02/20570200

Po-Ne: 9:00-19:00
0
Prázdny

 

Vo svojom košíku zatiaľ nič nemáte.

 

Môžete začať s výberom z našej akčnej ponuky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o psoch / Články a videá / Dentálna starostlivosť psov a mačiek

Dentálna starostlivosť psov a mačiek

Dentálna starostlivosť psov a mačiek

Zuby, čo môže byť viac charakteristické pre naše domáce šelmy? Áno, reč je o našich psoch a mačkách. Jeho zdravotný stav zohráva v ich živote nezastupiteľnú úlohu a pritom ho často začíname riešiť, až keď už je neskoro. A že nejde o zdravie? Väčšina psov a mačiek by nesúhlasilo.

Faktorov vplývajúcich na zdravie chrupu je mnoho, od samotnej genetickej predispozície cez typ skusu, stravovanie až po zloženie slín. Tie šťastnejšie mačky a psy majú zdravý chrup počas celého života, no aj napriek tomu, že by nemali to „šťastie“ na zdravý chrup, vedzte, že zodpovedný prístup zo strany chovateľa dokáže mnohé zmeniť. Vo všeobecnosti sú na zdravotné ťažkosti spojené s chrupom citlivé najmä menšie plemená psov a plemená s brachycefalickou lebkou, no určiť ktorý pes bude mať v poriadku chrup a ktorý nie sa jednoznačne nedá a opomenúť by sme určite nemali ani mačky.

 

Dôležitosť dentálnej hygieny

Podľa prieskumov až 8 z 10 psov vo veku 3 rokov vykazuje známky dentálneho ochorenia, o čom by vedelo rozprávať mnoho veterinárov.

Väčšina zdravotných ťažkostí spojených s ústnou dutinou začína nenápadne, tvorbou zubného povlaku - inak tomu nie je ani u nás. Zubný povlak je tenký biofilm tvorený zvyškami potravy, odumretými bunkami ústnej dutiny, baktériami a ich metabolitmi. Tieto mikroorganizmy rozkladajú sacharidy v potrave na organické kyseliny, ktoré poškodzujú sklovinu zubu. Ak zubný povlak zostáva na chrupe, začínajú sa doň ukladať minerálne látky v dôsledku čoho vzniká pevná štruktúra – zubný kameň. A tu začínajú reálne zdravotné problémy. Zubný kameň dráždi ďasná a baktérie, ktoré sa pod ním aj naďalej množia vyvolávajú zápal, ten sa prejaví často podceňovaným zápachom z papule, čo je jeden zo signálov, že niečo nie je v poriadku. Zubný kameň sa spravidla začína vytvárať na menej vyťažených častiach chrupu, akým sú miesta prechodu medzi ďasnom a zubom. Ak nie je včas odstránený, môže zasiahnuť aj pod ďasno. Zápal poškodzuje väzivové a kostné tkanivá, ktoré zabezpečujú stabilitu a upevnenie zubov, čo vedie k paradontóze, teda k ich vypadávaniu, no tiež sa môže prejaviť vo forme bolestivého zápalu ústnej dutiny - stomatitída. Zdravotné ťažkosti spojené s chrupom však nekončia len v ústnej dutine. Pomocou bohato prekrvených ďasien sa zápal šíri ďalej do tela psov a mačiek. Najčastejšie postihnuté vnútorné orgány sú pečeň, obličky no tiež srdce. Zubný kameň nie je možné odstrániť doma, dôsledná prehliadka ústnej dutiny a odstránenie zubného kameňa v celej ústnej dutine sa robí v celkovej anestézii a to je možné zabezpečiť len u veterinára. Dôležitá je prevencia, je vždy lepšia, účinnejšia no hlavne bezpečnejšia ako už riešenie vzniknutého zdravotného problému. Psy a mačky je vhodné učiť na kontrolu chrupu už v od mladom veku, aby to v dospelosti brali ako bežnú rutinu. Ak už spozorujeme zdravotný problém spojený s ústnou dutinou, je dôležité vyhľadať veterinárneho lekára, včasný zákrok výrazne znižuje riziko vážnych zdravotných problémov a straty chrupu. Ťažkosti v ústnej dutine môžeme sledovať aj na správaní. Čo je dôležité si všímať?

 

  • Zápach z papule

  • Krvácanie z ďasien

  • Opuchnuté červenkasté ďasná

  • Zubný kameň (sivastá či hnedastá pevná vrstva na chrupe)

  • Neochota prijímať potravu (najmä tuhá strava)

  • Strata záujmu o hračky a hru

  •  

Ako môžeme znížiť riziko zdravotných ťažkostí?

 

Čistenie chrupu

My si zuby pravidelne čistíme, ale ako sú na tom naše psy a mačky? Nateraz najefektívnejším spôsobom čistenia chrupu je pravidelné používanie špeciálne prispôsobenej kefky. Použitím enzymatickej pasty určenej pre domáce zvieratá, zabezpečíme efektívne a jemné odstraňovanie zubného povlaku a nežiaducich baktérií (absolútne nevhodné sú pasty určené pre ľudí). Psy a mačky nevedia pastu vypľuť rovnako ako my, preto sa vyrába s príchuťou, ktorá im chutí. Na čistenie kefkou je ideálne psy a mačky učiť postupne od mladého veku. Treba rátať s tým, že vyčistiť celý chrup sa nám na prvýkrát takmer určite nepodarí. Pre psy a mačky by sme z toho nikdy nemali robiť stresujúci zážitok. Nie každý štvornohý parťák znesie čistenie zubov kefkou a pastou, aj tu sa však dokáže nájsť zopár riešení. Jedným z nich je použitie zubného gélu, ktorý stačí naniesť na zuby. Psy a mačky si gél pomocou jazyka rozotrú po ústnej dutine – má podobný efekt ako čistenie chrupu pastou. Ako ďalší spôsob môžeme využiť ústnu vodu pre naše domáce zvieratá, tú však na rozdiel od tej, našej môžu rozriedenú v miske s vodou kľudne vypiť.

 

Dôležitú úlohu zohráva strava

Jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich vznik zubného povlaku je konzistencia podávanej potravy. Pokiaľ kŕmime len vlhkým a mäkkým krmivom, ako sú kapsičky, konzervy či varená strava je treba klásť väčší dôraz na dentálnu starostlivosť. Ak sú psy a mačky kŕmené granulovaným krmivom, sú ich zuby obyčajne čistejšie. Granuly sú tvrdšie a tým napomáhajú k odstraňovaniu zubného povlaku.

Podávanie vhodných odmien zameraných na dentálnu hygienu dokáže znížiť množstvo zubného povlaku tým, že ho pes obhrýzaním maškrty jednoducho mechanicky odstráni. Pre mačky sa prirodzene vyrábajú menšie kúsky dentálnych maškŕt. Tvarom a štruktúrou sú prispôsobené, aby sa efektívnejšie dostali aj na ťažšie dostupné miesta. Dentálne odmeny často obsahujú zložky, ako je chlorofyl či propolis, ktoré pôsobia proti zápachu a majú hojivé účinky.

Nevhodnou stravou naopak môžeme uškodiť. Ponúkanie stravy pre ľudí, obsahujúcej cukry a iné látky je jednou z častých príčin vzniku dentálnych ťažkostí (okrem iného).

 

Hra je prirodzená a pomáha

Zaujímavým spôsobom, ktorý napomáha k udržaniu zdravého chrupu je voľba správnych hračiek a to platí najmä u psov. Hra je prirodzená a pomocou hračiek, ktoré majú špeciálne tvarovaný povrch si pes dokáže mechanicky stiahnuť zubný povlak z chrupu. Dentálne hračky sú odolnejšie, aby odolali zubom našich psov, pri ich výbere by sme sa mali riadiť najmä veľkosťou no tiež temperamentom a vekom našich psov, avšak príliš tvrdé hračky, kamene a pod. sú rizikom pre vznik fraktúry zubov, čo vedie k extrémne bolestivým stavom zvieratiek, napriek tomu, že si to nevšimneme. Zvýšiť účinnosť môžeme nanesením pasty na čistenie chrupu či vložením maškŕt do vybraných typov hračiek – ak sú na to tvarovo prispôsobené. Hra sa takto stáva zaujímavejšia a čistenie chrupu efektívnejšie. Hračky navyše napomáhajú k premasírovaniu a teda prekrveniu ďasien a posilňujú čeľuste. Zohrávajú dôležitú úlohu aj pri výmene chrupu psov – vhodne zvolenými hračkami (určenými pre šteňatá) dokážeme podporiť bezproblémové prezubovanie a zároveň uchrániť nábytok, na ktorý by sa mohli šteňatá zamerať. Hračky pre šteňatá by mali byť z odolného materiálu, ale nie príliš tvrdé – aby si šteniatko nezlomilo tenké mliečne zuby.

Pravidelná kontrola chrupu a starostlivosť, ktorá je naň naviazaná by mali byť jedným zo základných úkonov zo strany chovateľov. Napriek tomu, že ide o pomerne jednoduchý úkon, je to možno najčastejší zdravotný problém našich zvierat. Chovateľstvo sa neustále posúva na vyššiu úroveň a s tým by mala byť spojená aj starostlivosť o našich zvieracích parťákov. A ako ste na tom Vy? Viete ako vyzerajú zuby Vášho psa?

 

Vo veterinárnej ambulancii Dr. Vet v Bratislave máte možnosť objednať sa na bezplatnú preventívnu stomatologickú prehliadku. Po jej absolvovaní navyše získate malý darček.

Komentáre