Chov korytnačky zelenkastej
10 min. čítanie
Váš košík je prázdny
Neviete si rady s výberom? Poradíme vám
Korytnačky sú jedny z najobľúbenejších teráriových zvierat v domácom chove. Aj keď nie sú zvieratkami na maznanie, tento prastarý živočích našej planéty si našiel svojich priaznivcov. Pri správnej starostlivosti sa dožívajú veľmi vysokého veku, a tak nám môžu robiť dlhoročných spoločníkov. Rozmanitosť ich druhov je naozaj široká – existuje viac ako 300 druhov a stovky poddruhov. Od malých vodných korytnačiek, ktoré obývajú naše rybníky a jazierka, až po obrie suchozemské a morské korytnačky.
Napriek vysokému veku, ktorého sa dožívajú, a početnosti ich druhov, je mnoho korytnačiek ohrozených vyhynutím. Ak si však chcete zaobstarať korytnačku ako domáceho miláčika, mali by ste si dôkladne preveriť jej pôvod a premyslieť si, aký druh je vhodný práve pre vás. No ako si vybrať tú pravú?
Korytnačky sú jedny z mnoho plazov, ktoré môžeme chovať v domácich podmienkach. Čo si však treba rozmyslieť je či chcete chovať korytnačku vodnú alebo suchozemskú, medzi chovom sú totižto značné rozdiely. Základné faktory ale budú vždy rovnaké.
Jedna z najdôležitejších vecí v základnej výbave korytnačky je výber dostatočne veľkého terária.
Podávaná strava opäť záleží na druhu korytnačky. Suchozemské druhy sú spravidla bylinožravce, ich strava je zložená z rôznych bylín, zeleniny a ovocia. Základom potravy suchozemských korytnačiek by malo byť čo najpestrejšie spektrum rastlín (trávy, púpava, ďatelina, žerucha, ... ) spolu s ich kvetmi, zeleninou a senom (listová zelenina, brokolica, tekvica, ...). Doplnkom by malo byť ovocie, sépiová kosť na obrusovanie zobáka, doplnkové vitamíny a vápnik. Tráviaci trakt suchozemských korytnačiek nie je prispôsobený na živočíšnu stravu plnú bielkovín, ktoré im spôsobujú tráviace ťažkosti a komplikujú ich zdravý vývin. Mäsu, vajciam a mliečnym výrobkom sa treba preto vyhýbať, napriek tomu, že korytnačkám chutia. A samozrejme to najdôležitejšie - korytnačka by mala mať neustále prístup k čerstvej vode.
Pri vodnej korytnačke je strava diametrálne odlišná, tiež si rada pochutná na zelenine no pre veľa druhov je dôležitá najmä živočíšna zložka potravy. V mladosti potrebujú potravu každý deň a rozhodne nepohrdnú kuracím, hovädzím alebo rybím mäsom či hmyzom. V dospelosti už stačí kŕmiť zhruba každý druhý až tretí deň, opäť je dobré kŕmiť ju rybami, ulitníkmi, dážďovkami či hmyzom. K tomu si ale pochutnajú aj na rastlinnej zložke ako ich suchozemské príbuzné. Mäso by každopádne nemalo byť tučné a tiež je dobré vyhýbať sa bravčovému. Opäť myslíme na dostatočný prísun vápnika. V ponuke jedálneho lístka pre obe skupiny korytnačiek tiež existuje rad špecializovaných granúl.
Ako každému inému tvorovi, aj korytnačkám hrozia rôzne choroby a pri zanedbaní starostlivosti môžu trpieť rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Dôležité je preto dodržiavať všetky odporúčania a vytvoriť pre korytnačku správny domov a to v závislosti od druhu. Najčastejšie môžete urobiť chybu v strave – dohliadajte preto na dostatočne pestrú stravu plnú vitamínov (hlavne vápnika), zloženú z jedál vhodných pre korytnačku. Kvôli vitamínu D3 nezabúdajte na UVB žiarenia, ktoré nahradzuje slnečné lúče, ak je korytnačka chovaná v domácnosti. Ďalším rizikom v chove býva prechladnutie, práve preto je nutné dodržiavať teplotu vzduchu, ale v prípade vodnej korytnačky aj teplotu vody. Pomôcť vám v tom môžu teplomer a vlhkomer, ktoré si určite zaobstarajte do výbavy terária. Korytnačka sa môže tiež zraniť, prostredie terária by teda malo byť usporiadané tak, aby sa v ňom predchádzalo možným úrazom.
Z celkovej starostlivosti o korytnačku nesmieme vynechať upratovanie. Korytnačí domov by mal byť čistý a udržiavaný, čo si bude vyžadovať vašu pravidelnú starostlivosť.