Výpredaj viac info

Po - Ne: 9:00 - 19:00
0
Prázdny

Vo svojom košíku zatiaľ nič nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o psoch / Články a videá / Beh so psom: krásny šport i spoločná radosť

Beh so psom: krásny šport i spoločná radosť

Beh so psom: krásny šport i spoločná radosť title=

Beh patrí medzi športové fenomény dnešnej doby. Vďaka nemu sme zdravší, spokojnejší i štíhlejší. Doprajme tieto benefity aj našim psíkom. Behanie so psom alebo tiež „canicross“ prináša mnoho nezabudnuteľných spoločných chvíľ. Nezáleží na tom, či ho chceme praktizovať závodne nebo rekreačne, tým najdôležitejším cieľom vždy zostáva vaša radosť a radosť vášho psíka.

Kedy začať s canicrossom?

Záleží na plemene psa. Vždy vyčkajte až pes fyzicky dospeje, čo u veľkých plemien znamená najskôr po prvom roku života. Optimálne je začať okolo druhého roku života psa. Trénovať povely a zvykať si na výstroj už môže pes samozrejme skôr.

V behaní so psom sa najčastejšie objavujú plemená strednej veľkosti ako napr. stavač, belgický ovčiak, husky a pod. Behať však určite môžu aj menšie plemená. Vzhľadom ku stavbe tela sa canicross neodporúča u miniatúrnych, obrích plemien a u krátkolebečných psov ako francúzsky buldoček, boxer alebo buldog.

Vždy vychádzajme z aktuálnej fyzičky psieho bežca a z celkového zdravotného stavu a telesnej dispozície. Pred tým, než so svojím psom začneme behaťnavštívme veterinára, aby psa vyšetril. Odporúčame nechať psovi urobiť RTG bedier a lakťov aby ste mali istotu, že pes je zdravý a nič vám nebráni v tréningu.

Běhání se psem

Kým začnete, je potrebné zabezpečiť psíkovi zodpovedajúce vybavenie:

Začíname alebo ako naučím psa, aby ťahal?

Pri tomto športe ide o to, aby pes ťahal. Pozor, ak pes ťahá na vodidle, ešte to neznamená, že mu automaticky pôjde canicross. Musíme psa naučiť rozlišovať, kedy má ťahať a kedy nie. Takže ťahanie na obojku patrí medzi absolútne tabu, avšak akonáhle psovi nasadíme postroj, tak je ťahanie povolené.

Budeme potrebovať tiež nasledujúce povely: pre výbeh vpred “GO / bež / vpred“, pre zatočenie vľavo “HAW / doľava“ alebo doprava “GEE / doprava“. Pre zastavenie “STOP" alebo "stoj“.

Užitočné tipy

  • Najskôr psa privykneme na postroj a na voľné vodidlo.
  • Na vychádzkach môžeme k vodidlu priviazať kus dreva, aby si pes zvykol na záťaž, ktorú bude ťahať (vás).
  • Postupne pridávame záťaž (väčšie poleno, alebo reťaz); stále ešte nepripevňujeme vodidlo k pásu, ale ideme so psom a pridávame povely pre zatáčanie. Je potrebné, aby si pes zvykol na to, že v postroji cíti ťah.
  • Keď už môžeme vybehnúť so psom bez pripútania, najskôr ubehneme len niekoľko desiatok metrov, ktoré je by sme mali prebehnúť bez psieho čuchania a bez zastavovania. Trať postupne predlžujeme.
  • Behajme za psom tak, aby si zvykol, že vpredu bude on. 
  • Zapriahneme sa za psa a chváľme ho iba vtedy, keď pobeží v trvalom ťahu. Dajte pozor, aby sme chválili v pravý moment, a nie pri napnutí alebo cuknutí vodidla.
  • Vzdialenosť predlžujme postupne, v závislosti na psovi. Tiež veľa chváľme.

Běhání se psem v zimě

Komentáre