Ako prežiť Silvester so svojím psíkomKoniec roku a s ním spojené oslavy sa nezadržateľne blížia. Pre veľa ľudí je Silvester jedným z najúžasnejších dní, keď sa tešia na nový začiatok a chcú ho aj patrične osláviť. Pre zvieratká a ich majiteľov je však tento deň často nočnou morou. Hlasité búchanie petárd a ohňostrojov môže v našich psoch vyvolávať strach a stres a môže ich poriadne traumatizovať na celý život. Ako na tento deň pripraviť psíka a ako mu pomôcť zbaviť sa stresu?Čo môžete urobiť, aby sa váš psík cítil bezpečnejšie?


Ak máte psíka, ktorý sa ohňostrojov a petárd bojí, nie je dôvod na to, aby váš psík trpel celú noc. Aj keď nepríjemné zvuky a svetlá nikam nezmiznú, môžete ich trochu zmierniť.


• Zatiahnite závesy či žalúzie. Veľa psov je precitlivených na svetelné efekty ohňostroja a veľmi im pomôže, keď ich nevidí.


Pustite psíkovi relaxačnú hudbu, ktorú má rád. Na Youtube existuje veľa videí určených priamo pre psíkov (samozrejme rozptýliť psíka dokáže aj „naša“ hudba 😊)


Ak sa váš maznáčik rozhodne prečkať ohňostroj pod posteľou alebo napríklad v koši na bielizeň, nechajte ho tam, cíti sa tam bezpečnejšie.


Vhodným miestom môže byť kúpeľňa, kde mu inštalujeme aj jeho pelech. Kachličky dokážu dobre tlmiť vonkajšie zvuky a obyčajne v tomto priestore je len malé okno (alebo žiadne), preto aj vizuálne efekty sú menšie.


Aj keď by ste možno radi šli niekam na párty, nenechávajte svojho psíka osamote. Celá noc plná hluku a nepríjemných svetiel bez milovaného pána môže zvieraťu spôsobiť veľkú traumu, ktorá môže viesť k rozvoju alebo prehĺbeniu separačnej úzkosti. Psa prehnane neupokojujte, správajte sa normálne, aby pes videl, že sa nič nedeje – afektívne a prehnané upokojovanie má opačný efekt a psa ešte viac znepokojí.

Nezabúdajte ani na vonkajšie psy, v túto noc je lepšie ich mať pod dohľadom v dome. Ak to nie je možné, ubezpečte sa, že majú bezpečné miesto – pivnica, garáž, kde sa môžu ukryť a ubezpečte sa, že v strese neujdú z vášho pozemku.


Ak nebude psík zalezený a príliš vystrašený, robte s ním jeho obľúbené aktivity, úkolujte ho a hrajte sa. Ak chcete spojiť príjemné s užitočným, množstvo psov miluje interaktívne hračky a čuchacie podložky.


Skúste bandáž Tellington TTouch – ide o techniku, kedy psíka zaviažete do šatky či pružného obväzu, ktorý simuluje objatie a psa upokojí. Pes ale musí na túto praktiku byť zvyknutý, inak by ste ho mohli ešte viac vystresovať


Pre menej skúsených majiteľov psov môžu byť niektoré techniky náročnejšie. V takom prípade odporúčame konzultáciu so skúseným psím trénerom, ktorý poradí, ako správne na to. Majte na pamäti, že každý chlpáč je iný a potrebuje iný prístup.


Ako pomôcť psíkovi zbaviť sa stresu


Stres je tichý nepriateľ a zabijak. Pokiaľ zviera trpí dlhodobým alebo častým stresom, môžu sa u neho rozvinúť mnohé ochorenia, nehľadiac na to, že sú pre neho pocity stresu naozaj nepríjemné. Preto je potrebné mu od stresu uľaviť a zbytočne ho nepríjemným situáciám nevystavovať. Uistite sa teda, že mal psík dostatok príležitostí vyvenčiť sa ešte predtým, než vypukne silvestrovské besnenie. Pred prechádzkou tiež skontrolujte, že má psík na sebe vaše kontaktné informácie. Keďže ľudia na Silvestra radi hádžu petardy už počas dňa, hrozí, že sa psík preľaká a utečie. V žiadnom prípade ho nepúšťajte z vôdzky. Počas novoročných osláv každý rok zabehne veľké množstvo psov. Bohužiaľ, mnoho psov sa domov k pánovi už nevie vrátiť.


Keďže je Silvester naozaj náročnou nocou, odporúčame Vášmu štvornohému parťákovi vyskúšať antistresové maškrty či prostriedky ako sú upokojujúce spreje, difuzéry, tablety, obojky či spot on, tiež Bachove kvapky či homeopatiká. Ak nie je váš psík veľký „nervák“, pomôcť mu môže trebárs aj jemné hladenie uší. Ak sa silvestrovskej noci naozaj bojíte a viete, že váš pes ju veľmi zle zvláda, vždy je možné sa obrátiť vopred na veterinára a konzultovať danú problematiku priamo s ním.


Prajeme vám veľa šťastia a pokiaľ možno pohodové zakončenie roku v spoločnosti vášho zvieracieho miláčika.