🎁 4+1 zadarmo pri nákupe nezľavneného tovaru. Končí o:
 
dní
 
hodín
 
min
 
sek
Viac informácií 🐶
🎁 4+1 zadarmo pri nákupe nezľavneného tovaru. Končí o:
 
dní
 
hodín
 
min
 
sek
Viac informácií 🐶
Po - Ne: 8:00 - 20:00
0
Prázdny

Vo svojom košíku zatiaľ nič nemáte.

 

Druhy a typy antiparazitík

Vonkajšie parazity, ako je napríklad blcha či kliešť sú nielen obťažujúce, ale tiež môžu byť nebezpečné. Dnes si povieme, ako sa proti týmto parazitom najlepšie a účinne brániť.

Spot-ony a pipety

Obľúbeným typom antiparazitík sú takzvané spot-ony alebo aj pipety. Tie sú výborné pre mačky, ktoré sa väčšinou boja sprejov a obojky zase vonku často strácajú. Hodia sa aj pre malé psie plemená, na ktoré sú niektoré obojky príliš silné. Používajú sa však aj na veľké psy.

Aplikácia je veľmi jednoduchá. U malých plemien a mačiek stačí aplikovať na jedno miesto medzi lopatky, v prípade väčších plemien je potrebné aplikovať až na 4 rôzne miesta v chrbtovej línii. Väčšina spot-onov má dĺžku účinnosti 4 týždne a neodporúča sa psa šampónovať, pretože by sme tým znížili dobu pôsobenia. Účinná látka sa rozšíri počas 24h kožným mazom do štruktúry kože, odkiaľ sa uvoľňuje späť na povrch.

Antiparazitné spreje

Spreje môžete použiť na psy. Vo výnimočných prípadoch aj mačky, ak máte doma trpezlivejšieho jedinca, ktorému nebude zvuk spreja robiť problémy. Sprej je nutné aplikovať po celom tele, pričom sa odporúča brať ohľad na "teplé" miesta (za ušami, na bruchu, v slabinách).

Jednou z výhod sprejov je tá, že ich môžeme použiť aj na ošetrenie okolia zvieraťa, ako je napríklad pelech, búda či koterec. Pri aplikácii je nutné srsť zvieraťa poriadne rozhŕňať, aby sa látka dostala až na kožu a po ďalších 24h zabrániť styku zvieraťa s vodou.

pes se škrábekočka se škrábe

Antiparazitné šampóny

Antiparazitné šampóny a peny sa väčšinou používajú v prípade nálezov bĺch. Majú však krátkodobý účinok aj proti ostatným vonkajším parazitom. Zviera poriadne napeňte, aby sa látka dostala na kožu po celom povrchu tela.

Počas umývania je potrebné dať hlavne pozor, aby sa šampón nedostal do očí a uší. Používa sa väčšinou u psov, pretože mačky sa kúpaniu často veľmi vehementne bránia. V prípade nutnosti je však možné ich tiež vykúpať.

Antiparazitné obojky

Najrozšírenejšími a najobľúbenejšími antiparazitikami sú obojky. Ich doba účinnosti je najdlhšia, niekedy až 8 mesiacov. Vystačíte si teda aj s jedným obojkom na celú sezónu. Obojkov je viac druhov a spôsob fungovania je rôzny. V niektorých prípadoch ide účinná látka do krvi a inokedy sa po zvierati roznáša kožným mazom. Sú tiež obojky "hubiace", ktoré sú založené na chemickom základe a obojky "repelentné", ktoré sú čisto prírodné a obsahujú iba bylinky a oleje.

Väčšina obojkov je tiež vodeodolná, takže nevadí, keď maznáčik zmokne alebo sa zmočí v rieke. V prípade šampónovania však obojok zložte a potom znova nasaďte. Musíte však počítať s tým, že opäť deň či dva potrvá, než opäť nadobudne plnú účinnosť. Tieto obojky väčšinou mávajú tzv. bezpečnostnú poistku. To znamená, že keď sa zviera zachytí o vetvičku či kdekoľvek inde, obojok sa uvoľní alebo roztrhne, aby nedošlo k zraneniu či uškrteniu. To je jeden z dôvodov, prečo vonkajšie mačky obojky často strácajú.

pes se koupeklíště na mazlíčkovi

Borrelia test

Okrem antiparazitík existujú aj testery, na ktorých je možné otestovať kliešťa, ktorého ste si domov priniesli alebo ho zložili z maznáčika. Pomocou testu potom zistíte, či bol kliešť nakazený.

Vyskúšajte tester značky Beaphar, ktorý vie kliešťa otestovať na prítomnosť borélie. Kliešť sa jednoducho vloží do skúmavky s roztokom a pomocou bambusovej tyčinky rozdrví. Zmes sa pipetou prenesie na tester (podobný tehotenskému testu). Počas 10 minút poznáte výsledok, či bol kliešť nakazený.

Upozornenie na záver

Je nutné si uvedomiť, že žiadne antiparazitiká nie sú stopercentné a ak zviera prejde krovím, v ktorom je napríklad 100 kliešťov a chytí "iba" jedno, už to je úspech.

V prípade mačiek je tiež nutné dávať pozor, aké antiparazitiká chceme použiť. Veľké množstvo antiparazitík obsahuje látku permethrin, ktorá je pre mačky toxická a ich použitie by mohlo pre mačku mať fatálne následky. Ak chováte iba mačku, prípravky s touto látkou úplne vynechajte. Ak máte psa aj mačku, je použitie takýchto prípravkov na psa na zváženie, pretože v priamom kontakte s mačkou by mohla látka ohroziť jej život.

Komentáre