🚛 Doručenie domov zadarmo pri nákupe nad 39 €
Vážení zákazníci, vzhľadom k mimoriadnej situácii v súvislosti s COVID-19 môže dôjsť k predĺženiu doby dodania Vašich objednávok. Ďakujeme za pochopenie..

02/20570200

Po - So 9:00 - 20:00
Ne: 9:00 - 14:00

02/20570200

Po - So 9:00 - 20:00
Ne: 9:00 - 14:00
Magazín Super zoo
/ Škola SUPER ZOO / ...o psoch / Články a videá / Bežný život / Starostlivosť o psa v horúcom počasí

Starostlivosť o psa v horúcom počasí

Starostlivosť o psa v horúcom počasí

PREHRIATIE
Pes to má inak

Prehriatie organizmu je vážny problém, ktorý môže skončiť až smrťou zvieraťa. Pre psov je tento stav o to nebezpečnejší, pretože ich organizmus sa prehreje rýchlejšie ako ľudský. Človek sa pri zvýšení telesnej teploty potí (odparovaním potu sa organizmus ochladzuje), zatiaľ čo pes odvádza teplo zo svojho tela vyplazeným jazykom a zrýchleným dýchaním. Slinením stráca tekutiny, teda vzniká ešte riziko dehydratácie.

Prevencia je všetko Nech chováte psa na záhrade, alebo v byte, musí mať neustály prístup k čerstvej, chladnej vode. Psy chované na záhrade chodievajte pre istotu kontrolovať. Aj keď môžu polihovať v tieni pod stromom alebo v koterci, kontrola je potrebná. Ak sú teploty skutočne vysoké, je vhodné psovi pelech premiestniť napr. do garáže alebo na chodbu, kde je chladnejšie.

Skvelým pomocníkom proti prehriatiu môže byť bazén pre psov. Psovi zabezpečí zábavu a kedykoľvek sa do neho môže ísť schladiť. Ľahko a rýchlo sa zostavuje (netreba ho nafukovať) a keď do vody vhodíte obľúbenú hračku vášho psíka, budete mať obaja o zábavu postarané.

Na prechádzky chodievajte buď skoro ráno, alebo neskôr večer. Ak musíte ísť cez deň, psa nepreťažujte a noste so sebou fľašu s vodou. Výcvik alebo dlhé prechádzky absolvujte ráno alebo v podvečer alebo vyberajte prostredie, kde je dostatok tienistých miest, napr. les, park.

Pokiaľ možno nepúšťajte psa do vody uhnaného (pri vstupe do vody ho môžete mať na vôdzke, ak viete, že by do vody "vletel", alebo mu dajte chvíľku, aby sa upokojil, než do vody vstúpi) - inak hrozí teplotný šok pre organizmus . V prípade naozaj veľkých horúčav odporúčame psa do vody nepúšťať vôbec. Pri prvých náznakoch únavy psa prechádzku prerušte.

Pre vonkajšie aj pre psov v byte odporúčame chladiacu podložku pre psov, ktorú oceníte nielen doma, ale aj na cestách. Psovi touto podložkou iste cestovanie spríjemníte.

Nikdy nenechávajte psa v aute! Najlepšie je cestovať cez noc alebo skoro ráno a neskôr večer. Ak cestujete so psom cez deň, keď sú teploty vysoké, mali by ste zabezpečiť, aby bola cesta pre psa čo najpríjemnejšia. Môžete použiť vyššie spomínané chladiace podložky a robte zastávky, aby sa pes mohol napiť. Pre cestovanie alebo prevoz psa v aute za teplých dní platí zlaté pravidlo:

NIKDY nenechávajte psa zavretého v aute samotného, a to ani v tieni a so stiahnutým okienkom. Ani na päť minút. Za takého počasia stúpa teplota v aute veľmi rýchlo, počas iba 20 minút sa môže vyšplhať až na 70 stupňov. Ak psa necháte v aute zatvoreného, hoci idete do obchodu pre pár vecí a ste "hneď" späť, môže to mať fatálne následky. Nikdy neviete, kedy sa z chvíľky stane hodina, a aj keď auto zaparkujete v dobrej vôli do tieňa, pri vašom návrate už na neho môže pražiť slnko.

Ako spoznať, že došlo k prehriatiu organizmu psa? Pes je naša zodpovednosť a náš priateľ, ale bohužiaľ nevie hovoriť, nepovie nám, že mu je zle. Preto je na nás, aby sme vedeli, kedy pes nie je fit, musíme vedieť, ako mu pomôcť. Ak prehriatiu nastane, je nutné, aby ste konali rýchlo. Podľa čoho tento stav môžete spoznať?

*nervozita, potom apatia a dezorientácia, malátnosť, bezvedomie

*suchý, horúci ňufák, suché sliznice pyskov a kože

*zrýchlený tep srdca a sťažené, zrýchlené dýchanie, vracanie

*vo vyššom štádiu pes sliní

*telesná teplota môže presahovať 40 ° C

Čo robiť pri prehriatí psa

Je nutné psovi poskytnúť čo najrýchlejšie prvú pomoc. Ak včas nezasiahneme, pes môže uhynúť. Najdôležitejšie je ho čo najskôr ochladiť.

Postupujte nasledovne:

*čo najrýchlejšie odneste psa na chladnejšie miesto

*položte ho tak, aby hlava bola vyššie než zvyšok tela (pri prehriatí hrozí opuch mozgu)

*efektívne sú obklady kockami ľadu na vnútornú plochu stehná

*pokiaľ je to možné, zabaľte psa do mokrých uterákov (oblečenie, prikrývka - pozor, voda, v ktorej namočíme nesmie byť studená a v žiadnom prípade ľadová, použijeme vlažnú vodu), postriekajte ho alebo pomaly polievajte chladnou vodou (použiť môžete napríklad rozprašovač na rastliny) alebo ho postupne vložte do vody. Je jedno, či to bude vaňa alebo rybník, voda hlavne nesmie byť ľadová

*ak pes zvládne piť, ponúkajte mu po menších dávkach chladnú vodu (musí kontrolovane prehĺtať)

*ak nemáte po ruke vyššie uvedené pomôcky, môžete použiť prázdny téglik od jogurtu, zmrzliny naplnený vodou (chladnú) a psovi do neho namočte labky - aj táto "maličkosť" mu môže zachrániť život

*po poskytnutí prvej pomoci okamžite vyhľadajte veterinára

Akí psy sú najviac ohrození?

*mláďatá a starí jedinci

*obézne zvieratá

*zvieratá trpiace srdcovým ochorením alebo inou vážnou chorobou

*psy s krátkym ňufákom (tzv. brachycefalická plemená) - buldoci, buldočky, boxeri, ale aj molosoidné plemená, ako je napr. nemecká doga.

*zvieratá, ktoré boli nedávno vakcinované alebo po narkóze

HYPERHIDRATÁCIA čiže intoxikácia psa vodou nastáva vtedy, keď sa pes prehĺta veľké množstvo vody počas šantenia vo vode, ako je napríklad aportovanie hračiek alebo skákanie do vody. Pes si v tú chvíľu neuvedomí, že prijal viac vody, než jeho organizmus zvládne spracovať a v tej chvíli nastáva problém. Veľké riziko je tiež u psov veľmi obľúbené chytanie vody z hadice. Krvná plazma sa riedi a bunky vnútri tela sa začnú nalievať tekutinou. To spôsobí ich poškodenie. Voda obsahuje ióny, ktoré spôsobujú ono "predávkovanie vodou", preto sa nerovnováha medzi nimi prejavuje hlavne opuchom mozgu.

Ako sa hyperhydratácia prejavuje?

*ťažkosti s dýchaním, zvracanie

*nadmerné slinenie a močenie

*strata koordinácie, letargia

*bledé sliznice, rozšírené zrenice

*kŕče, nadúvanie

*bezvedomie (pokročilé štádium) Aj tu ide o minúty, ak spozorujete niektorý z príznakov, ihneď vyhľadajte pomoc veterinára.

Ako psa chrániť? Ako vždy je na mieste prevencia. Majte psa počas vyvádzanie vo vode a aportovanie hračiek pod kontrolou. Nenechajte psa dlho chytať vodu z hadice alebo z kropiaceho zariadenia. Bohužiaľ, väčšina prípadov končí poškodením mozgu alebo smrťou psa.

STAROSTLIVOSŤ O LABKY

Labky, respektíve vankúšiky, sú často zanedbávanou časťou tela vášho psíka. V zime je potrebné ich chrániť pred posypovou soľou a zľadovateným snehom. V lete musíme dávať pozor hlavne na rozpálene povrchy. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že vankúšik labky je odolný, opak je pravdou, je veľmi citlivý. Skúste priložiť dlaň na horúci chodník alebo dlaždice, cítite, aký je tento dotyk bolestivý.

Dodržiavame nasledujúce pravidlá:

*venčiť psa skoro ráno alebo večer, kedy nie je povrch chodníkov a ciest tak rozpálený
*pokiaľ je to možné, venčíme psíka prechádzkou po trávniku alebo v tieni

NA ČO SI DAŤ TIEŽ POZOR?

*Psy s podsadou nikdy nestriháme! Keď vidíte chundelatého psa hovoríte si, aký je to chudák, aké mu musí byť teplo? Pravdou je, že podsada a hustá srsť funguje ako termoregulácie. Jej ostrihaním ju narušíte a pes je tým pádom náchylnejší k prehriatiu.

*Plemená bez srsti, tzv. naháča, nezabúdajte natierať niekoľkokrát denne opaľovacím krémom s vysokým UV faktorom, pretože rovnako ako u ľudí mu hrozí spálenie kože.

*Nástrahy kúpania. Pred vypustením psa do vody (i napríklad do rybníka, do ktorého chodíme často) skontrolujeme dno, či tam nie je koreň   alebo iné prekážky, ktoré by mohli psa poraniť, obzvlášť ak náš psík je vášnivý skokan do vody.

*Rovnako ako u nás ľudí, sa u psa za vyšších teplôt môže objaviť znížená chuť do jedla. Je to však normálna reakcia organizmu na vyššie   teploty. Je potrebné kontrolovať jeho kalorický príjem, ktorý nesmie klesnúť až príliš. Pokiaľ pes suché krmivo odmieta, skúste granuly zmiešať   s konzervou alebo iným vlhkým krmivom.

Komentáre

Pridať reakciu

Meno a priezvisko: *
E-mail: *
Komentár: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázka*:
image