🚛 Doručenie domov zadarmo pri nákupe nad 39 €.

  Najrýchlejší rozvoz pre vaše zvieratká v celej Bratislave.
🎁Iba teraz zľava 15 % na celý nákup pri využití Najrýchlejšieho rozvozu v Bratislave. Viac info

Po - So 9:00 - 20:00
Ne: 9:00 - 14:00
0
Prázdny

 

Vo svojom košíka zatiaľ nič nemáte..

 

Po - So 9:00 - 20:00
Ne: 9:00 - 14:00
Magazín Super zoo

Čo treba vedieť o kŕmení mačiek?

Čo treba vedieť o kŕmení mačiek?

Podobne ako my ľudia máme zabehnutý určitý spôsob stolovania a dodržiavame pri ňom svoje rituály a návyky ohľadom formy, času a samotného obsahu, je žiadúce takto postupovať aj pri stravovaní našich milovaných mačiek.

Pravidelnosť

Stravovanie by podobne ako u ľudí malo byť čo najviac pravidelné. Podľa mnohých odborníkov je ideálne rozdeliť ho na tri denné dávky krmiva. Ak je vzhľadom na pracovné či iné povinnosti ťažké takýto harmonogram zabezpečiť,  je možné kŕmenie upraviť na dve denné dávky. Kŕmenie raz denne mi príde ako veľmi nedostačujúce.

Viac menších porcií je ideálne aj ako prevencia obezity, ktorá je najmä u bytových mačiek veľkým problémom. Obezita, ako sa vie, je nielen chorobou, ale aj rizikovým faktorom mnohých závažných ochorení napríklad kardiovaskulárneho systému, diabetu a pod. Nie je vhodné, aby mačka mala neobmedzený prístup ku krmivu  celý deň (neplatí pre vodu).

Mnohé mačky sú veľmi vyberavé a zvyšujú svoje nároky a preto je potrebné, aby jedlo bolo pre ne prístupné skôr viackrát za deň, v menších množstvách,  ako neustále. Rovnako je vhodné využívať našu predstavivosť a mačací  prirodzený lovecký inštinkt a zamestnať mačku tým, že dostane krmivo do rôznych kútov bytu či domu a musí si ho nájsť. Na drobné odmeny, doplnky stravy či granule je možné využiť komerčne vyrábané loptičky s otvormi, kde pri hre bude krmivo  postupne vypadávať. Šikovnejší majitelia si môžu niečo podobné vyrobiť sami z fliaš, papierových valcov a podobne. Mačka je lovec a šelma a pri takomto nápaditom kŕmení sa nielen zahrá ale si aj precvičí svoje inštinkty, pretože na rozdiel od voľnej prírody , doma toľko podnetov nemá a rýchlo zlenivie a priberie.

Mačky sú stvorenia, ktoré obľubujú dennú rutinu a vzbudzuje u nich pocit bezpečia a stability. Preto by sme ju nemali narúšať, pokiaľ to nie je skutočne nevyhnutné a dopriať im pocit zázemia so všetkým, čo k tomu patrí. Vhodné je preto podávať stravu v rovnaký čas pravidelne každý deň.

Misky

Každý člen mačacej  domácnosti by mal mať vlastnú nádobu - misku na krmivo či už „suché“ alebo „mokré“. Zabráni sa tak zbytočným konfliktom a agresivite, aj keď mačky sa vzhľadom na svoju povahu snažia fyzickým útokom skôr vyhýbať, ako otvorene vstupovať do konfliktov a bojov.
Prevedení a materiálov je dnes na trhu veľké množstvo. Ja osobne uprednostňujem keramické a nerezové misky s protišmykovou úpravou, pretože sú z hygienického a zdravotného hľadiska bezpečnejšie. Rovnako je oveľa jednoduchšie ich dôkladne umyť.  

Vzhľadom na stavbu lebky mačky je vhodnejšia miska, ktorá je plytká s dostatočne širokým priemerom, aby mačka mala dosť priestoru pri kŕmení. Ideálna je protišmyková úprava buď na bokoch, alebo zospodu, aby sa zabránilo manipulácii s miskou počas kŕmenia a mačku to zbytočne nerušilo.

Voda

Základnou požiadavkou ohľadom pitného režimu mačky je, aby mala počas celého dňa neustále prístup k čerstvej pitnej vode. Ak máme viac mačiek v jednej domácnosti, môžeme pre ne bez problémov použiť jednu veľkú nádobu s dostatočným objemom. Ideálne je aspoň raz počas dňa im vodu vymeniť za čerstvú a misku poriadne umyť, aby v nej nezostali zvyšky prostriedku na riad alebo detergentu, ktorým sme ju čistili.

Stojaca voda nie je pre mnohé mačky dosť lákavá a obľubujú radšej vodu čerstvú alebo priamo z kohútika. Preto je pre ne vhodnejšie zainvestovať do fontánky. Na trhu je mnoho variácií a prevedení, treba sa už len rozhodnúť. Dôležité je si odpovedať na to, čo od fontánky očakávate a koľko ste schopní či ochotní do nej a jej údržby investovať. Mnohé z nich obsahujú uhlíkový filter, ktorý treba pravidelne meniť, takže treba počítať s neustálymi nákladmi. Drvivá väčšina fontán je vyrábaná z plastu, ale dajú sa nájsť aj keramické, ktoré odporúčam.

U mačiek je častým zdravotným problémom zubný kameň, ktorý spôsobuje nepríjemný zápach z papuľky, zápal ďasien či  mnohé ďalšie komplikácie, ktoré môžu vyústiť do chronických zápalov a straty chrupu. Preto je žiaduca pravidelná kontrola chrupu aspoň raz ročne a ako doplnok prevencie používať filtre na vodu pre jej zmäkčenie.

Krmivo

Základ krmiva tvorí u nás „suchá strava“, čiže granule superprémiovej kvality, alebo granule s označením holistické či bio bez obilnín. Výnimočne je to tzv. „mokrá strava“ čiže konzervy, pasty, kapsičky. Miesto toho mačky dostávajú pravidelne surové 48hodín premrazené mäso (najmä kuracie a ryby), vnútornosti ako srdcia, žalúdky, pečienky  a občas trochu syra (tvrdý a nezrejúci), kyslej smotany či tvarohu alebo vajíčka. Ak dostávajú nejakú odmenu či doplnkové krmivo, tak najčastejšie ide o sušené mäsko, 100% prírodný produkt a to je buď kuracie, rybie alebo kačacie, olej z lososa, či vitamínové pasty.

Keďže granule bez obilnín, ktoré kupujem sú hlavne kuracie, tak mokrú stravu sa snažím zabezpečiť „exotickejšiu“ - morské ryby, rak, tuniak, makrela, treska a pod. Samotné granule dopĺňam z času na čas rybím olejom z lososa pre kvalitnú, zdravú a lesklú srsť, pričom je vhodný aj pre podporu celkovej imunity, trávenie, stavbu kostí a pod.

Podľa môjho názoru je dobré značky krmív striedať a to hlavne preto, aby mačka nebola navyknutá len na jeden druh od jedného výrobcu, lebo rozdiely v zložkách jednotlivých krmív sú veľké aj v rámci superpémiovej kvality. Strava musí byť bohatá a pestrá. Je síce pravda, že kvalitné krmivo nie je lacná záležitosť, ale ja sa riadim tým, že čo sa investuje do krmiva sa  následne nezaplatí  na veterinárnej klinike.  Vždy je možné zabezpečiť mačke kvalitnú a pestrú stravu aj keď máme rozpočet nižší. Treba si len preštudovať odbornú literatúru, či sa poradiť s kvalitným a profesionálnym veterinárom, chovateľom.

Vždy treba myslieť na to,  že mačka je mäsožravec, podiel proteínov v jej strave musí byť vysoký a najviac proteínov je v mäse. Pri výbere krmiva sa treba riadiť hlavne odporúčaniami skúseného chovateľa alebo chovateľa alebo veterinárneho lekára, či výsledkami vlastného prieskumu zloženia jednotlivých nutrientov a nie reklamami.

Dá sa povedať, že koľko ľudí, tak toľko názorov a je lepšie si vypočuť viac a spraviť si k tomu nejaký vlastný prieskum. Každý považuje za kvalitné a zdravé niečo iné a nemusí to byť vždy vyhovujúce aj pre druhého. Každopádne, každý majiteľ pozná najlepšie svoju šelmu  a vie odhadnúť, aké má chute, čo prospieva jej zdraviu a nie vždy to musí byť práve to vysokokvalitné či drahé.Každá mačka je individualita a to nielen povahovo, ale aj vzhľadom na stravovacie návyky. Je len na majiteľovi a jeho osobnej zodpovednosti ako bude k jej stravovaniu pristupovať.  Ja sám sa snažím stravovať kvalitne, racionálne a zdravo a preto sa to isté pokúšam zabezpečiť aj mojím mačkám. Výsledkom sú spokojné a zdravé šelmy pobehujúce po dome.

Mgr. Kajo Wild
Odborný garant SUPER ZOO pre mačky

Komentáre

Pridať reakciu

Meno a priezvisko: *
E-mail: *
Komentár: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázka*:
image