• PsyPsy
  • MačkyMačky
  • VtákyVtáky
  • Malé cicavceMalé cicavce
  • TeráriumTerárium
  • RybyRyby
  • JazierkoJazierko

Vtáčkar - Brachypelma smithi

Vtáčkar - Brachypelma smithi

Ochrana: CITES B/II
Výskyt: Mexiko
Dĺžka života:
samice 15-20 rokov
samce 3-5 rokov

 

 

 

 

 

Popis zvieraťa

Farba tela je tmavohnedá až čierna, s výrazným oranžovým lemom okolo hlavohrudi. Končatiny tmavé, priečne lemované svetlooranžovými až červenooranžovými pásmi. Dospelé jedince dosahujú veľkosť 5-7 cm, pričom rozpätie nôh je 12-15 cm.

Správanie

Jedná sa o samotársky druh pavúka, preto je spoločný chov viacerých jedincov vylúčený. Brachypelma smithi je pomerne kľudný druh pavúka, no pri vyrušení dochádza k vyčesávaniu obranných chĺpkov na brušku, ktoré môžu dráždiť kožu, dýchacie cesty a oči človeka. Tento druh má primárne nočnú aktivitu.

Potrava

Mláďatám je potrebné podávať každých 7 dní hmyz primeranej veľkosti, čiže malé cvrčky, šváby, alebo červy. Odrastené a dospelé kusy stačí kŕmiť raz za 10-14 dní, pričom je možné kŕmiť cvrčkami, rôznymi druhmi švábov, sarančiat, či červov. Občasne je možné ponúknuť holíča myší.

Terárium

Pre jedného dospelého jedinca postačuje terárium 30 x 20 x 20 cm (d x š x v). Keďže sa jedná o zemný druh, treba klásť dôraz hlavne na plochu terária. Je potrebné zabezpečiť aspoň jeden úkryt, aby sa zviera mohlo cítiť bezpečne. Do terária je nutné umiestniť plytkú misku s vodou. Vodný stĺpec a samotná miska nesmú byť príliš vysoké, aby sa zviera neutopilo.

Vlhkosť

55-65 %, vzdušnú vlhkosť zabezpečíme občasným rosením jednej tretiny, až jednej polovice terária. Keďže tento druh pochádza zo suchších oblastí Mexika, rosenie celého terária by mu neumožňovalo vybrať si časť terária, ktorá mu najviac vyhovuje.

Substrát

Mix rašeliny a jemného piesku v pomere 1-2:1, alebo lignocel. Odporúčaná výška substrátu 5-7 cm.

Manipulácia

Napriek tomu, že sa nejedná o toxicky významný druh pavúka, je potrebná opatrnosť. Pavúky nikdy nechytáme rukami! Vhodná technika na manipuláciu je nahnanie zvieraťa do prenosnej nádoby dlhou pinzetou. Ako už bolo spomenuté, tento pavúk vyčesáva obranné chĺpky, preto by mala byť manipulácia čo najrýchlejšia a čo najmenej stresujúca.

Tipy a Triky

Môže sa stať, že zviera odmieta potravu, prípadne vykazuje zníženú aktivitu, v takom prípade nie je potrebné robiť paniku, pravdepodobne sa bude jednať o prípravu na zvliekanie. Pavúky pred zvlekom badateľne vyblednú. Počas tohto obdobia je vhodné zvýšiť vzdušnú vlhkosť v teráriu. Pavúkom, ktoré sú čerstvo po zvleku sa nemá ponúkať potrava po dobu 14-20 dní, keďže nastáva možnosť poranenia, či zabitia korisťou.

Teplota: 25-28°C

Milan Oselský
Odborný garant SUPER ZOO pre teraristiku

Vtáčkar - Brachypelma smithi čítať viac
Korytnačka vodná - Mauremys reevesi čítať viac
Agama bradatá - Pogona vitticeps čítať viac
Leguán zelený - Iguana iguana čítať viac
Pytón kráľovský - Python regius čítať viac
Chameleón jemenský - Chamaeleo calyptratus čítať viac