Starostlivosť o akvárium pred dovolenkou
10 min. čítanie
Váš košík je prázdny
Neviete si rady s výberom? Poradíme vám
Článok poskytuje podrobný návod na správne čistenie vnútorného filtra v sladkovodnom akváriu. Vysvetľuje význam filtra pre zdravé prostredie rýb, odporúčanú frekvenciu čistenia, krok po kroku popisuje celý proces údržby vrátane vhodných pomôcok a upozorňuje na najčastejšie chyby, ktorým sa treba vyhnúť. Obsah je vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých akvaristov, ktorí si chcú udržať stabilný ekosystém v nádrži.
Údržba akvária zahŕňa množstvo dôležitých úloh, pričom jednou z najdôležitejších je správne čistenie vnútorného filtra. Vnútorný filter zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní čistej vody a zdravého prostredia pre ryby. Pravidelné čistenie tohto filtra je nevyhnutné pre jeho optimálnu funkciu, no nesprávne čistenie môže poškodiť prospešné baktérie a narušiť ekosystém akvária. Tento sprievodca vám ukáže, ako správne čistiť vnútorný filter a na čo sa pri tomto procese vyvarovať.
1. Prečo je čistenie vnútorného filtra dôležité
Vnútorný filter je srdcom filtračného systému vášho akvária. Časom sa v ňom hromadí nečistota a organické zvyšky, a filtračné médiá (ako peny, keramické krúžky alebo aktívne uhlie) môžu stratiť svoju schopnosť efektívne filtrovať. Pravidelné čistenie pomáha udržiavať optimálnu filtračnú účinnosť, znižuje riziko upchatia filtra a podporuje zdravie vášho akvária.
2. Kedy čistiť vnútorný filter?
Vnútorný filter by sa mal čistiť približne každých 4-6 týždňov. Frekvencia čistenia môže závisieť od veľkosti akvária, počtu rýb a množstva produkovaného odpadu. V niektorých prípadoch, ak kvalita vody klesá alebo ak filter vykazuje slabší prietok vody, je možné, že ho budete musieť vyčistiť skôr. Ak si všimnete zmeny v kvalite vody, ako je zakalená voda alebo nepríjemný zápach, môže to naznačovať, že filter potrebuje pozornosť.
3. Ako správne čistiť vnútorný filter
3. 1 Príprava potrebných pomôcok
Pred začatím čistenia si pripravte:
3. 2 Vypnite filter a odpojte ho
Pred začiatkom čistenia filter vždy vypnite a odpojte ho od elektrickej siete. Tým si zabezpečíte bezpečnosť a možnosť manipulácie s filtrom bez rizika elektrického šoku.
3. 3 Vyberte filter z akvária
Opatrne vyberte filter z akvária, pričom sa snažte minimalizovať rušenie nastavenia akvária. Opatrne odstráňte akúkoľvek nečistotu alebo prebytočnú vodu, ale vyhýbajte sa príliš silnému vyžmýkaniu filtračného média. Ak filter idete čistiť prvý krát, je vhodné, aby ste si jednotlivé časti ukladali v poradí, v akom ste ich rozobrali, aby vám skladanie nerobilo problém.
3. 4 Čistenie filtračného média
Filtračné médiá (často pena alebo molitan) sú miestom, kde žijú prospešné nitrifikačné baktérie, ktoré je nevyhnutné počas čistenia chrániť. Nikdy nepoužívajte vodu tečúcu priamo z kohútika, pretože chlór a chloramín môžu tieto prospešné baktérie zničiť. Namiesto toho použite vodu z akvária na jemné prepláchnutie peny (molitany) alebo média. Média filtra nečistíme priamo v akváriu, ale vždy v akváriovej vode, ktorú sme si odobrali do vedra.
Čo nepoužívať:
3. 5 Čistenie krytu a čerpadla
Po vyčistení filtračného média je dôležité vyčistiť aj kryt filtra a čerpadlo. Použite mäkkú špongiu alebo kefku na odstránenie rias, nečistôt alebo usadenín minerálov. Buďte opatrní, aby ste nepoškodili žiadne časti filtra.
V oblastiach, kde je veľmi tvrdá voda a tvorí sa často vodný kameň, môžeme plastové časti obalu filtra dať odležať v horúcej vode s octom a soľou a až potom ich mechanicky očistiť a omyť pod vodou. Samotné čerpadlo môžeme dezinfikovať v horúcej vode so soľou vyhneme sa však už octu či iným prostriedkom.
Dôležitou súčasťou čistenia filtra je vyčistenie vrtuľky. Niektoré vnútorné filtre neumožňujú prístup k tejto časti, avšak ak to váš filter umožňuje, mali by ste túto časť vyčistiť. Vyhnite sa používaniu abrazívnych materiálov, pretože môžu poškriabať povrch a ovplyvniť jej výkon. Na očistenie Vám stačí kefka. Niektoré vrtuľky je možné aj vytiahnuť (sú vo filtri prichytené magnetom).
3. 6 Zmontovanie a inštalácia filtra
Po vyčistení všetkých častí filtra ho opäť zmontujte a vráťte späť do akvária. Uistite sa, že je správne umiestnený a bezpečne pripevnený pred opätovným zapnutím. Skontrolujte prietok vody, aby ste sa uistili, že filter funguje správne.
4. Kedy vymeniť filtračné médium (náplň)?
Filtračné médiá sa časom opotrebujú a strácajú svoju účinnosť. Je dôležité ich pravidelne meniť:
Pokiaľ ste sa dostali do situácie, že ste menili celý obsah filtra, alebo ste kúpili nový filter, je vhodné naliať na nové médiá nitrifikačné baktérie v tekutej forme.
5. Čomu sa vyhnúť pri čistení filtra
Aj keď je tento proces údržby vnútorného filtra v sladkovodnom akváriu možno trocha náročný, je nevyhnutnou súčasťou údržby. Veríme, že s našim návodom sa vyhnete problémom, ktoré môžu nastať po nesprávnom čistení vnútorného filtra a vaše akvárium zostane zdravé.