Výpredaj viac info

Po - Ne: 8:00 - 20:00
0
Prázdny

Vo svojom košíku zatiaľ nič nemáte.

 

/ Interview s Veronikou Hamarovou, vedúcou predajne

Interview s Veronikou Hamarovou, vedúcou predajne

Veronika pracuje pre SUPER ZOO od roku 2011. Vtedy začala ako predavačka v predajni v Auparku a so svojím svedomitým prístupom a spoľahlivosťou je dnes už štvrtý rok na pozícii vedúcej predajne v OC Central, kde vedie tím štyroch ľudí.

Veronika, keď ste nastúpili ako predavačka do Auparku, nemali ste ani 21 rokov, ako sa také mladé dievča dostane k chovateľstvu?

Jednoducho. Študovala som strednú veterinárnu školu, počas ktorej som brigádovala v chovateľských potrebách, do ktorých som hneď po maturite nastúpila na trvalý pracovný pomer. Už ako dvadsaťročná som mala v chovateľstve  odpracované spolu s brigádou skoro 4 roky. Zvieratká sú ale v mojom živote omnoho dlhšie (smiech).

Dlhšie?

Áno, zvieratká sme so sestrou túžili mať už v mojom škôlkárskom veku. Avšak, tak ako väčšina rodičov, ktorí svoje deti vychovávali v paneláku, aj tí naši so zvieratkom v byte vôbec nesúhlasili. Keď som mala asi sedem rokov, dostala som na Vianoce morské prasiatko. Dala som mu meno Babe, podľa prasiatka z filmu. To vtedy letelo...

Takže morské prasiatko prelomilo ľady?

Tak nejak. Odvtedy sme prešli fretkami, niekoľkými ďalšími morskými prasiatkami, potkanmi a naplnili sme akváriá mnohými rybičkami. Takže som najskôr prešla praktickými skúsenosťami a potom som dopĺňala teoretické vedomosti.

A čo veterinárna stredná škola? Tieto teoretické vedomosti ste mali kde pretaviť?

Ak sa pýtate na to, či som sa dostala k vytúženému psíkovi, odpoveď znie áno. Keď sme sa presťahovali do domu mali sme psíka rasy Akita Inu. Dnes sa nám po dvore preháňajú až dvaja. Rodičia majú Aljaškého Malamuta Kennyho a ja žiarlivú Jack Russelku Kiwi. Sú to veľkí kamaráti, stále spolu šantia, naháňajú sa po dvore a navzájom sa od začiatku rešpektujú. Počas voľných dní chodíme na dlhé prechádzky, milujú aportovanie, a ja zase ich.

Kiwi žiarli na Vás, alebo na Kennyho?

Na mňa (smiech). Kiwi je majetnícka, je s Kennym kamarátka, iba kým neotvorím bránku. Keď prídem z práce Kenny za mnou nemôže, Kiwi vrčí a šteká, chce dať najavo, že som len jej. To by ste videli ako dá Jack Russel Malamuta do parády, keď je treba. Inak je napriek svojmu temperamentu veľmi poslušná, iba si ma nechce dať.

Tak to asi nemáte iné zvieratká doma, alebo sa mýlim?

Ale áno. Mám ešte agamu, chameleóna a rhacodaktyla. Ale na tých nežiarli, nevníma ich ako konkurenciu.

Veronika, aké produkty by ste ako majiteľka celkom slušnej teraristickej základne odporučila naším zákazníkom?

Základom je Reptivite – vápnik. Keď je ho nedostatok, zvieratkám mäknú kosti a deformujú sa, preto je obzvlášť dôležitý. Rovnako potrebná je UVB žiarovka, ktorej žiarenie zabezpečuje správne vstrebávanie vápnika. Ja používam UVB žiarovku značky Exo Terra – je to najlepšia voľba v pomere ceny a kvality. Ako substrát som vždy používala lignocel – teda kokosovú drť, ale od nášho odborného garanta Milana Oselského som sa dozvedela, že jeho povaha a zloženie môže plazom a obojživelníkom spôsobovať zdravotné ťažkosti, ak by ju skonzumovali, avšak ja som mu verná a zatiaľ som podobný problém nemala. Pán Oselský odporúča používať rašelinu Jungle Earth – substrát vhodný do rôznych no najmä vlhších terárií, dobre totiž udržiava vodu, no pri vysychaní býva prašná, je dobré sú kombinovať napríklad s pieskom v rôznych pomeroch. Jej nízke pH do značnej miery zabraňuje rastu plesní.

A čo by ste odporučili majiteľom psíkov?

Kiwi dostáva krmivo Brit Care Small, Kenny má časté tráviace problémy, preto mu dávame Ontario Fish a veľmi mu vyhovuje. Milujú konzervy Ontario a Rinti hydinové srdiečka, mäkčené mäská Ontario, tie kupujeme 500g balenia – oplatia sa omnoho viac. Z hračiek milujú loptičky každého druhu a uzle a preťahovadlá, to je naše.

Ďakujeme za odporúčania pre Magazín SUPER ZOO. Tešíme sa z ľudí, ktorí sú nielen súčasťou nášho tímu, ale aj veľkým prínosom doň.
MM