🔥 Dlhodobo znižujeme ceny krmív (viac informácií) .
Po - Ne: 8:00 - 20:00
0
Prázdny

Vo svojom košíku zatiaľ nič nemáte.

 

/ Novinky / Milan Oselský, garant SUPER ZOO pre herpetológiu predstavuje neobvykle chované hady vhodné pre začiatočníkov

Milan Oselský, garant SUPER ZOO pre herpetológiu predstavuje neobvykle chované hady vhodné pre začiatočníkov

25. 2. 2019



 

Korálovky rodu Lampropeltis disponujú veľkou variabilitou farieb a druhov, ktoré sú dokonalé pre začínajúcich chovateľov. Väčšina druhov dorastá v priemere okolo 120-150 centimetrov a bohate im postačuje terárium o veľkosti 80x50x50 centimetrov orientované na dĺžku. Medzi ľahko dostupné druhy patria napríklad korálovka kalifornská, korálovka sedlatá, korálovka mexická, či korálovka honduraská. Nevýhodou týchto hadov je problematický celoročný chov v pároch, či v skupinách, keďže majú sklony ku kanibalizmu. Z tohto dôvodu je nutné mimo obdobia párenia chovať korálovky oddelene.

 

 

 

 

 

 

Africké užovky rodu Boaedon patria medzi dokonalých adeptov na prvého hada. Jedná sa zväčša o hnedo sfarbené užovky s jemnými kresbami, avšak je možné stretnúť sa aj s čiernou, olivovou, či červenou farbou. Dorastajú do veľkosti okolo 100-120 centimetrov a pre kus či pár postačuje terárium 60x50x50 centimetrov. Pre začiatočníka sú najlepším výberom druhy Boaedon fuliginosus, Boaedon lineatus, Boaedon olivaceus či Boaedon capensis. Užovky rodu Boaedon sú často veľmi odvážne a napriek ich nočnej aktivite ich chovateľ často uvidí v teráriu aj počas dňa.

 

 


 

 

 

Americké rybožravé užovky rodu Thamnophis bývajú začiatočníkmi často prehliadané. Rod momentálne obsahuje 35 druhov a množstvo poddruhov, s obrovskou škálou farieb a kresieb. Tieto semiakvatické užovky dorastajú do dĺžky približne 100 centimetrov a pre kus až skupinu postačuje terárium 70x50x50 centimetrov s menšou a plytkou vodnou plochou. Živia sa primárne rybami, dážďovkami, obojživelníkmi, ale aj malými cicavcami. Medzi často chované druhy patria napríklad Thamnophis sistralis, Thamnophis marcianus, Thamnophis proximus či Thamnophis cyrtopsis.

 

 

 

 



 

Veľhadík pestrý, latinsky Eryx colubrinus loveridgei patrí napriek svojmu skrytému spôsobu života určite medzi hady vhodné pre začiatočníkov. Tento maličký veľhad, dorastajúci do dĺžky maximálne 90 centimetrov si v piesčitej pôde tvorí chodbičky, kde trávi väčšinu svojho života. Chovateľ často hady neuvidí dlhú dobu, avšak jedná sa aj tak o veľmi zaujímavé živočíchy, ktoré z piesku číhajú na korisť a ohromnou rýchlosťou ju dokážu uloviť. Ak túžite po veľhadovi, no nemáte miesto na 2,5 metrového hada, práve Eryx môže byť niečo pre Vás.

 

 

 


Užovka tenkochvostá, latinsky Orthriophis taeniurus friesi z Taiwanu disponuje súhrou čiernej, žltej, bielej a hnedastej farby a dosahuje v chovoch úctihodnú dĺžku 200-250 centimetrov. Pre kus, či pár týchto hadov sa doporučuje terárium veľkosti 140x70x60, orientované na dĺžku, avšak väčšie je v tomto prípade lepšie. Jedná sa o veľmi aktívne hady, ktoré využijú celý priestor svojho terária. Živia sa primárne cicavcami a vtákmi a ich apetít nepozná hraníc, preto je nutné dávať veľký pozor na prekrmovanie, ktoré je pri tomto druhu bežné.


 

 

 

 

Na záver by som rád dodal, že výber druhu pre Váš vstup do chovu hadov nie je až taký podstatný, ako poctivé štúdium, ktoré musí predchádzať jeho kúpu. V dnešnej dobe sú dostupné kvalitné internetové stránky a takisto literatúra, ktorá Vám pomôže predísť ťažkostiam v chove. Okrem samoštúdia je taktiež dôležité, aby Vaše budúce zvieratko pochádzalo z odchovu, od dobrého chovateľa, ktorý Vám ochotne poskytne všetky finty a triky pre úspešný chov.