Starostlivosť o šteniatka v chovnej stanici Malstef


Vypracovala: Katka, asistent predaja, Super zoo Komárno

Chovná stanica Malstef, ktorej som zakladateľkou, sa venuje chovu belgických ovčiakov. V budúcnosti by som sa rada venovala aj chovu holandských ovčiakov. Momentálne mám tretí vrh (vrh „C“). Doma mám chovnú suku belgického ovčiaka s množstvom ocenení v oblasti výstav a skúšok športovej kynológie. Tým, že mám exteriérovú sučku, tak sa snažím spojiť prácu a exteriér, t.j. vždy hľadám vhodného psa na základe mojich dopredu daných kritérií, a to je pes, ktorý má úspešne vykonané skúšky, či už v oblasti športovej, alebo služobnej kynológie, výstavy, vyrovnanú povahu a hlavne dobré zdravie. V čase, kedy sa mi sučka začne hárať, sledujem podľa progesterónu, kedy je ten správny čas na vykonanie krytia s vopred vybratým vhodným psom. Po 25. dni od krytia nasleduje vyšetrenie vo veterinárnej ambulancii, kde sučka podstúpi vyšetrenie sono, pre potvrdenie, či sučka ostala gravidná. V prípade potvrdenia gravidity postupne pridávame tejto sučke špeciálne krmivo určené pre gravidné sučky.

Čo sa týka pôrodnej miestnosti, tá by mala byť dostatočne veľká pre dané plemeno, ktoré chováme. Mala by byť ľahko umývateľná a ideálnym doplnkom je zabudovaná výhrevná doska, nakoľko narodené šteniatka potrebujú dostatočný prísun tepla. Ďalšími vhodnými doplnkami tejto miestnosti sú po okrajoch vysunuté dosky v úrovni okolo 10 cm od podlahy, ktoré pomáhajú k tomu, aby sučka nezaľahla šteňatá. Vhodným doplnkom je taktiež výhrevná UV lampa a nadštandardným doplnkom, ktoré preferujem aj ja, je kamerový systém, vďaka ktorému vieme kontrolovať pôrodnú miestnosť a šteňatá, ak sa nenachádzame v ich blízkosti. V deň pôrodu sa snažíme nachádzať v blízkosti gravidnej sučky, aby sme pri pôrode mohli asistovať a to najmä, ak sa jedná o prvorodiace suky.

Pri pôrode by sme mali mať nachystané hlavne hygienicky nezávadné suché uteráky, nožničky a plienky. Čo sa týka mojej sučky, jedná sa o starostlivú matku, ktorá sa hneď po narodení šteniatok vedela o nich postarať, sama a bez pomoci vedela odstrániť  pupočnú šnúru a následne ich umývať.

Prvých 24 hodín po pôrode je najdôležitejších, nakoľko treba prikladať šteniatka k matke približne každé 2 hodiny a sledovať ich, či každé šteňa prijíma mlieko. Ja osobne ich aj vážim každý deň a tieto výsledky si zapisujem do denníka, aby som mala prehľad o ich hmotnosti a správnom vývoji. Prvé dva týždne sa šteniatka len koja a spinkajú, takže je potrebné sledovať, či ich matka správne kŕmi, čistí ich a riadne sa o nich stará. V dvoch týždňoch šteniatka začínajú otvárať oči a zvukovody. Následne sa šteniatka odčervujú odčervovacou pastou (po štyroch týždňoch sa šteniatka už môžu odčervovať odčervovacími tabletami). Šteniatka v troch týždňoch začínajú loziť a spoznávať svet, kde ich pomaly učíme na tuhú stravu. Toto „učenie“ prebieha tak, že najprv každému šteniatku podávame z ruky malé množstvo granuliek rozmočených v teplej vode, aby ochutnali. Potom ich pomaly každému zvlášť dávame do misky.

Odo mňa, ako od chovateľa, odchádzajú šteňatá s kúpnou zmluvou a štartovacím balíčkom, ktorý obsahuje krmivo, petpass, hračky, pešky, sáčky na exkrementy, vôdzku s obojkom a farbou, ktoré majú pridelené po narodení. Veľmi vhodným doplnkom je aj deka s pachom od mamy a súrodencov, kvôli tomu, aby šteniatko lepšie znášalo odchod a adaptáciu v novom prostredí.


Na záver treba pripomenúť, že chovateľ by určite nemal zabúdať na poriadnu starostlivosť o matku a šteniatka, pravidelne ich kontrolovať - váha šteniat, sledovať ich ako sa vyvíjajú, poskytnúť im veterinárnu starostlivosť a sučke dávať viackrát denne jesť a pridať vitamíny na kosti a imunitu.

Gravidita suky trvá v priemere 63 dní. Po dovŕšení 25. dňa začíname pripravovať pôrodnú miestnosť a vytvárame sučke návyk na miestnosť, v ktorej strávi približne 2 mesiace po narodení šteniatok.

Pokiaľ vidíme komplikácie u sučky, môžeme jej pomôcť pri sušení šteniatok sterilným uterákom a následne šteniatka môžeme prikladať ku struku sučky, aby sa začali kojiť a vyvíjať si sací reflex. Celý proces opakujeme, kým nevyjde posledné šteniatko, pričom po narodení každému šteniatku upevníme rozlišovací obojok. Po narodení šteniatok si môžeme jednotlivé údaje zapisovať do denníka a to poradie šteniatok s časom, hmotnosťou a farbou rozlišovacieho obojku, ktorý sme mu priradili. Na druhý deň po pôrode ideme na kontrolné vyšetrenie so sučkou, kde absolvuje sono, ktorým sa zisťuje, či došlo k narodeniu všetkých šteniatok a taktiež vyšetrenie zdravotného stavu sučky. Po každom pôrode sme zhruba 7 dní neustále pri šteniatkach. Ja mám vedľa pôrodnej miestnosti miestnosť, ktorú mám zariadenú tak, že tam mám posteľ a rôzne pomôcky na dezinfekciu pôrodnej miestnosti, aby som bola vždy v blízkosti šteniatok v prípade potreby.

V štyroch týždňoch už kŕmime trikrát denne a samozrejme vhodné je ďalej pokračovať v kojení. Po štyroch týždňoch šteniatka začínajú byť aktívnejšie, začínajú sa medzi sebou hrať a vyvíjať si svoje socializačné návyky a hierarchiu. Mám vytvorenú socializačnú miestnosť pre šteňatá, kde sa nachádzajú rôzne predmety, materiály, hračky, zvuky, prekážky, aby sa šteňatá ničoho nebáli a boli pripravené do nových domovov. V šiestich týždňoch šteňatá prvýkrát očkujeme a čipujeme, ja dávam každému šteniatku aj petpass. V ôsmych týždňoch sa očkujú druhýkrát a môžu ísť do nových domovov.