💛 Dlhodobo ZNIŽUJEME CENY krmív. Doprajte svojmu zvieraciemu miláčikovi to najlepšie!

💛 Dlhodobo ZNIŽUJEME CENY krmív. Doprajte svojmu zvieraciemu miláčikovi to najlepšie!

Po - Ne: 8:00 - 20:00
0
Prázdny

Vo svojom košíku zatiaľ nič nemáte.

 

/ Novinky / Jarka Mináriková z tímu SUPER ZOO predstavuje labradoodlov

Jarka Mináriková z tímu SUPER ZOO predstavuje labradoodlov

15. 2. 2019

Jarka, labradoodly na Slovensku nie sú ešte veľmi zastúpené, ako ste „objavili“ toto plemeno?

Pred 9 rokmi sme s priateľom žili v Londýne a jedného dňa sme sa rozhodli, že si zaobstaráme psíka. V televízii sme zachytili informáciu o malom, brčkavom psíkovi, ktorý sa nám  zapáčil  na prvý pohľad a tak sme si o ňom začali zisťovať viac. Dozvedeli sme sa, že ide o plemeno labradoodle a tak čoskoro do našej domácnosti pribudol nový člen – náš prvý psík  Gucci. Rada by som Vám predstavila toto zaujímavé psie plemeno, o ktorom ste možno ešte veľa nepočuli, lebo je pomerne nové a u nás na Slovensku ešte nie veľmi rozšírené. Hoci nie je uznané oficiálne, pre mňa  symbolizuje ideálne spojenie dvoch úžasných plemien – labradora a pudlíka.​

Odkedy sa datuje pôvod tohto plemena?

Nápad skrížiť labradora a pudlíka nevznikol z rozmaru, ale v snahe získať plemeno asistenčného psa, ktorý nepĺzne. Prvý krát bolo slovo labradoodle spomenuté v knihe od Donalda Cambella v roku 1955, ale až v roku 1989 sa stalo populárnym vďaka Wallymu Cochranovi z Austrálie. Sú to spoločenské, priateľské, neagresívne a veľmi intuitívne psy. Ich inteligencia a vysoká trénovacia schopnosť ich predurčuje stať sa dobrými asistenčnými psami, sú vhodné aj na riadenú canisterapiu. Zároveň je to vhodný pes pre psíčkara začiatočníka, má veľmi rád ľudí a neustále vyhľadáva ľudskú spoločnosť. Labradoodly všeobecne nie sú ideálne strážne psy, aj keď svojho majiteľa dokážu upozorniť na neohlásenú návštevu.

Aké sú ich charakteristické znaky?

Labradoodly boli vyšľachtené vo viacerých veľkostiach, ich celkový vzrast ovplyvňuje veľkosť pudlíka pri krížení. Môžu byť vo veľkostiach miniature (35 – 42 cm), stredný (43 – 52 cm) alebo kráľovský (53 – 63cm) a vo viacerých sfarbeniach, v závislosti na genetickom sfarbení rodičov - béžová, apricot, čokoládová a čierna.

Labradoodlov ste si aj s partnerom obľúbili natoľko, že ich máte doma viac?

Veru tak, medzičasom k nám domov ku Guccimu (9r.) pribudla labradoodlica Latte ( 4r.) a najnovší prírastok sa volá Mocca (2r.). Všetky sú béžovej farby, ale rôznej veľkosti.

Aké majú vlastnosti?

Naše psíky sú našimi oddanými, neúnavnými spoločníkmi a je s nimi veľa zábavy. Milujú behanie po horách ale aj leňošenie na morskej pláži, či skákanie do jazera. Chodia s nami na výlety a dovolenky, takže sú zvyknutí na dlhé cesty v aute, vždy dobre naladení, šťastní tam, kde sme my. 

Odkiaľ pochádzajú?

Všetkých sme ich doviezli z Anglicka, nakoľko na Slovensku sú ich šteniatka ťažko dostupné. Po nejakom čase by sme veľmi radi toto plemeno u nás rozšírili a začali s jeho chovom v širšom rozsahu.  Prvé šteniatka plánujeme už na jar. Viac informácií nájdete na stránke http://labradoodle.sk/