Po - Pi: 8:00 - 16:00
0
Prázdny

 

Vo svojom košíka zatiaľ nič nemáte..

 

Ako sa zbaviť bĺch v domácnosti

Dobrú noc, nech ťa blchy štípu celú noc. Túto vetu sme často počúvali ako malé deti pred spaním. Málo kto z nás si však vedel predstaviť, aké by to v skutočnosti bolo. Blchy sú jedným z najčastejších parazitov, ktorý dokáže znepríjemniť život našim miláčikom, ale i nám. Psia blcha totiž na človeka bežne nejde, ale pokiaľ je hladná, nepohrdne ani našou krvou.

Tieto obťažujúce parazity si náš maznáčik môže priniesť z prechádzky v prírode, ale tiež aj vďaka kontaktu s iným zvieraťom. Okrem toho, že ich bodanie a satie krvi je obťažujúce a nepríjemné, môžu tiež prenášať niektoré choroby. Napríklad tularémiu.

Pokiaľ Vás zasiahne blšia invázia, nepanikárte. Prezradíme Vám, ako sa účinne zbaviť bĺch v domácnosti.

Odstráňte blchy z maznáčika

Najprv zo všetkého sa musíte zbaviť bĺch, ktoré sa ukrývajú v srsti zvieraťa. Najúčinnejším spôsobom je umyť maznáčika šampónom a pri rozčesávaní srsti použiť tzv. "Blcháčik". To je veľmi jemný hrebeň, ktorý pomáha vyčesávať ako blchy, tak i ich vajíčka.

Maznáčika ste bĺch zbavili, teraz je potrebné zabezpečiť, aby na neho znovu neskákali. Prevencia je dôležitá. Pre udržanie psa alebo mačky bez parazitov siahnite po antiparazitných obojkoch, sprejoch alebo spot-onoch.

Nikdy nepoužívajte dva prípravky naraz. Mohlo by dôjsť k nežiaducim chemickým reakciám.

Zbavte prostredie bĺch

Pamätajte, že iba 20% bĺch sa drží na zvierati, zvyšok blšej populácie nájdete v prostredí. Preto je veľmi dôležité zbaviť bĺch všetky miesta, kde sa váš maznáčik pohybuje. Väčšinou to býva pelech, sedačka, v prípade mačiek škrabadlo. Najzablchavenejšie miesta bývajú textílie, tkaniny a kožušiny.

Všetko povysávajte a vyperte

Pamätajte na to, že blchy vydržia až niekoľko mesiacov bez potravy. Kladú tiež mnoho vajíčok. Ak sa zbavíte len dospelých jedincov, z vajíčok sa čoskoro vyliahnu noví a celá situácia sa bude opakovať. Celý byt pravidelne a dôkladne luxujte. Nevynechajte žiadne škáry a predovšetkým koberce a koberčeky. Vrecká pravidelne meňte, blchy by mohli z vysávača vyskákať von. Podľa niektorých skúseností sa hodí aj parný čistič. Obliečky, deky, oblečenie, pelech a ďalšie veci vyperte.

Ošetrite prostredie antiparazitným prípravkom

Následne všetko vystriekajte dezinfekčným prípravkom na prostredie. Skvele sa nám osvedčil napríklad BIO KILL. Dávajte však pozor. Prípravok obsahuje látku Permethrin, ktorá je pre mačky toxická.

celý byt důkladně vyluxujtekočka se strachy schovává

Nezaberá to?

Aj pri dodržaní celého postupu sa môže stať, že bude treba proces zopakovať. Preto odporúčame maznáčika stále sledovať, či sa neškriabe a pri hladení alebo česaní nahliadnite do kožúška, či ešte nejakú tú blšku nenájdete.

Odčervenie

Keďže blchy sú medzihostiteľom pásomnice, mali by ste nechať maznáčika odčerviť.  Odčervenie prebieha podaním odčervovacej pasty alebo tabletky. Ak si nie ste istí, že zvládnete podať tabletku, pomôže vám s tým váš veterinárny lekár.

Odporúčané produkty

Komentáre

  • 1
    Jarmila Englichová dňa 2. 8. 2019
    Proti blchám sú najefektívnejšie spot-on prípravky, ktoré sa nanesú na pokožku a pôsobia dlhodobo. Samozrejme - čistenie a dezinfekcia okolia psa zamoreného blchami sa musi spraviť. Celkom dobre je to opísané aj tu: https://www.chovatelahospodar.sk/tema/blchy-ako-sa-ich-zbavit Ak by niekto hľadal viac detailov.

Pridať reakciu

Meno a priezvisko: *
E-mail: *
Komentár: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázka*:
image