SuperZoo

Na cestách s drobnými cicavcami

Cestovanie s drobnými cicavcami si vyžaduje starostlivú prípravu, či už ide o nevyhnutný presun z miesta na miesto, alebo zlepšenie enrichmentu a spoločne stráveného času. Pozrime sa na to, ako správne pripraviť svojho zvieracieho parťáka na cestu, aké vybavenie je nevyhnutné a aké riziká môžu nastať pri cestovaní so zvieraťom.

Príprava na cestu: Čo si zabezpečiť pred odchodom

Je zvieratko zdravotne spôsobilé na cestu?

Prvým krokom je ubezpečiť sa, že zvieratko je zdravotne spôsobilé na cestovanie. Snažíme sa vyhnúť cestovaniu so zvieratkom, ktoré je choré, zranené, alebo malo v blízkej minulosti zdravotný problém. Rovnako je dôležité zohľadňovať vonkajšie podmienky. Príliš vysoké teploty alebo naopak chladné počasie môže ublížiť aj zdravým zvieratám.

V čom zvieratko prepravovať?

Ďalším krokom je prispôsobiť prípravu na cestu podľa dopravného prostriedku. U hlodavcov neodporúčame používať na dlhšie trasy papierové, alebo kartónové krabičky z ktorých sa vedia rýchlo prehrýzť. Pre škrečky, myši, potkany a pieskomily odporúčame malé pastové prepravky Trixie Pico, pre väčšie hlodavce ako sú morčatá, osmáky či činčily odporúčame plastové prepravky o rozmeroch 40x20 cm, napr. Ferplast Atlas 5. Ak budete cestovať lietadlom, je vhodné si zistiť podmienky prepravy vopred. Každá letecká spoločnosť má svoje vlastné pravidlá pre prepravu zvierat, ktoré si treba pred cestou dôkladne preštudovať.

Čo iné okrem prepravky potrebujem?

Výbava záleží na dĺžke Vašej cesty. Pokiaľ sa chystáte na krátku vzdialenosť – napr. k veterinárovi, stačí prepravku vystlať vhodnou podstielkou. Ak sa však chystáte na dlhšiu cestu (na pár hodín), je vhodné vybaviť prepravku nasledovným:

  • voda: aby sa nám voda nerozliala, podávame ju v napájačke. Pre zlepšenie príjmu tekutín môžeme počas cesty podať aj uhorku, prípadne inú zeleninu s vysokým obsahom vody.
  • seno: pri „senožrútoch“ ako sú morčatá, osmáky, činčily, či pieskomily je seno nutnou výbavou ako zdroj potravy s vysokým obsahom vlákniny. Myši, potkany či škrečky taktiež ocenia seno pri preprave, pretože im poskytne pocit bezpečia, budú sa môcť doň „skryť“ a v studenom počasí môže poskytnúť úkryt pred chladom.
  • potrava: zvieratku môžete poskytnúť aj potravu či jeho obľúbené maškrty. Okrem zábavy si zároveň naplní bruško. Niektoré zvieratká majú pri cestovaní stres a preto potravu neprijímajú. Je však lepšie, ak pri dlhšom cestovaní majú k dispozícii niečo pod zub.

 

Vypracovala: Mgr. Mária Bujnovská, Partnership manažér Super zoo

 


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Králik