💛 Dlhodobo ZNIŽUJEME CENY krmív. Doprajte svojmu zvieraciemu miláčikovi to najlepšie!

💛 Dlhodobo ZNIŽUJEME CENY krmív. Doprajte svojmu zvieraciemu miláčikovi to najlepšie!

Po - Ne: 8:00 - 20:00
0
Prázdny

Vo svojom košíku zatiaľ nič nemáte.

 

/ Novinky / Jazierko

Jazierko

12. 4. 2022

Štart jazierkovej sezóny

Jazierko je krásna a zároveň ekologická súčasť našej záhrady. Aby sme sa z neho mohli tešiť, je dôležité, postarať sa o jeho správny štart do novej sezóny. V tomto článku si priblížime, ako správne začať našu „jazierkovú sezónu“.

S jarným obdobím sa začína jazierko pomaly prebúdzať k životu a práve jarná údržba je predpokladom správneho fungovania tohto nášho malého ekosystému. Jedným z prvých krokov, ktoré by sme mali spraviť je odstránenie nahromadených nečistôt plávajúcich na hladine a rovnako tých, ktoré sa usadili na dne. Možno budete prekvapení, je ich tam viac než dosť. Tieto nečistoty nielenže znižujú kvalitu vody a obsah kyslíka, no zároveň poskytujú prebytočné množstvo živín, ktoré sú so zvyšujúcou sa teplotou a dostatkom slnečných dní základným predpokladom pre rozmach rias.

Neopomínajme čiastočnú výmenu vody v jazierku, mali by sme odobrať asi tretinu až polovicu vody. Čerstvú vodu upravíme prípravkom TetraPond AquaSafe, ktorý vďaka špeciálnej kombinácii účinných látok z čerstvej vody odstráni chlór a ťažké kovy a vodu pripraví pre život. Z jazierka nie je vhodné odobrať všetku vodu – tento zásah zníži množstvo užitočných mikroorganizmov, ktoré sú nevyhnutné pre zachovanie biologickej rovnováhy a teda správne fungovanie jazierka. Ideálnym prípravkom pre štart do novej sezóny je Tetra Pond SeasonStart, ktorý blahodarne pôsobí na kvalitu vody a tým podporuje zdravie rýb a umožní bezproblémový štart do novej sezóny. So zvyšujúcimi teplotami rovnako skontrolujeme technické zariadenia a spustíme filtračný systém jazierka.

Po zimnom období sa postupne prebúdzajú k životu aj jazierkové rastliny. Jedným z prvých úkonov, ktorý by mal majiteľ jazierka urobiť je zostrihať tieto rastliny pár centimetrov nad hladinou vody. Jarné obdobie je ideálny čas na presádzanie poprípade úpravu trsov rastlín, ktoré sa nám v predchádzajúcej sezóne rozrástli. Rastliny majú v jazierku obrovský význam, nakoľko zaisťujú biologickú rovnováhu, hospodária s odpadovými látkami a slúžia ako úkryt pre ryby a iné vodné živočíchy.

Najobľúbenejšími obyvateľmi jazierka a najväčšou ozdobou sú bez pochýb ryby. Po prekonaní náročného zimného obdobia, kedy odpočívali na dne jazierka, je ich organizmus oslabený a sú náchylné na ochorenia. Preto je dôležité dbať na kvalitu vody. Tú dokážeme jednoducho skontrolovať pomocou testu Tetra Pond Quick 6 v 1, ktorý určí všetky základné parametre vody. Ryby v tomto období nevystavujeme zbytočnému stresu z chytania do podberáka či prepravy. V prvých jarných mesiacoch majú ryby ešte spomalený metabolizmus, preto ich začíname kŕmiť len po malých dávkach, až keď teplota vody stúpne na 10 až 12 stupňov. Pre jarné kŕmenie rýb je vhodné ľahko stráviteľné krmivo Wheatgerm, z ktorého neskôr môžeme prejsť na krmivá pre podľa ich nutričných potrieb a spôsobu stravovania.