Neprehliadnite výpredaj v našom e-shope, zľavy až 60%.

02/20570200

Po-Ne: 9:00-19:00
0
Prázdny

 

Vo svojom košíku zatiaľ nič nemáte.

 

Môžete začať s výberom z našej akčnej ponuky z letáku.

Ako sa zbaviť bĺch v domácnosti

Ako sa zbaviť bĺch v domácnosti title=

Blchy sú jedným z najčastejších parazitov, ktoré dokážu znepríjemniť život nie len nám, ale aj našim zvieracím miláčikom. Blcha psia bežne na človeka nejde, ale keď je hladná, nepohrdne ani ľudskou krvou.  

Tieto obťažujúce parazity si náš zvierací parťák môže priniesť z prechádzky v prírode, ale tiež vďaka kontaktu s iným zvieraťom. Okrem toho, že ich bodanie a cicanie krvi je pre psíka nepríjemné, môžu blchy prenášať aj choroby, napríklad tularémiu, či ďalšie parazity. Väčšina blšej populácie však nežije na psovi, ale v jeho okolí, preto ak vás a vašu domácnosť nebodaj zasiahne blšia invázia, nepanikárte. Prezradíme vám, ako sa účinne zbaviť bĺch v domácnosti.

Odstráňte blchy zo zvieraťa

Ako prvé sa musíte urýchlene zbaviť bĺch, ktoré sa ukrývali v srsti zvieraťa. Najúčinnejším spôsobom je umyť psíka špeciálnym antiparazitným šampónom s účinnou látkou, ktorá spoľahlivo usmrtí nežiaduce parazity. Pri následnom vyčesávaní srsti je užitočné použiť tzv. hrebeň „všiváčik“ alebo iné jemné hrebene (rozostup hrotov by mal byť čo najmenší), ktoré dokážu zo srsti odstrániť uhynuté blchy, prípadne ich vajíčka.https://www.superzoo.sk/kay-hreben-proti-parazitom-21-cm/.

Zabráňte opätovnému napadnutiu blchami

Keď sa vám podarí zbaviť psa bĺch, ďalším krokom bude zamedzenie opätovného napadnutia parazitmi. Na udržanie psa, alebo mačky bez parazitov siahnite po antiparazitných obojkoch, https://www.superzoo.sk/obojok-antip-65cm-adult/ sprejoch, spot-on-och alebo elektronických repelentoch. Spôsob účinku a rovnako tak doba pôsobenia sa pri rôznych antiparazitikách odlišujú. Pre výber toho najlepšieho antiparazitika pre vášho psa či mačku je dôležité vždy prihliadať na jeho veľkosť a vek. Nikdy nepoužívajte dva prípravky s účinnou látkou naraz, mohlo by prísť k nežiaducej reakcii.

 

Upratanie a vyčistenie domácnosti

Pamätajte, že len 20% bĺch sa drží na zvierati, zbytok blšej populácie nájdete v prostredí. Preto je veľmi dôležité zbaviť bĺch všetky miesta, kde sa vaše zvieratko pohybuje.  Väčšinou to býva pelech, sedačka, v prípade mačiek škrabadlo. Najviac zamorené blchami bývajú textílie, tkaniny a kožušiny.

Všetko dôkladne povysávajte a vyperte. Pamätajte,  že blchy vydržia niekoľko mesiacov bez potravy. Kladú veľa vajíčok. Ak sa zbavíte len dospelých jedincov, z vajíčok sa čoskoro vyliahnu nové blchy a celá situácia sa bude opakovať. Celý byt pravidelne a dôkladne povysávajte. Nevynechajte žiadne špáry, medzierky a predovšetkým koberce a koberčeky.  Vrecúška do vysávača meňte pravidelne, blchy by mohli z vysávača vyskákať von. Ak máte možnosť, odporúčame použiť aj parný vysávač. Posteľnú bielizeň, deky, oblečenie, pelech a ostatné veci vyperte.

Komentáre

  • 1
    Jarmila Englichová dňa 2. 8. 2019
    Proti blchám sú najefektívnejšie spot-on prípravky, ktoré sa nanesú na pokožku a pôsobia dlhodobo. Samozrejme - čistenie a dezinfekcia okolia psa zamoreného blchami sa musi spraviť. Celkom dobre je to opísané aj tu: https://www.chovatelahospodar.sk/tema/blchy-ako-sa-ich-zbavit Ak by niekto hľadal viac detailov.