Výpredaj viac info

Po - Ne: 9:00 - 19:00
0
Prázdny

Vo svojom košíku zatiaľ nič nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o psoch / Články a videá / Bežný život / Psy a mačky v dopravných prostriedkoch

Psy a mačky v dopravných prostriedkoch

Keď sa cestuje MHD

Malé psy a mačky prepravujeme v prepravke s nepriepustným dnom. Na trhu je dnes veľký výber prepraviek pre psov a mačky, rôznych veľkostí a farieb. Ak psa neprepravujete v prepravke alebo taške (v prípade väčších psov dostatočne veľkú prepravku a silu nemáte), musí mať bezpečný náhubok a tiež by mal byť na kratšej vôdzke. Psa ani mačku neprepravujeme na sedadle vyhradenom pre spolucestujúcich. Zviera by nemalo ostatných cestujúcich rušiť zápachom, alebo svojím správaním. Osobitný režim prepravy majú psi, ktorí sú sprievodcom držiteľa preukazu ZŤP, ďalej služobné psy a psy ozbrojených zložiek.

Psy a mačky v aute

Cestovanie autom je pre väčšinu z nás bežnou vecou každého dňa. Ani zvieratá s ním nemávajú problém, ak ich však na jazdu autom správne a čo najskôr zvyknete (ak psíka či mačku učíme na cestovanie postupne, je prospešné si zaobstarať prepravku už vopred, aby ju psík či mačka poznali a nemali zbytočný stres z nového a neznámeho prostredia). Ale rovnako ako my, aj zvieratá môžu trpieť nevoľnosťou. Pomocníkmi proti cestovnej nevoľnosti nervozite môžu byť prípravky Beaphar No Stress. Pred samotnou jazdou autom psa alebo mačku nekŕmte a psa pred jazdou vyvenčite. Pri dlhšom cestovaní by ste mali mať pripravenú pre zviera vodu. Odporúčame cestovnú napájačku, ktorá nezaberie toľko miesta. To už sa dostávame k cestovaniu v lete, keď sú vysoké teploty. Dajte si pozor na prehriatie psa, ktorého následky bývajú fatálne a nikdy psa nenechávajte zavretého samého v aute, hoci by ste na 5 minút chceli odísť do obchodu. Ak to nie je nutné, so psom autom necestujte. Ak vyrážate na dovolenku a preprava autom je nutná, vyrazte pokiaľ možno včas ráno, večer alebo na noc. Počas dlhšie jazdy autom psa každé 2-3 hodiny vyvenčite, aby mal možnosť sa pretiahnuť a napiť. Pri preprave zvierat autom myslime najmä na bezpečnosť. Podľa pravidiel cestnej premávky je každý povinný zaistiť bezpečnosť svojho zvieraťa počas jazdy autom.

Mačky prepravujeme v pevnej prepravke pre mačky. Koľko mačiek, toľko druhov prepraviek. Väčšina mačiek však necestuje rada, pretože majú silnú väzbu k svojmu teritóriu a jeho opustenie pre nich býva stresovým faktorom. Preto je najlepšie, keď sa počas prázdnin dohodnete s niekým, kto sa Vám o mačku postará počas vašej neprítomnosti v domácom prostredí.

S cestovaním v aute Vám pomôžu:

Prepravka, klietka - ak je na ňu vaše zvieratko zvyknuté, máte napoly vyhraté, bude pre neho prepravka znamenať bezpečie a pokoj.
Bezpečnostná mreža, sieť do auta - zabraňuje psovi v pohybe po vozidle, pes je iba v batožinovej časti
Bezpečnostný pás - jednoducho nastaviteľný, zabraňuje zraneniu v prípade nehody
Prikrývka zadných sedadiel - chráni sedačky pred poškodením, nečistotami a chlpami

Najbezpečnejší variant prepravy psa alebo mačky je v pevnej prepravke z tvrdeného plastu. V rámci krátkodobého cestovania môže byť užitočným pomocníkom tiež chladiaca podložka. Zvládne chladiť až 1 hodinu v závislosti na okolitom prostredí a jej teplota bude vždy o 5-10 stupňov chladnejšia než okolitá teplota.

Cestovanie vlakom

Menšie psy a mačky prepravujeme v prepravkách. Väčšie psy musia mať náhubok. Pred cestovaním s určitou vlakovou spoločnosťou odporúčame prečítať si jej prepravné podmienky, aby vás niečo na cestách nemilo neprekvapilo.

Letecká preprava našich zvieracích miláčikov

Čo sa cestovania lietadlom týka, väčšinou nie je s prepravou psov a mačiek problém. Pozor, niektoré lowcost aerolinky ich prepravu neumožňujú vôbec. Pred cestou je nutné prečítať si prepravné podmienky. Ak budete zviera umiestňovať do prepravky, musí byť táto prepravka opatrená certifikátom pre leteckú prepravu. V závislosti na prepravnej spoločnosti s vami môže zviera cestovať - v kabíne lietadla, spolu s vami ako príručná batožina (menší pes, mačka)
- v nákladovom priestore ako batožina
- v nákladovom priestore ako tovar

Na lodi

Plavba na lodi patrí k verejnej doprave a najmä v lete premávajú sezónne lodné linky. Pre psa to môže byť príjemné spestrenie. Ak sa vydávate v zahraničí na plavbu po mori, kde plavby niekedy bývajú kvôli vlnám trochu divokejšie, nie je na škodu mať vestu pre psa. S prepravou na trajektoch tiež nebýva problém, ohľaduplnosť sa očakáva od všetkých cestujúcich. Psa môžete vziať so sebou na zjazd pokojnejšie rieky (raft, kanoe). Psík si to väčšinou užíva a spokojne sa rozhliada po okolí. Ak sa chystáte splavovať divšiu rieku napr. do Rakúska, Slovinska, psa radšej so sebou neberte. Tieto vody bývajú adrenalínové jazdy a pre psa to rozhodne nie je bezpečné.

Cestovanie na bicykli

Ak cestujete na bicykli, je jasné, že váš psí kamarát neubehne toľko, čo vy prejdete na bicykli. Ale nechcete svojho psa obrať o výlet. Skvelou voľbou je vozík za bicykel. Trénovanejšie a väčšie psy môžete nechať chvíľami bežať vedľa bicykla a potom ich nechať odpočinúť vo vozíku, malé plemená väčšinou vo vozíku strávia celú dobu jazdy. Menšie psy tiež môžu byť v prepravnom boxe na bicykel.
Prajeme vám príjemnú dovolenku a veľa odpočinku spoločne s vaším štvornohým priateľom.

Komentáre