SuperZoo

Kastrácia mačiek

Jar so sebou prináša sezónu mačiatok, no aj pripomienku zodpovedného chovu. Tento článok sa venuje kastrácii mačiek a kocúrov – zákroku, ktorý má zásadný vplyv nielen na reprodukciu, ale aj na zdravie, správanie a pohodu mačiek. Dozviete sa, prečo je kastrácia dôležitá z pohľadu prevencie premnoženia, ako znižuje výskyt ochorení, aké výhody prináša domácim aj vonkajším mačkám, a ako vyzerá rekonvalescencia po zákroku. Text vyvracia rozšírené mýty, prináša praktické odporúčania a rady od veterinárky MVDr. Dagmar Zähringer i skúsených chovateľov.

Prichádza jar a s ňou spojené obdobie kolobehu života, do ktorého pre chovateľov patrí aj sezóna malých mačiatok. A aj keď je pohľad na tieto malé, milé, roztomilé šantiace tvory čarovný, stále platí, že každoročne prichádzajú na svet tisíce mačiatok, z ktorých si obrovské množstvo nemá šancu nájsť láskavý domov –  často ho nikdy ani nenájdu a zostávajú odsúdené na neistý život vonku na ulici.

Kastrácia mačiek bola téma, ktorá v minulosti neraz dokázala ľudí rozdeliť a je pravda, že dodnes sú v spoločnosti zaryté a časom „zovšednené“ aj nepriaznivé mýty o jej význame. Faktom však je, že aj vďaka obrovskému množstvu nadšencov, dobrovoľníkov, chovateľov a veterinárov sa význam a zmysel tohto zákroku dostáva čoraz viac do povedomia, pretože zďaleka nejde „len o mačiatka“. Jedným dychom je nutné dodať, že situácia v preplnených zvieracích útulkoch a karanténnych staniciach je kvôli ich premnoženiu alarmujúca. Mačky majú ruju aj trikrát až štyrikrát do roka a sú schopné priviesť na svet až dvadsať mačiatok za rok.

Prečo dať mačku alebo kocúra vykastrovať?

Kastrácia:

  • znižuje negatívne správanie mačiek a kocúrov
  • znižuje sa riziko spojené s prenosom ochorení
  • kastrované mačky a kocúry sú spravidla pokojnejšie
  • vyvarovanie sa neželanej gravidite mačky a následne neželanému premnoženiu mačiatok

Mačka

Pri mačkách je kastrácia veľmi užitočná a môže pozitívne ovplyvniť kvalitu a dĺžku ich života. Kastrácia mačky obnáša odstránenie vaječníkov a v niektorých prípadoch dochádza k odstráneniu maternice a vajíčkovodov. Každé obdobie ruje je pre mačku nesmierne vyčerpávajúce, kastrácia toto obdobie v živote mačky eliminuje. Pre majiteľov mačky je to priaznivé, pretože počas ruje sú mačky hlučnejšie a nepokojnejšie. Nekastrovaná mačka tiež môže značkovať svoje teritórium a to najintenzívnejšie práve v tomto období, čím chce prilákať potenciálneho partnera. Rozmnožovanie je prirodzene jedným zo základných pudov, mačka môže ostať gravidná už vo veku piatich mesiacov.  Gravidita v takto nízkom veku je pre mačku predčasná, dokonca hrozí, že mladé mačky pôrod a starostlivosť o mačiatka neprežijú. Pri vonku žijúcej mačke môže v tejto súvislosti nastať nespočetné množstvo komplikácií, ktoré nemusíme spozorovať, čo môže mať fatálne následky. (napr. mačiatko zaseknuté v pôrodných cestách a podobne.) Z ďalších možných komplikácií spomeniem napríklad pretočenie maternice, tzv. torziu, kde bez rýchleho zásahu veterinára väčšinou končí pôrod smrťou matky aj mačiatok.

Kastráciu mačky odporúčame aj u mačiek, ktoré žijú spolu s nami v domácnosti, ako naše gaučové krásavice. Okrem zamedzeniu reprodukcie a zabráneniu neželaného správania sa mačky kastrácia predstavuje aj množstvo zdravotných výhod. Predchádzame ňou vzniku rakoviny vaječníkov a tiež znižuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny krčka maternice.

Kocúr

Pri kocúroch sa mnoho ľudí spolieha na to, že nehrozí, že by domov priviedli neželané potomstvo. Napriek tomu kastrovať kocúrov odporúčame tiež. Pri kastrácii kocúra dôjde k chirurgickému odstráneniu semenníkov. Okrem iného tým výrazne zamedzíme značkovaniu, čo v prípade, ak žije náš gaučový tiger s nami v jednej domácnosti je na nezaplatenie. Zároveň vďaka tomu môžeme ochrániť aj naše krásne upravené záhony pred ich výrazným značkovaním, kedy si kocúr vyznačuje svoje teritórium. Ak je v okolí mačka pripravená k páreniu, obyčajne si ju rýchlo nájde množstvo nápadníkov, čo často spôsobí nemalé šarvátky. Práve pri nich môže prísť k vážnejším poraneniam a prenosu rôznych infekčných ochorení.

Mačky vo všeobecnosti majú obrovské teritórium. Ak poznáte porekadlo: „mačka odišla, myši majú raj,“ tak presne toto sa v období rozmnožovania deje. Pokiaľ bude kocúr hľadať, nebude loviť myši u vás. Okrem toho pri potulkách za svoju nevestou číhajú na vášho miláčika rôzne nebezpečné situácie – napr. stret s autom, alebo psom v susedstve, ktorý môže mať veľmi zlé následky.

Po kastrácii sa mačke aj kocúrovi zmení hormonálna rovnováha a spomalí metabolizmus. Je vhodné, aby sme mačkám upravili stravu. V našej ponuke nájdete pestrý výber krmív vhodných pre kastrované mačky a dopriali im dostatočný čas na zotavenie. Ak mačičku nemôžete aktuálne zo zdravotných dôvodov dať kastrovať, prípadne ak ide o vonkajšiu mačku a chcete zabrániť jej nežiadúcemu značkovaniu vášho teritória, máte k dispozícii prípravky proti značkovaniu. Ich vôňa je pre psy a mačky nepríjemná, nie sú však nijako nebezpečné ani zdraviu škodlivé.

Kastrácia je výhodou pre obe strany. Pre mačku tým, že nebude ovládaná hormónmi a nebude trpieť pri neželaných pôrodoch. Pre vás, že vaše záhony s kvetmi budú krásne voňať a nie zapáchať močom kocúra. Nebudete musieť riešiť príchod neželaných mačiatok. Vonkajšie mačky vám navyše pomôžu s elimináciou hlodavcov.

Tip od MVDr. Dagmar Zähringer, Super zoo veterina, Bratislava Avion Shopping park:Kastrovať mačku odporúčame vo veku štyroch mesiacov, u kocúra je to jeden rok života, kedy dochádza k jeho úplnému fyzickému a psychickému dozretiu. Samotný zákrok kastrácie mačky trvá od tridsať minút do jednej hodiny. Ide o bežný zákrok, pre mačku nepredstavuje zásadné zdravotné riziko. Kastrácia prebieha v celkovej narkóze. Po prebudení si mačičku môžete odniesť rovno domov. Rekonvalescencia po zákroku trvá približne dva týždne.“

Vypracovala: Eva Šurkalová, chovateľka mačiek

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Starostlivosť o mačku