🚛 Doručenie domov zadarmo pri nákupe nad 39 €.

Po - So 9:00 - 20:00
Ne: 9:00 - 14:00
0
Prázdny

 

Vo svojom košíka zatiaľ nič nemáte..

 

/ Škola SUPER ZOO / ...o vtákoch / Články / Staroslivosť o chov / Preperenie papagájov a exotického vtáctva

Preperenie papagájov a exotického vtáctva

Preperenie papagájov a exotického vtáctva

Preperenie je proces, pri ktorom vtáky prirodzene vymieňajú perie. Ide o fyziologický, hormonálne riadený proces, ktorý prebieha postupne tak, aby telu zostala potrebná tepelná ochrana.

Kedy vtáky preperujú?

K prepereniu dochádza jeden až dvakrát ročne, u niektorých druhov dokonca aj trikrát ročne a opakuje sa periodicky. Priemerná doba preperenia je u papagájov v rozmedzí 4-6 týždňov a predstavuje pre papagája zvýšenú energetickú záťaž. V prípade, že perie nerastie tak, ako by malo, navštívte veterinára.

Ak však papagáj žije v byte, nebýva táto sezónnosť dodržiavaná tak, ako pri chove vonku. Vypadávanie pier tiež prebieha na tele symetricky, kedy staré pero je vytláčané perom novým.

Dve fázy preperenia

  • Úplné preperenie

Úplné preperenie prebieha tak, že vták pri ňom stráca všetky obrysové perá. Prebieha súmerne na oboch stranách tela a pre zviera je energeticky náročné a vyčerpávajúce, pretože perie vtákov tvorí 4 – 12 % ich telesnej hmotnosti. U niektorých druhov vypadávajú letky, čo má za následok neschopnosť letu.

  • Čiastočné preperenie

 

Čiastočné preperenie sa vyskytuje u mnohých vtáčích druhov, odohráva sa väčšinou na začiatku hniezdneho obdobia a vtáky pri ňom menia perie za pestrejšie. Ide o tzv. preperenie do jarného šatu a potom späť do zimného šatu.

andulkypeří vypadává

Čo preperenie ovplyvňuje?

Na preperenie má vplyv to, či papagáj žije v byte, alebo vo vonkajšej voliére. Ak v byte, nebýva sezónnosť pŕchnutia dodržiavaná ako v prírode. Ďalej je to dané geneticky. Celý proces majú na starosti hormóny riadené hypofýzou. Rozhodujúce je v tomto prípade tyroxín, ktorý produkuje štítna žľaza. Pôsobenie tyroxínu vedie k oxidácii základných živín v organizme a k väčšiemu výdaju energie, čo ďalej spôsobuje nepokoj, agresivitu a tiež sa zvyšuje základná látková premena. Rastie spotreba potravy a zvyšuje sa telesná teplota.

Ako preperenie papagájov uľahčiť?

Behom preperenia je nutné dbať na to, aby papagáj dostával pre organizmus dôležité živiny (bielkoviny, sacharidy a tuky...). Pre dobrú funkciu nervovej sústavy a doplnenie energie sú užitočné najmä tuky, napr. kokosový olej, alebo olej zo semien pupalky. Práve pupalkový olej ovplyvňuje kvalitu a zdravie kože, peria, pazúrikov a zobáka. Olej by mal byť podávaný súčasne s antioxidantami, ako je napr. vitamín E. Pri preperení je tiež možné papagájom pomôcť rôznymi výživovými doplnkami, obľúbené sú najmä doplnky vo forme kvapiek napr. Paganolom. Krmivo alebo pitnú vodu je taktiež dobré obohatiť o vitamínovo minerálny prípravok.

Čo môže ohroziť priebeh preperenia?

Nie vždy je priebeh preperenia hladký a bez problémov. Čo môže preperenie negatívne ovplyvniť?

  • Ektoparazity. Bývajú to najčastejšie všenky, perohuby a ďalšie roztoče. Živia sa odlupujúcou sa kožou a nahlodávajú perie, ktoré sa následne láme a vypadáva. Napádajú tiež novo vyrastené perie a parazitujú v rohovinových vrstvách kože, kde si vŕtajú chodbičky.
  • Cirkovirózová infekcia. Prejavuje sa červeným zafarbením niektorých krycích pier po celom tele (najviac postihnuté týmto ochorením bývajú papagáje žako). U ďalších druhov spôsobuje infekcie čiernej plôšky, ktorá budí dojem, že sfarbenie na perí úplne zmizlo. Pri podozrení na toto ochorenie je vždy nutné vyhľadať veterinára, špecialistu na exotické vtáctvo, aby stav zvieraťa posúdil.
  • Psychické problémy. Keď papagáj preperuje intenzívne, môže to mať vplyv aj na jeho náladu. Niekedy si papagáj šklbe perie sám. Príčinou môže byť zdravotný alebo psychický problém, ktorého príčinu je potrebné zistiť a zaistiť pre papagája správne podmienky pre život.

 

Sonja Nawinová
Produktový specialista

 

Komentáre

Pridať reakciu

Meno a priezvisko: *
E-mail: *
Komentár: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázka*:
image