Kastrácia mačiek
10 min. čítanie
Váš košík je prázdny
Neviete si rady s výberom? Poradíme vám
Leto je ideálnym časom na spoločné zážitky so psom, ale prináša aj viaceré riziká. V článku vám poradíme, ako zabezpečiť správny pitný režim, ochranu pred horúčavou a parazitmi, bezpečné kúpanie, správnu starostlivosť o labky a srsť, aj čo by nemalo chýbať vo vašej psíčkarskej lekárničke. Vďaka našim tipom si užijete so svojím chlpáčom pohodové a bezpečné leto plné radosti.
Slnko svieti, voda láka. Áno, je tu leto. S ním aj dlhé dni, ktoré môžeme využiť na zábavu, výlety s našimi štvornohými parťákmi. Treba si však dať pozor na nástrahy, ktoré leto prináša. Horúca zem, teplý vzduch, malé zvieratká, ktoré vedia spôsobiť ťažkosti. Poďme sa spolu pozrieť na pár tipov ako prežiť pohodové leto s chlpáčom
Nezabúdajte na neustály prístup k čerstvej vode. Ako pri všetkom, aj pri pitnom režime je dôležité riadiť sa heslom všetkého veľa a všetkého málo škodí. Málo vody – dehydratácia, môže v letných mesiacoch nastať už počas dvoch hodín. U psíka sa prejaví napríklad apatiou, neochotou, únavou. Vyskúšať môžete aj test elasticity kože - uchopte kožu psa vzadu nad kohútikom a opatrne ju potiahnite smerom nahor 3-5 cm podľa veľkosti psa. Kožu pustite a sledujte, za ako dlho sa vráti do svojej pôvodnej polohy. U dobre hydratovaného psa je koža pružná a vyrovná sa takmer okamžite, spravidla do 2 sekúnd. Pokiaľ je bez dehydratovaný, koža sa na svoje miesto navracia pomaly, alebo vôbec. Opačný prípad, príliš veľa vody – hyperhydratácia je škodlivá tiež, ak pes prehltne veľké množstvo vody napríklad počas šantenia sa vo vode (aportovanie hračiek, skákanie do vody) alebo pri obľúbenom chytaní tečúcej vody z hadice. Prejavuje sa napríklad nadmerným slinením, zvracaním, nadúvaním, bledými sliznicami v pokročilom štádiu nastáva úpadok do bezvedomia. V týchto stavoch odporúčame vyhľadať pomoc veterinára.
Každý psík by mal mať možnosť schovať sa počas horúcich letných dní na chladnejšom mieste. Najlepšie, keď mu umožníte vstup do pivnice, alebo garáže. Ak takúto možnosť nemáte ale na záhrade máte aspoň miesto kde je tieň, využite novodobé vychytávky – chladiace podložky. Netreba ich dávať do chladničky/mrazničky, pretože fungujú na princípe chladiaceho netoxického gélu. Stačí, keď si na ňu chlpáč jednoducho ľahne.
Prechádzky miluje azda každý psík. Cez leto tomu nie je inak. Avšak správne načasovanie prechádzky v tomto období je naozaj dôležité. Na prechádzky by sme mali chodiť buď skoro ráno, alebo k večeru. Betón na cestách a chodníkoch cez deň je naozaj rozpáleny. Ak aj musíte absolvovať venčenie cez deň a máte možnosť, zvoľte na prechádzky miesta s dostatkom tienistých miest, napr. les, park... Pri náznakoch únavy, zrýchleného dychčania vášho psíka prechádzku prerušte.
Po zime sa k životu prebúdzajú aj parazity a hmyz. Znepríjemňujú život nielen nám ľuďom aj zvieratkám. Najlepšia prevencia je použitie antiparazitík. Existujú v rôznych formách – pipety, spreje, šampóny, obojky, tabletky. Formu, množstvo a dávkovanie vám poradí váš veterinárny lekár.
Nenachádza sa vo vašom okolí vodná nádrž alebo si nie ste istý, či do nej chcete svojho psíka pustiť ale napriek tomu ho chcete ochladiť vo vode? Riešenie sú bazény pre psíky. Sú z odolného materiálu a niektoré dokonca majú funkciu splash (striekajúce otvory po okrajoch). Nezabúdajme, že ochladzovanie musí byť postupné. Náhlym schladením by mohlo dôjsť k teplotnému šoku. Naozaj netreba podceňovať dôsledné vysušenie srsti po plávaní. Ľahko a rýchlo psíka vysušíte napríklad extrémne absorpčným uterákom z mikrovlákna. Sušením znižujeme šancu na tvorbu hot spotov a aj kvasiniek. Hot spot často trápi dlhosrsté plemená. Sú to kožné lézie, ktoré sú spôsobené baktériami. Výskyt hot spotov je typický pre teplé a vlhké počasie. Prejavujú sa začervenanými mokvavými útvarmi na koži a sú veľmi nepríjemné. Psov svrbia, znervózňujú a bolia.
Počas letných horúčav netreba psíka extrémne preťažovať športovou aktivitou - pri svalovej aktivite sa väčšina energie premení na teplo a rýchlo narastá riziko prehriatia.
Psy s podsadou nikdy nestriháme! Keď vidíte huňatého psa uprostred horúceho letného dňa možno si s ľútosťou poviete, aké mu musí byť neznesiteľné teplo. Pravdou je, že jeho podsada a hustá srsť fungujú ako termoregulácia. Ak by ste mu podsadu ostrihali, narušili by ste ju a pes je tým pádom náchylnejší k prehriatiu. Naopak plemená bez srsti, tzv. naháče, nezabúdajte natierať niekoľkokrát denne opaľovacím krémom s vysokým UV faktorom, pretože rovnako ako u ľudí mu hrozí spálenie kože.
V zime je potreba chrániť labky pred posypovou soľou a zľadovateným snehom. V lete si musíme dávať pozor hlavne na rozpálené povrchy. Na prvý pohlaď sa môže zdať, že vankúšik na lebke je odolný, ale je to práve naopak. Pokiaľ je to možné, počas prechádzky volíme trávnatý povrch. Na ochranu psích labiek môžeme použiť krém na labky, ktorý labku hydratuje, vytvorí na nej ochranný film a chráni ju pred poranením.
Každý správny kynológ alebo psí rodič by mal mať pri sebe kvalitne vybavenú lekárničku. Nakoľko pri kúpaní sa občas stane, že psíkom sa voda dostane až do ucha, netreba zabúdať na ušné kvapky. Sú vhodné na preventívne čistenie a majú aj antibakteriálne účinky. Oči psa môže podráždiť napríklad chlór ak pes skočí do bazéna, no rovnako drobné častice, peľ, kúsky tráv. Podráždené oči nadmerne slzia, sú začervenané a je to rovnako nepríjemné, ako akékoľvek iné ťažkosti. Aplikácia očných kvapiek priamo do oka, ktoré odstraňujú nečistoty pomáha predchádzať zdravotným ťažkostiam. Občas sa stane aj menšia nehoda – aj my sa dokážeme občas nešikovne poraniť, a aj psíky sú v tom experti. V ich lekárničke by nemal chýbať ani prípravok na drobné povrchové rany, ktoré vieme ošetriť aj sami. Pri vážnejších úrazoch určite vyhľadajte veterinára!
Pamätajte, vždy je lepšie problémom predchádzať, ako ich riešiť. Dôležitá je pravidelná kontrola stavu vášho miláčika, aj keď ako správny chovateľ dodržiavate všetky potrebné zásady v starostlivosti o neho.
Hurááá, užite si spokojné a šťastné leto bez nehôd s vašim psíkom.