Vo svojom košíku zatiaľ nič nemáte.
Hmyz stráca v posledných rokoch v modernej krajine priestor pre život i zdroj potravy. Tým sa začal postupne vytrácať. Svoju úlohu v jeho úbytku tiež zohráva nadbytočné používanie pesticídov a obrovské lány plodín, kde nenájde dostatok obživy. Že by nás jeho ubúdanie nemalo trápiť? Malo by. Jeho význam pre fungovanie krajiny je obrovský a aj vďaka hmyzu, konkrétne opeľovačom, máme na stole stále dostatok potravín. Jeho strata by znamenala vyhynutie mnohých druhov rastlín a živočíchov, ktoré sú na nich naviazané a finálny dopad by si nikto z nás nechcel ani predstaviť.
Prejavme záujem a nebuďme ľahostajní. Aj malá pomoc môže zmeniť veľa. Hmyz v našich záhradách potrebuje dostatok potravy a pre mnohé druhy ňou môže byť nektár a peľ z kvetov. Stojí za to uprednostniť v záhrade dostatok kvitnúcich rastlín – možno nás to prekvapí, ale starostlivosť o ne je jednoduchšia ako o trávnik. Rovnako na balkónoch môžeme uprednostniť kvitnúce rastliny. Uprednostniť by sme mali najmä také druhy bylín a stromov, ktoré sú pre hmyz využiteľné. Ovocné stromy či kvitnúce kry sú skvelou voľbou. Klasické tuje však veľa života do záhrady neprinesú. Aplikovať chemické postreky by sme mali len v prípade potreby.
Hmyz potrebuje úkryty, miesto pre prezimovanie a vývoj ďalších generácií. V prírode je to opadnuté lístie, kmene, odlupujúca sa kôra, duté steblá a konáriky. Toto by sme však na našej záhrade či balkóne našli len ťažko. „Hotel pre hmyz“ preto nie je len netradičným a zaujímavým spestrením našich záhrad a balkónov, no poskytuje takýto priestor pre viaceré druhy hmyzu. Je to zároveň miesto, ktoré vďaka svojím obyvateľom stojí za pozornosť a jeden zo spôsobov, ako učiť naše deti k pozitívnemu vzťahu k prírode i rešpektu k živým tvorom. Postaviť si domček pre hmyz zároveň môže byť pekným spestrením nášho dňa.
Včely samotárky sú užitočné a veľmi pracovité opeľovače našej záhrady. Na rozdiel od včiel medonosných nežijú v rojoch, kladú vajíčka do dutiniek, ktoré im hmyzí hotel poskytuje. Sú to pokojné druhy, ktorých sa netreba báť. Motýle sú ozdobou záhrad a rovnako užitočnými opeľovačmi, potrebujú sa však v priebehu noci niekde skryť. Zlatoočky, lienky a malé osičky sú krásne, no vo svete hmyzu sú ozajstnými predátormi, počas ich života skonzumujú obrovské množstvo vošiek, ktoré škodia a oslabujú naše rastliny a stromy – sú preto ekologickejšie ako využitie pesticídov. Pretože v prírode, žiadny druh nie je škodlivý a ani zbytočný.