🔥 Dlhodobo znižujeme ceny krmív (viac informácií) .
Po - Ne: 8:00 - 20:00
0
Prázdny

Vo svojom košíku zatiaľ nič nemáte.

 

/ Novinky / Aktívna jar so psom

Aktívna jar so psom

8. 4. 2022

Konečne jar, zvyšujúce sa teploty a krásne slnečné dni. Koho by to nelákalo zostať vonku o čosi dlhšie? Inak tomu nie je ani keď máme psa.

Každý pes potrebuje okrem pravidelného venčenia aj dostatočne dlhú prechádzku a to bez ohľadu na to, či ho máme v byte alebo vonku. Tú by sme mali prispôsobovať s prihliadnutím na vek, kondíciu a zdravotný stav každého psa. Svoju úlohu zohráva aj plemeno. Zatiaľ čo lovecké psy preferujú dlhé prechádzky a nerobí im problém aj náročnejší terén, malé plemená, ako mopslíkovia, buldočkovia alebo čivavy uprednostnia menej náročné prechádzky, ale ani tie, by sme určite nemali podceňovať. Prechádzky sú dôležité nielen pre celkovú kondíciu a teda zdravotný stav psa, ale prospievajú aj jeho psychickej stabilite. Umožnia psovi spoznávať rozličné situácie a veci, s ktorými sa na prechádzke môžeme stretnúť a my máme zároveň možnosť učiť psa, že je to všetko bežná a normálna vec.

Čo to ale posunúť na vyššiu úroveň? Beh patrí medzi športové fenomény súčasnosti. Vďaka nemu sme zdravší, spokojnejší aj štíhlejší. Tieto benefity môžeme dopriať aj našim psom. Behanie so psom alebo tiež „canicross“ sa teší čoraz väčšej popularite a nezáleží na tom, či ho chceme praktizovať závodne alebo rekreačne. To najdôležitejšie je naša radosť a radosť nášho psa.

Kedy začať?

Úlohu zohráva plemeno a rovnako vek. Vždy je potrebné vyčkať, až pes fyzicky dospeje. Optimálne je začať pri väčších plemenách okolo druhého roku života. Trénovať základnú poslušnosť, povely a postupné privykanie na postroj môžeme učiť psa aj skôr. V tomto športe dominujú najmä stredné plemená psov, ale vzhľadom ku stavbe tela sa tento šport neodporúča pre miniatúrne a obrie plemená a tiež plemená s brachycefalickou lebkou. Vždy by sme mali vychádzať z aktuálnej fyzickej kondície, zdravotného stavu a tiež telesnej predispozície nášho psa. Ak máme pochybnosti, vždy sa môžeme poradiť s veterinárom – je vhodné zistiť najmä stav bedier a lakťov, potom nám už nič nebráni v tréningu.

Čo budeme potrebovať?

  • Vhodný postroj adekvátnej veľkosti – psa by nemal tlačiť a ani ho obmedzovať v pohybe.
  • Vhodný Vôdzku s amortizérom adekvátnej veľkosti – psa by nemal tlačiť a ani ho obmedzovať v pohybe.
  • Vhodný Špeciálny opasok/sedadlo – rozprestiera tlak psa pod ťažiskom nášho tela, nebudeme obmedzení držaním vôdzky.

Pri tomto športe potrebujeme, aby pes ťahal. Pozor, ak pes ťahá na vôdzke, ešte to neznamená, že bude dobrý v canicross. Musíme psa naučiť, kedy má ťahať a kedy naopak nie. Ťahanie na obojku patrí medzi úplné tabu, avšak akonáhle nasadíme postroj, tak je ťahanie povolené. Budeme tiež potrebovať psa naučiť nasledovné povely: „haw / doľava“ alebo „gee/doprava“. Pre zastavenie potom jednoducho „stop“.

Zopár tipov:

  • skôr, ako začneme s behom, je potrebné naučiť psa základnú poslušnosť a povely,
  • zo začiatku nemusíme využívať vôdzku (zladíme sa), ale je nutné, aby pes dobehol na zavolanie,
  • neskôr si psa necháme privyknúť na postroj aj záťaž,
  • vyvarujeme sa behaniu v horúčavách a zlom teréne,
  • s ničím to nepreháňame, trať predlžujeme postupne,
  • strava psieho športovca by mala byť nutrične výdatná a nezabúdame na výživu kĺbov.