Vo svojom košíku zatiaľ nič nemáte.
Mačiatka sú v prvých dňoch a týždňoch úplne závislé na matke. Jej celkové zdravie zohráva v tomto období rozhodujúcu úlohu – mačiatka kŕmi mliekom, pri ktorom spotrebuje obrovské množstvo nutričných látok a energie. Preto by sme ju najmä v tomto období mali kŕmiť naozaj kvalitnou stravou (odporúča sa aj strava pre mačiatka) a siahnuť môžeme aj po výživových doplnkoch s obsahom vápnika. Ak je však hladných krkov viac, ako by mačka dokázala zvládnuť, môžeme jej s dokrmovaním mačiatok dopomôcť náhradou kvalitnou náhradou materského mlieka pre mačiatka, najmä ak vidíme, že niektoré z nich začína zaostávať v raste alebo sa mu nedostáva dostatok mlieka (rovnako dokrmujeme mačiatka, ak stratia matku).
S poklesom produkcie mlieka sa začnú mačiatka postupne orientovať aj na tuhú stravu. Asi od 10 - 12. týždňa začneme mačiatkam postupne ponúkať aj tuhú stravu (určenú pre mačiatka). Môžu to byť granuly pre mačiatka a rovnako tak vlhká strava určená pre toto obdobie života. Postupne učíme mačiatko na tuhú stravu a prechádzame do štandardného režimu kŕmenia prechádzame asi v 4. mesiaci života. Mačky preferujú prijímanie krmiva v malých porciách niekoľkokrát do dňa (často až 20 porcií). Samozrejme týmto spôsobom by bolo kŕmenia mačiatok dosť náročné, preto je vhodný spôsob ponúknuť neustály prístup ku granulám (v odporúčanej dennej dávke) a potravu tiež môžeme spestriť vlhkou stravou. Vlhká strava je pre mačky dôležitá aj po dovŕšení dospelosti, vďaka nej si mačka dopĺňa tekutiny a tiež je pre nich často atraktívnejšia ako suché granuly.
Psy chodíme venčiť, no mačky nie, preto je toaleta pre mačky nutnosťou každej domácnosti, kde žijeme s mačkou. Toaletu by sme mali umiestniť na pokojné miesto v domácnosti a platí tu pravidlo, že na jednu mačku je ideálne mať aspoň dve toalety. Ak si zaobstaráme mačiatko, ktoré je naučené na uzavretú toaletu, máme z časti vyhraté. Ak nie, nič sa nedeje všetko sa dá naučiť, aj keď v postupných krokoch. Dôležitejšiu úlohu, ako samotná toaleta zohráva podstielka. Tú by sme aspoň zo začiatku mali prispôsobiť tomu, na čo bolo mačiatko zvyknuté. Takto sa môžeme vyvarovať nepríjemnému prekvapeniu. Časom môžeme mačiatko naučiť na inú podstielku a vtedy je veľkým plusom práve ďalšia toaleta.
Prirodzeným inštinktom a pudom mačky je škrabať. Nielen že si takto obrusuje pazúry, no tiež si takto značkuje svoje teritórium. Škrabanie nie je vhodné obmedzovať, ale dokážeme ho upriamiť na miesto, ktoré chceme aby mačka škrabala – a samozrejme to nebude náš gauč alebo nábytok, je to škrabadlo. Škrabadlo pre mačiatko by malo byť ľahko zdolateľné s dostatočne veľkou plochou na škrabanie. Obľúbenou alternatívou sú aj kartónové škrabadlá, pre ktoré majú mačky slabosť.
Ak mačiatko škrabadlo ignoruje, môže to mať viacero dôvodov. Častým je chybné umiestnenie škrabadla v rámci našej domácnosti. Ak sme zvolili škrabadlo kombinované aj s odpočívadlom (v hornej časti), je vhodné ho umiestniť napríklad pri okne. Mačky milujú pozorovanie diania okolo nich a rady všetko majú „pod dohľadom“.
Ak sa už mačiatko predsa len pustí do škrabania vecí, vieme ho trocha usmerniť a to použitím prostriedkov stop it – kedy ukážeme miesto, ktoré nechceme aby škrabalo/navštevovalo a naopak s prípravkom spray play ukážeme miesto, ktoré je an to vhodné. Takže nestačí len zakazovať, ale ukázať aj možnosti.
Všetky mačky rady odpočívajú a mačiatka nie sú výnimkou. Preto by sme im mali v našej domácnosti ponúknuť zopár miest, ktoré pre nich vyhradíme. Mačky milujú odpočívanie a to aj na rôznych miestach v našej domácnosti v priebehu dňa. Peliešok či odpočívadlo by sme mali umiestniť na pokojné miesto a ako tip: veľa mačiek miluje práve vyvýšené miesta, aby mali všetko pod dohľadom a držali sa v bezpečnej vzdialenosti od „ostatných obyvateľov“.
Misky by nikdy nemali byť umiestnené v blízkosti toalety, mačky sú veľmi čistotné zvieratá a tieto miesta pre nich nie sú vyhovujúce. Nižšie misky, respektíve tie plytšie sú pre mačky oveľa zaujímavejšie, ako tie hlboké. Mačky často nie príliš ochotne prijímajú vodu, to však môžeme zmeniť a to napríklad s využitím špeciálnej fontánky pre mačky – tečúca voda je pre nich oveľa atraktívnejšia.
Všetky mačky sa rady hrajú, je to prirodzený spôsob uvoľnenia energie, no zároveň uspokojenia ich loveckého pudu, predsa len máme doma malú šelmu. Vybrať vhodnú hračku, ktorá zaujme mačiatko nie je vždy jednoduché a často je treba vyskúšať viacero hračiek. Vyššiu popularitu však môžeme sledovať pri interaktívnych hračkách, z ktorých obľúbené sú najmä guľodráhy.
Mačiatka je vhodné učiť už od mladého veku na bežnú starostlivosť, aby ju v dospelosti brali ako bežnú vec. A čo by to malo byť?