Jeseň s králikom

  • Častejším vyčesávaním srsti, aby sme predišli trichobezoárom (zachytávaniu sa srsti v tráviacom trakte),
  • zabezpečením pitného režimu a dostatočného príjmu vlákniny,                                                                                                   
  • posilnením imunitného systému,                                                                                                                                                                 
  • zatraktívnenie kŕmenia, vyhnutie sa monotónnosti v strave.

Jeseň je pre majiteľov králikov príznačná tým, že môžu u svojich domácich miláčikov pozorovať menšiu aktivitu, viac hodín trávia spánkom, presrsťujú sa. Táto zmena je pre zvieratá prirodzená.

Ako to vedia?Vypracovala: Mária Ivanová, Vedúca zmeny, Super Zoo Prešov Ľubotice


Jednoducho. Dni sú kratšie, skôr sa stmieva a zvieratká vedia, že je čas sa pripraviť na zimu.

Ako im v tom môžeme pomôcť?

Skvelým riešením je zakomponovanie sušených byliniek do stravy králika. Niektoré druhy byliniek môže králik prijímať v strave celoročne, iné je vhodné obmedziť iba na kúru (podávame cca 1 mesiac/ denne). Niektoré druhy sušených bylín obsahujú vyšší obsah vápnika, preto je vhodné dodržiavať staré známe pravidlo „všetko s mierou“.

V akej forme môžeme sušené bylinky podávať?

ČAJ

Aby sme zatraktívnili králikovi prijímanie tekutín, vieme mu podávať čaj. Áno, čítate dobre. Z nasušených byliniek môžeme králikovi podávať čajík. Nesmie byť ničím ochutený. Výluhy robíme vždy čerstvé, bylinky lúhujeme max. 10min. Pri prvom podaní čaju ho môžeme zriediť s čistou vodou.


SUŠENÉ BYLINY

Bylinky si vieme jednoducho nazbierať v prírode, alebo kúpiť už hotové zmesi sušených bylín vhodné pre králiky. Tie vieme králikovi dávať aj ako „pamlsok“ a zlepšiť si tak vzťah s našim zvieratkom, alebo jednoducho primiešame tieto bylinky v odporúčanom množstve do základného krmiva.

Aký účinok majú jednotlivé bylinky?

Echinacea purpurová: je známa pri podpore imunitného systému, no skrýva potenciál pomôcť aj pri zvýšení prirodzenej obranyschopnosti pred rôznymi infekciami a vírusmi, taktiež zmierňuje bolesť.


Skorocel kopijovitý: rýchlo stráviteľná rastlina. Obsahuje slizovité látky, vitamíny A, C a K, kyseliny, triesloviny, betakarotén, invertín, enzýmy, vláknina a vápnik. Má protizápalové a antibakteriálne účinky. Podporuje trávenie. Upokojuje pri zápaloch močových ciest.


Púpava lekárska: bolo by skvelé, ak by listy púpavy boli dostupné celý rok. V čase jesene môžeme podávať sušené listy. Sušenou púpavou viete rozkŕmiť svojho králička po zákroku alebo v čase choroby. Má vysoký obsah vlákniny, zaisťuje optimálne trávenie. Pôsobí močopudne, preto je potrebné zabezpečiť dostatočný prísun vody.


Harmanček pravý: je známy svojim upokojujúcim účinkom. Pôsobí dobre pri nespavosti, stresových situáciách, ochoreniach dýchacích ciest, tráviacich ťažkostiach a problémoch s ústnou dutinou. Má protiplesňové, antiseptické účinky a potláča kŕče.


Nechtík lekársky: radí sa medzi prírodné antioxidanty, podporuje imunitu, podporuje funkciu čriev a pečene. Podporuje sekréciu žlče, má protizápalové účinky. Je zdrojom vitamínu C. Obsahuje éterický olej, saponín, karotenoidy, fytosterín, slizovité látky, flavonoidy, enzýmy, triesloviny, živica, minerálne látky, vláknina, vitamíny.