Králik a leto – pozor na prehriatie + prvá pomoc



Pre králiky je v letných mesiacoch azda najväčším strašiakom prehriatie. Králik sa môže prehriať v interiéri, ale aj v exteriéri. V tomto článku sa dočítate, ako správne nastaviť podmienky chovu, aby k prehriatu nedošlo, ako zistiť, či sa králik prehrial a ako podať prvú pomoc.


Aké teploty sú pre králika príjemné?


Králik sa cíti príjemne pri teplote od 10°C do 22°C. Nepohodlie králiky cítia už pri 26,7 °C - zvyšuje sa srdcová činnosť aj telesná teplota, znižuje sa príjem potravy i činnosť štítnej žľazy. Keď však teplota stúpne na 30 °C - králikom hrozí prehriatie. Rýchlosť dýchania pri tejto teplote sa až strojnásobí. Pri 40,5 °C sa telesná teplota králika zvýši nad únosnú mieru a nastáva úhyn.


Aké hodnoty by mal mať môj králik, pokiaľ je zdravý a v poriadku?


Čo sa týka telesnej teploty, dychovej a tepovej frekvencie králiky majú nasledujúce hodnoty:


• Telesná teplota: 38,5 – 39,5 °C

•   Dychová frekvencia: 50 – 150 za min.

•   Tepová frekvencia: 120 – 150 za min.


Ako funguje termoregulácia u králika?


Na termoreguláciu králikovi slúžia uši a potné žľazy okolo papuľky. Funguje to tak, že krv putuje do uší, kde sa vďaka tenkej kožičke a nižšej teplote okolia ochladzuje a vracia sa späť do obehu. Problém nastáva, ak sa krv neochladí, pretože teplota okolia je vyššia. 


Ako zistím, že je králik prehriaty?


Králik je zviera, ktoré sa prehrieva veľmi ľahko. Znáša lepšie nízke teploty, ale v teple sa nemôže potiť a jeho schopnosť ochladzovať sa zrýchleným dychom je obmedzená. Príznakom prehriatia môže byť zrýchlené dýchanie, lapanie po dychu a dýchavičnosť. Pozor, niekedy môže králik dýchať rýchlejšie aj pri strese alebo  po „vybehaní sa“. 


Ďalším znakom prehriatia je, že králik neprijíma potravu a nenalákate ho ani na obľúbenú pochúťku. Veľmi výrazným znakom prehriatia je, že králik apaticky leží a nedokáže koordinovať svoje pohyby. Má horúce uši. Medzi ďalšie príznaky môže patriť aj: nekoordinované pohyby, horúce končatiny, otvorená papuľka, modrasto zafarbené okolie úst a nosa, záchvaty, kolaps, krv z nosa alebo úst.


Ako podať prvú pomoc pri prehriatí?


Ak sme podľa vyššie uvedených príznakoch zistili, že náš králik sa prehrial, konáme nasledovne:


 -   Králika preložíme na chladné a dobre vetrané miesto.


-   Prenášame ho opatrne. Aj keď budete v strese, zachovajte chladnú hlavu a s králikom manipulujte opatrne.


-    Jemne králika ochladíme. Môžeme použiť chladné podložie (chladné podlahy, kamenné podlahy,                        klimatizovaná miestnosť, priložiť k nemu fľašu s mrazenou vodou obalenú v tenkej handričke).


-    Uši namočíme (potierame chladnou vodou). Pozor, nesmieme králika obliať vodou, kúpať ho a iné. Taktiež       musíme zamedziť natečeniu vody do zvukovodu. Na tieto mokré uši jemne fúkame studený vzduch alebo         prikladáme stále studené obklady (pozor, schladenie nesmie spôsobiť králikovi šok, schladzujte iba tak,             aby to bolo králikovi príjemné).


-    Jemne môžeme ochladiť mokrou handričkou aj okolie slabín pri zadných končatinách.


-    Ak králik príliš neodporuje, môžeme mu podať aj menšie množstvo tekutiny cez striekačku do papuľky.


-    Okamžite kontaktujeme svojho veterinára.


Pri prehriatí u králika dochádza k poruchám zrážania krvi podobne ako u psa, následne k opuchu mozgu 

i opuchu pľúc. Prehriatie sa preto často podobá moru králikov. Králiky hynú v kŕčoch a z nozdier im môže vytekať spenená krvavá tekutina.


Čo nikdy nerobiť počas horúčav:


 - Králika nikdy nenechávame v ohrádke, vo výbehu v záhrade – na priamom slnku. Pokiaľ chceme králika             chovať vonku, resp. ho púšťať do ohrádky, musíme mu zabezpečiť “studenú zónu” v podobe celodenného        tieňa, kachličiek, alebo hliny, do ktorej sa vie zahrabať a schladiť sa (Zakrslý králik - pobyt vonku)


-   Králika nikdy nenechávame v aute bez klimatizácie počas horúčav (ani na malú chvíľu). Cestu autom 

    s králikom obmedzíme na minimum. Ak používame klimatizáciu, je nutné, aby králik nebol v prievane a            aby  nebol vystavený veľkému teplotnému rozdielu po ukončení cesty autom.


-  Králika nikdy nenechávame na balkóne – výnimka je, pokiaľ je balkón orientovaný tak, že naň nesvieti                slnko. Balkóny, na ktoré svieti slnko, aj keď sú zabezpečené tieniacou tkaninou a inými tieniacimi prvkami,        nie sú vhodné, pokiaľ v nich cez deň nameriame teplotu viac ako 22 °C. 


 - Pokiaľ nesieme králika v prepravke, dbáme na to, aby bol v prepravke iba nevyhnutný čas na presun.


 - Králika nevenčíme na vôdzke po betóne, ani na priamom slnku. Hrozí prehriatie aj poranenie labiek.


 - Dbáme na údržbu srsti, pravidelne vyčesávame podsadu.


 - Králika nekúpeme. Králik aj v čase horúčav nepotrebuje kúpeľ. Do výbehu nikdy neosádzame žiadne                 bazéniky a pod. 


Vypracovala: Mgr. Mária Ivanová, vedúca zmeny Super Zoo Ľubotice