Prechladnutie u psov – príznaky, prevencia, prvé kroky

Máme tu zimu a prichádzajú s ňou okrem pekných momentov aj tie menej pekné a nepríjemné. Jedným z nich je prechladnutie nielen u ľudí, ale aj u našich štvornohých miláčikov. Obzvlášť pozor by sme mali dať na tých, ktorí majú nejakým spôsobom narušený imunitný systém, alebo organizmus oslabený vplyvom iného ochorenia.

Vypracovala: Barbora Grusová, Vedúca zmeny Super Zoo Sabinov

Ako prechladnutie u vášho psíka spoznáte?

Väčšina príznakov sa prejavuje ako u ľudí:

 • výtok z očí a nosa, červené oči, strata chuti do jedla, malátnosť, únava, kašeľ (suchý, silný, dráždivý)
 • psík stráca chuť na bežnú, prirodzenú aktivitu (pri prechádzkach vonku sa často sám chce vrátiť domov)
 • môžete spozorovať aj neprirodzene časté olizovanie ňufáka
 • zvýšená teplota.

Ak mate podozrenie, že váš psík môže byť prechladnutý - neváhajte a navštívte vášho veterinárneho lekára, pretože niekedy aj ľahké prechladnutie môže prejsť až do zápalu pľúc.

Ako predísť prechladnutiu?

Predchádzať prechladnutiu je určite lepšie, ako následne liečiť už vypuknuté ochorenie.

 • vyvarovať sa kontaktu s chorými psami na prechádzkach alebo aj na cvičisku
 • nedovoliť psíkom jesť/hltať sneh, hoc je to ich veľmi obľúbená činnosť, pretože je to veľmi nebezpečné – hrozí nielen spomínané prechladnutie, ale aj zápal žalúdka a ďalšie ochorenia
 • posilňovať a podporovať imunitný systém pomocou vyváženej stravy a zdravým životným štýlom s dostatkom pohybu
 • obliekať psa – psy s veľmi krátkou srsťou a bez podsady, by mali byť chránení pred zimou vhodným, funkčným oblečením. Rovnako tak to platí pre staršie psy, šteniatka a už choré psy
 • osušiť psíka po každej prechádzke v snehu či daždi
 • psi chovaní vo vnútri (v domoch/bytoch) sú citlivejší na suchý vzduch– odporúča sa zvlhčovať vzduch – hrozí vysušenie sliznice a následné podráždenie

Ako sa prechladnutie u psa lieči?

 • k liečbe prechladnutia väčšinou stačí odpočinok, teplý peliešok, dostatočný prísun tekutín, kľud a nejaká tá chutná maškrta
 • pri ťažšom priebehu choroby je nutné podávať aj lieky predpísané vašim veterinárnym lekárom,
 • dobré je podávať aj doplnky na podporu imunity a celkového zdravia.

Bea Vit Total 50ml

Doplnok stravy obsahujúci vitamíny nevyhnutné pre zdravie všetkých zvierat. Obzvlášť blahodarne pôsobí na zvieratá v zhoršenej kondícii, v období rekonvalescencie, po odčervení a počas pĺznutia. Znižuje možnosť výskytu ekzémov a kožných ochorení. Odporúča sa takisto používať po odčervení.

Zmes vysoko kvalitných minerálov, bohatá na glukózu a morské riasy.Zmes sa odporúča pre psy a mačky v prípade: ochorenia kĺbov, krehkých kostí a slabého svalstva. Vápnik a ďalšie minerály pomáhajú posilniť svaly, kĺby, kosti a zuby. Glukóza zrýchľuje metabolizmus a zlepšuje krvotvorbu. Morské riasy podporujú kondíciu kože a srsti a zvýrazňujú prirodzené sfarbenie.

Doplnok stravy s vapnikom Drucal 250g

Olej Beaphar lososovy 425ml

Beaphar lososový olej je chutným doplňkem stravy pro psy, který napomáhá trávení. Lososový olej obsahuje mastné kyseliny Omega 3 (24%) a Omega 6 (6%), které pomáhají zajistit zdravé srdce a krevní oběh. Lososový olej udržuje pružné klouby a dodává energii. Lososový olej se doporučuje jako zdroj energie pro energické psy se zvýšenou aktivitou (např. sportovní psy).

Pasta Duo Active Dog 100gr.

Doplnkové krmivo pre psy vo forme dvojfarebnej pasty.Dodáva organizmu nevyhnutné vitamíny a podporuje zdravú črevnú mikroflóru. Odporúčame užívať obzvlášť v období po odčervení, po chorobe alebo užívaní antibiotík, v prípade črevných ťažkostí, vracaní či pri hnačkách.