládnuť.

Začíname od šteňaťa

Prútik treba ohýbať, kým je mladý. To sme veľmi často počuli, ako deti. Pravda je, že ak vyrastáme s nejakými pravidlami, ľahko ich potom prijímame za svoje. U psov to platí tiež. Už od šteňaťa nastavte základné pravidlá vášho spolužitia a na tých si trvajte. Ak si napríklad neželáte, aby pes otravoval pri stole, pošlite ho počas doby vášho jedenia na miesto a chcite po ňom, aby tam tiež zostal. Raz bude váš pes veľký a potom ho budete ťažko učiť, že z ničoho nič vaša nemecká doga nesmie skákať prednými labami na stôl.

štěně na vodítkuvůdce smečky

Psia svorka

Pes je šelma, ktorá žije vo svorkách. V každej svorke panuje určitá hierarchia. Celej svorke velí alfa, ktorá má úplnú autoritu. V našom prípade musí byť alfou vždy človek. Vyberte jedného z rodiny, kto bude predovšetkým psa vychovávať. Väčšinou to býva ten, kto psa venčí a kŕmi. Ak venčia deti, nechajte postavenie alfy na niektorom z rodičov, ktorý si predsa len s výchovou poradí lepšie.

Na psa nevolajte dvaja naraz. Nikdy mu tiež nedávajte povel zároveň. Pes tak nevie, koho má vypočuť. Tiež je dôležité dodržať pravidlo, že vždy rozhodujete vy, nie pes. V opačnom prípade môže dôjsť k strate vášho postavenia, ktoré si potom musíte vydobyť späť. Nie každý bohužiaľ ale vie ako, a väčšina psích majiteľov nad tým mávne rukou. Pes však potrebuje mantinely. Trvaním na dodržiavaní pravidiel mu nič neupierate, naopak dávate jeho životu poriadok a pocit istoty.

Nepodceňujte kŕmenie

Kŕmenie - tak jednoduchý proces. Dáte psovi granule do misky, tú položíte na zem a pes ich za vrtenia chvosta zožerie. Ale ouha. On si k nim len pričuchol a pozrel sa na vás s dotazom v očiach "nič lepšie tam nemáš?"

Záleží len na vás, ako bude prebiehať kŕmenie po zvyšok jeho psieho života. Krmivo vyberajte starostlivo a dobre si rozmyslite, či budete kŕmiť konzervou, barfom či granulami. Dôležitý je aj výber značky. Pri rozhodovaní je tvrdosť skutočne na mieste, inak sa môžete dostať do veľkých problémov. Odmietanie krmiva býva častý problém predovšetkým u malých plemien, ktoré ťažia zo svojej roztomilosti. Aj malý pes je však pes.

Správny postup kŕmenia psa

  1. Dajte mu najavo, že je čas kŕmenia. Vyberte prázdnu misku zo skrine. Tým psa nabudíte, že dostane niečo dobré.
  2. Granule do misky nesypte na zemi, ale hore na stole, aby videl prípravu kŕmenia a zároveň sa k nim nemohol hneď dostať.
  3. Následne sa pred psa postavte s plnou miskou v rukách a dajte povel "sadni!" Nechajte ho povel splniť a chvíľku počkajte. Predĺžite tým proces očakávania a viac ho na krmivo nabudíte.
  4. Potom položte misku s krmivom pred psa. Buď začne jesť, alebo krmivo odmietne.
  5. Ak si nebude granule všímať, po 20 minútach misku s granulami zoberte a nechajte iba misku s vodou, ktorú má mať stále k dispozícii.
  6. Ďalšie kŕmenie bude nasledovať až v čase, keď by nasledovalo za obvyklých okolností. Dobu neskracujte, dodržujte ju tak, ako ste ju raz nastavili.

Dôležité je si uvedomiť, že ak pes nemá zdravotné komplikácie (napríklad cukrovku) je tvrdosť naozaj na mieste. Zvieratá všeobecne majú pomerne silný pud sebazáchovy, a ak majú príležitosť sa najesť, hladom neumrú. V zoologických záhradách sa dokonca dodržiava každý týždeň jednodňový pôst u všetkých mäsožravcov s výnimkou mláďat, gravidných a dojčiacich samíc. Pokiaľ bude mať skutočne hlad a bude vedieť, že nedostane miesto obeda hromadu maškŕt, obed zožerie. Ak sa však rozhodnete psa "vydusiť" buďte dôsledný a nedávajte mu počas pôstu, ktorý si sám zvolil odmietaním krmiva žiadne maškrty a v žiadnom prípade nič od stola. Najčastejšie pokusy o psie sabotáže prebiehajú v období puberty a odmietanie krmiva býva jedným z najčastejších problémov.

Pes pri venčení ťahá

Ťahanie môžeme ovplyvniť my sami. Stačí, keď namiesto obľúbených samonavíjacích vodidiel budeme používať počas učenia chôdze skôr klasické vodidlá. Prečo? Systém samonavíjacích vodidiel totiž udržuje lanko alebo pásik v stále napnutej polohe. Pes teda stále cíti tlak na krk a nespozná tak, kedy ide správne a kedy zle. Klasické vodidlo je tiež pevnejšie, takže pri zatiahnutí späť a povelu "k nohe" je povel jasný a pes tak vie, že robí niečo zle.

Pri výchove psa tiež neodporúčame postroj. Ten totiž rozkladá ťažnú váhu na hrudník psa a tak mu dovolí sa lepšie zaprieť. Či už ťahá zmieňované sane či svojho pána, má svoju úlohu oveľa jednoduchšiu. Ak nechcete za svojím psom lietať, majte ho radšej na obojku.

Báť sa nemusíte ani sťahovacích obojkov. Niektoré cvičiaky sťahovacie obojky priamo vyžadujú. Pokiaľ máte naozajstného ťahúňa, ktorý sa škrtí a máva penu u papule, môžete použiť polosťahovacie obojky, ktoré nestiahnu úplne. Alebo siahnite po kožených či látkových sťahovacích obojkoch, ktoré sú ku krku psa miernejšie ako klasická retiazka.

pes je agresivnípes očichává jiného psa

Pes odmieta pribehnúť na zavolanie

Pribehnúť na zavolanie by mal vedieť každý pes. Predovšetkým kvôli jeho vlastnému bezpečiu. Môže mu to zachrániť život pred idúcim autom, agresívnym psom alebo akýmkoľvek ďalším nebezpečenstvom.

Naučte ho poslúchnuť na povel "ku mne". Pri učení platia rovnaké pravidlá ako pri iných poveloch. Pokiaľ pes povel vykoná správne, nezabúdajte oceniť. Či už pohladením či maškrtou. Pokiaľ pes utečie a na vaše zavolanie sa vráti, radšej ho netrestajte. Mohol by sa nabudúce trestu báť a radšej sa nevracať vôbec. Neposlúchol vás síce hneď, ale predsa len vás poslúchol.

Kto sa hrá, nehnevá

Keď si šteňa zvyká na samotu, počítajte s tým, že si môže vziať na paškál napríklad rohy stien alebo nábytku. Zabavte šteňa jeho vlastnými psími hračkami. Niektoré hračky môžete naplniť obľúbenými maškrtami. Hračka by mala byť čo najzaujímavejšia a pokiaľ je možné tak vydávať zvuk. Pes bude mať pocit, že ju môže loviť. Žiadna hračka nevydrží večne a čoskoro môže skončiť rozbitá.

Ak si však s hračkou pomýli vaše nové lodičky alebo ovládač od televízie, mali by ste psíka usmerniť. Dajte mu dostatočne najavo, s čím sa hrať môže a s čím rozhodne nie. Pri výbere dbajte na to, aby nedošlo k vylámaniu zubov ešte pred predozubením. Pre mladé šteňatá radšej voľte hračky mäkšie a pokúste sa to do nedoozubenia vydržať.

Tresty

V prípade trestov si dávajte naozaj pozor. Psa trestajte správnym spôsobom a v správnu chvíľu. V opačnom prípade by pes mohol byť zmätený. Chyba sa tak môže čoskoro opakovať. Ako teda psa správne potrestať?

K trestu musí dôjsť bezprostredne po prehrešku, inak si ho nemusí spojiť s tým, čo urobil zle. Takýto trest by bol zbytočný a k ničomu, len by sa vás mohol pes začať báť. Psa nikdy nebite vodidlom. Ak vezmete do ruky vodidlo, má to byť signál na to, že idete von a nie, že urobil niečo zle. Pri menších plemenách, kedy sa bojíte udrieť, sa veľmi osvedčili noviny, alebo časopis. Papier je ľahký, takže psovi neublížite.

Každý fyzický trest by mal sprevádzať aj povel sprevádzaný pevným pokojným hlasom, napríklad klasické "fuj!" Hlas netreba príliš dvíhať, pretože psy počujú oveľa lepšie ako my. Sú však citliví na tón, ktorý by v tej chvíli mal byť hlbší a pevný. Aj pohľad do očí by mal byť neústupný. V tejto chvíli vy ste tá alfa, ktorá vymedzuje členovi svorky jeho miesto. Na všetky plemená je dobre aplikovateľné vzatie za kožu za krkom (psi ho poznajú už od svojich matiek) a takzvané "vyhrešenie".

V žiadnom prípade psa netrestajte tým, že by nedostal nažrať (nebude chápať, prečo má mať hlad), alebo zatvorením za dvere, prípadne v miestnosti, kde by mal byť sám. Tieto tresty nepatria medzi vhodné v prípade spoločenského zvieraťa.

smutný pesvýcvik psa

Výcvik psa u profesionálov

Základná poslušnosť a lovecký výcvik

Ak si nie ste s výchovou istí, môžete sa obrátiť na profesionálov, ktorí vás naučia, ako svojho psa cvičiť. Typov výcvikov je viac. Ten základný sa volá "základná poslušnosť". Tam vás naučia ako psa zvládať, aké dávať povely, aby vás dobre chápal a čo má počas nich správne robiť. Vlastne je to také učenie komunikácie so psom. Okrem tohto môžete chodiť aj napríklad na "lovecký výcvik", kde sa učíte napríklad stopy, alebo odloženie.

Psie agility

Pre malé aktívne plemená sú skvelou voľbou agility, pri ktorých pes v čo najkratšom časovom úseku zdoláva rôzne prekážky. Dog dancing je zábavná forma učenia rôznych kúskov na hudbu a teší sa obrovskému záujmu po celom svete.

Obrany

Môžete tiež chodiť na tzv. "Obrany", kde sa naučíte zvládať agresivitu psa a obaja si precvičíte ako sa správať v krízových situáciách. Tu je potrebné zdôrazniť, že obrany nepodporujú jeho agresivitu. Týmto výcvikom prechádzajú okrem iných tiež policajné služobné psy. Výcvik pomáha vybiť energiu, prehlbuje poslušnosť psa a je pre oboch skvelou zábavou. Čím viac budete trénovať ako sa zachovať v krízovej situácii, tým lepšie budete pripravení a tým skôr vás pes poslúchne.

Výcvikové prvky

Učiť môžete na rôzne druhy povelov. Okrem klasického hlasového prejavu môžete využiť píšťalky alebo obľúbené psie klikery. Každý správne prevedený povel pri tom oceňte pohladením či tľapnutím a maškrtou. Hlas má najväčšiu variabilitu, pretože jeho tón pes veľmi ostro vníma. Učenie na píšťalku má výhodu v tom, že sa toľko nenamáhate a zvuk sa nesie na dlhšiu vzdialenosť. Musíte si ale jednotlivé povely píšťalkou zapamätať a dodržiavať ich.

Elektrický obojok by mal byť až tou poslednou možnosťou, kedy je psí inštinkt tak silný, že nič iné nepomáha. Napríklad pri utekaní za zverou alebo iným psom. Aj používanie týchto obojkov má však svoje pravidlá, ktoré je nutné dodržiavať.

Starého psa novým kúskom nenaučíš?

Pes z útulku býva vo väčšine prípadov už dospelý. Pokiaľ ho predchádzajúci majiteľ správne nevychoval, je prevýchova obťažná, nie však nemožná. Ak sa pes správa agresívne, vyhľadajte pomoc odborníka a riaďte sa jeho radami. V žiadnom prípade nesmie pes ohroziť žiadneho člena rodiny - teda svoje vlastné svorky. V prírode by bol z takejto svorky pravdepodobne vykázaný.

Komentáre

  • 1
    Roland Barta dňa 13. 11. 2020
    ku krmeniu: cely postup krmenia je spravny az na jeden bod a to cas ako dlho mu nechavam misku - moznost sa nazrat. ak mu ponuknem zradlo a pes nejavi zaujem o zradlo, tak doporucujem misku zobrat okamzite do par sekund. v ziadnom pripade ju tam nenechavat 20 minut, to je strasne dlho.
  • 2
    Eva dňa 4. 9. 2019
    u nas hrozne vela veci ovplyvnilo krmivo ... odkedy mame kvalitnejsiu stravu - masove pate brit monoprotein zajac alebo jahnacina, tak nas labrousek je spokojnejsi a vobec nie nervozny