🎄 Vianočné mystery boxy pre vašich miláčikov 🎄 nájdete tu.
Po - Pi: 7:00 - 18:00
0
Prázdny

Vo svojom košíku zatiaľ nič nemáte.

 

/ Novinky / Starostlivosť o šteniatko

Starostlivosť o šteniatko

25. 4. 2022

Zaobstarať si šteniatko by malo byť veľmi dobre zváženým rozhodnutím, pretože bude našim parťákom štvornohým členom našej rodiny po mnoho rokov. V tomto článku si priblížime niekoľko dôležitých období života šteňaťa i to, na čo je dôležité myslieť skôr, ako sa ocitne u nás doma.

Od pôrodu po nový domov

Šteniatka prichádzajú na svet slepé, hluché a úplne závislé na matke. Kontakt s matkou je po narodení dôležitý, okrem mlieka im poskytuje aj telesné teplo – ešte nedokážu regulovať svoju telesnú teplotu. Obzvlášť dôležité je prvé mlieko, ktoré produkuje sučka tzv. kolostrum, to okrem dôležitých nutričných látok obsahuje aj protilátky, ktoré podporia funkciu imunitného systému. Ak má sučka početné potomstvo, nemá dostatok mlieka alebo šteniatka matku stratili, stále je možné ich dokŕmiť kvalitnou náhradou materského mlieka - Lactol.

Obdobie gravidity a laktácieje pre matku veľmi náročné, preto je dôležité sa obzrieť po kvalitných granulách, vhodné sú aj granuly určené pre šteňatá – sú nutrične výdatnejšie. Výživové doplnky najmä s obsahom vápnika a iných látok, podporia zdravie matky a postarajú sa, aby sučka nestrácala dôležité minerály.

Výživové doplnky najmä s obsahom vápnika a iných látok, podporia zdravie matky a postarajú sa, aby sučka nestrácala dôležité minerály.

Od štvrtého týždňa života sa šteniatko postupne socializuje, a začína spoznávať svoje okolie. V tomto veku tiež pomaly prechádza na tuhšiu stravu – samozrejme čo najkvalitnejšiu, aby sme podporili jeho správny rast a vývin. Vo veku od 8 týždňov sú šteniatka relatívne samostatné, prijímajú tuhú stravu a sú pripravené ísť do nového domova.

V prvých dňoch šteňa postupne zoznamujeme s jeho novým domovom i členmi rodiny. A tiež by sme ho mali zobrať k veterinárovi, aby ho skontroloval (prvá návšteva u veterinára by nemala byť pre šteňa stresujúca). Aj keby sme mu najradšej venovali čo najviac času, nezabúdajme ho postupne učiť aj situácii, keď bude doma samé, najskôr ho nechávame samé pár desiatok minút, neskôr čas predlžujeme – je to nesmierne dôležité pre jeho psychickú pohodu a zníženie rizika nežiadúceho správania.

 

Čo budeme potrebovať?

  • Miesto pre spánok a odpočinok

Šteňa učíme už od mladého veku na jeho vlastné miesto, to môže byť dostatočne veľký pelech. Ten umiestnime tak, aby sme ho mali pod dohľadom a udržiavali kontakt so šteniatkom no bol v pokojnejšej časti domácnosti. Šteniatko a neskôr pes sa naučí, že na toto miesto chodí spať a odpočívať a tento jeho „osobný priestor“ by sme mali aj rešpektovať (vysvetlíme to aj našim ratolestiam). Ak naučíme šteniatko, že jeho priestor v našom dome je dostatočne veľká klietka pre psy, čo je veľmi populárny spôsob, tento priestor bude pokladať za svoju „vlastnú izbu“.

  • Kvalitná strava

Strava je jedným zo základných pilierov zdravia. Najmä v mladom veku zohráva plnohodnotné a nutrične bohaté krmivo rozhodujúcu úlohu pre správny rast a vývin. Ak sa niečo v tomto veku zanedbá, pes si môže niesť následky počas celého života. Obdobie dospievanie je špecifické od plemena (najmä veľkosti) malé psy dospievajú už v prvom roku života, veľké a obrie plemená často dospievajú až v druhom či treťom roku – tomu prispôsobujeme aj krmivo.

Zopár pravidiel kŕmenia

  • podávame granuly/stravu, určenú pre šteňatá a to v odporúčanom množstve (kŕmnej dávke)
  • jedálniček môžeme spestriť aj mäsovou konzervou
  • kŕmnu dávku rozdeľujeme do viacerých porcií denne (čím je psík starší, počet porcií znižujeme)
  • krmivo, na ktorom šteňa prosperuje, zbytočne nemeníme len kvôli „zmene chuti“, môžeme mu spôsobiť zažívacie ťažkosti
  • po jedle necháme šteniatko aspoň 2 hodiny odpočívať

Maškrty– psy radi maškrtia a šteniatka nie sú výnimkou. Ak chceme potešiť nášho nového štvornohého parťáka či odmeniť prvé krôčiky pri výcviku, nie je nič lepšie ako zdravá a chutná maškrta, ako je napríklad sušené mäso.

  • Vyberte vhodné hračky

Hra je najmä v šteňacom veku veľmi dôležitá. Šteniatko si vybije prebytočnú energiu, zlepší kondíciu a čo je dôležité, dokážeme ho takto unaviť aj z „mentálneho hľadiska“. Zuby šteniat sú drobné a ostré, tomu by sme mali prispôsobiť aj hračky – nemali by byť príliš tvrdé, aby si šteňa na nich nevylámalo zuby. Preto volíme najmä mäkké, no odolné hračky.

Vhodne zvolené hračky pomáhajú aj v období „prezubovania“, toto obdobie je dané plemenom a veľkosťou psa (obyčajne 2-7 mesiac). Práve v tomto období šteňatá zvyknú hrýzť a žuvať, čo sa niekedy odrazí na našom nábytku, preto je vhodné im poskytnúť dostatok hračiek, aby sme im toto „nervózne“ obdobie uľahčili. Ak sa nám šteňa nepodarí odnaučiť od hryzenia nábytku či topánok, môžeme siahnuť po špeciálnom prípravku Spray AntiKnabbel od Beapharu, ktorý je veľmi horký a psy rýchlo odnaučí, že dané predmety nie sú ideálnym terčom útoku.

 

 

 

  • Venčenie a prechádzky

Šteniatko by sme mali učiť chodiť na potrebu von, ak ju vykoná, pochváliť ho a odmeniť – treba byť pripravený na to, že budú vykonávať potrebu každých pár hodín. Pre istotu tiež môžeme umiestniť na dlážku nepremokavú plienku a tú navyše pokvapkať prípravkom puppy trainer, ktorý šteniatko láka vykonať potrebu práve na toto miesto.

Ak sa predsa len stane nejaká tá nehoda, nezúfajte, chce to čas a škvrnu z koberca je jednoduché odstrániť prípravkom Stain remover od firmy Beaphar. Pravidelné chodenie na prechádzky je pre zdravý a spokojný život psa nesmierne dôležité, pri šteniatkach volíme radšej kratšie prechádzky, ale častejšie. V tomto veku by sme sa ešte nemali venovať žiadnej väčšej fyzickej záťaži – šport, pre vyvíjajúcu sa opornú sústavu (najmä chrupavky) by to bolo veľké riziko.

  • Socializácia

Šteniatko zoznamujeme so všetkým s čím sa v dospelosti môže stretnúť (najlepšie do 16. týždňa veku). V tomto období prebieha dôležitá fáza spoznávania. Ak dokážeme šteniatku ukázať, že prechádzka v prírode, nákupnom centre, po meste, cesta autom, MHD, iní ľudia, zvieratá, psy či rôzne zvuky sú prirodzenou súčasťou sveta, bude ich brať ako normálnu vec a v budúcnosti sa vyvarujeme možnému nepredvídateľnému správaniu. Šteňa by malo mať najmä pozitívne skúsenosti, pretože každú negatívnu si pamätá a môže sa nám v budúcnosti vypomstiť.

  • Bežná starostlivosť

Šteniatko by sme mali postupne učiť na bežnú starostlivosť z našej strany, ktorá ho bude sprevádzať počas celého života:

Dentálna starostlivosť – pravidelná kontrola chrupu, spojená s jemným čistením.

Starostlivosť o srsť a kožu – pravidelné česanie a kúpanie so šampónom pre šteňatá.

Starostlivosť o oči, uši a labky – pravidelná kontrola a čistenie.

Popri bežnej starostlivosti zohráva dôležitú úlohu tiež pravidelná veterinárna starostlivosť, kde platí, že prevencia je vždy lepšia, no najmä bezpečnejšia, ako riešenie už vzniknutého zdravotného problému.

 

Nebojme sa spýtať

Výchova a výcvik zohráva v živote každého psa dôležitú úlohu, ak si nie sme v niektorej oblasti istí, môžeme vyhľadať poradenstvo odborníkov v predajniach Super zoo.