• PsyPsy
  • MačkyMačky
  • VtákyVtáky
  • Malé cicavceMalé cicavce
  • TeráriumTerárium
  • RybyRyby
  • JazierkoJazierko

Pytón kráľovský - Python regius

Pytón kráľovský - Python regius

Ochrana: CITES B/II
Výskyt: Centrálna a Západná Afrika
Dĺžka života: 15-20 rokov

 

 

 

 

 

 

 

Popis zvieraťa

Farba tmavohnedá až čierna, kresba býva svetlohnedá až zlatistá. Brucho býva biele až krémové s čiernymi znakmi. V chovoch sa vyskytuje obrovské množstvo farebných mutácií. Veľkosť dospelých jedincov sa pohybuje v rozhraní 90-160 cm. Samce bývajú výrazne menšie.

Správanie

Jedná sa o pomerne kľudný druh hada, no je možné sa stretnúť aj s jedincami, ktoré sa správajú defenzívne. Hady žijú samotárskym spôsobom života, no je možné spolu chovať pár hadov rovnakej veľkosti. Napriek tomu sa doporučuje chovať hady oddelene, keďže to zaručí lepší prehľad o zvieratách a predíde sa tým možným problémom s kŕmením, rivalitou a pozorovaním zdravotného stavu. Tento druh má primárne nočnú aktivitu.

Potrava

Mláďatá je vhodné kŕmiť každých 7-10 dní primerane veľkou potravou, holíčatami myší, či iných malých hlodavcov. Dospelé zvieratá je potrebné kŕmiť každých 14-20 dní primerane veľkou potravou. Dospelé samce v období párenia môžu odmietať potravu aj po dobu niekoľkých mesiacov.

Terárium

Pre jedného dospelého pytóna postačuje terárium 80x60x40 (DxŠxV), pre dospelý pár aspoň 100x60x50 (DxŠxV). Mláďatá je možné chovať v plastových boxoch, alebo menších teráriách, vzhľadom na ich veľkosť má chovateľ v menšom priestore väčší prehľad o stave zvieraťa. Terárium je potrebné vybaviť miskou s vodou, ktorú treba meniť aspoň 2x za týždeň. Takisto je potrebný úkryt, ideálne však 2, jeden na teplejšej strane terária a druhy na chladnejšej. Fotoperioda 12 hodín svetla.

Teplota

26-32°C cez deň s nočným poklesom na 22-25°C. Ideálne je v teráriu vytvoriť teplotný gradient, čo znamená, že jedna strana terária s výhrevným zdrojom je teplejšia a druhá chladnejšia, to zvieraťu zabezpečí vybrať si v teráriu miesto, ktoré mu najviac vyhovuje.

Vlhkosť

55-65 %, keďže tieto pytóny obývajú savany a jemne zalesnené oblasti, je potrebné rosiť časť terária približne raz za 5-7 dni. V období zvleku je nutné vlhkosť zvýšiť, aby sa predišlo nekompletným zvlekom.

Substrát

Bukové štiepky, jemnejšie frakcie píniovej kôry, bezprašné hobliny, kombinácia piesku a rašeliny. Podstatná je absorpčná schopnosť substrátu a hygiene. Lignocel, či iné podobné substráty by sa používať nemali, keďže môže dôjsť k prehltnutiu substrátu a následným zdravotným problémom.

Manipulácia

Jedná o hady s pomerne kľudnou povahou. Pri správnej manipulácii si na ňu vedia zvyknúť a nebyť v strese. Dlhodobá nepotrebná manipulácia sa však neodporúča.Treba brať do úvahy veľkosť týchto zvierat, dospelý pytón dokáže človeka veľmi jednoducho poraniť, preto je vhodné používať hrubé kožené rukavice.

Tipy a triky

V prípade že had odmieta potravu, môže sa jednať o obdobie zvleku, je to badateľné podľa zakalenia vrchnej vrstvy pokožky hada, kedy pokožka a oči naberajú mliečny odtieň. V takom prípade hada nekŕmime a počkáme kým sa zvlečie. Ako bolo spomenuté, počas zvleku je potrebné zvýšiť vlhkosť v teráriu. Nekompletné zvleky je nutné odstrániť manuálne. Dospelé samce pytónov kráľovských zvyknú odmietať potravu aj v období párenia aj po dobu niekoľkých mesiacov. Ak je zviera kŕmené živou potravou, nesmie počas kŕmenia ostať bez dozoru! Živý hlodavec je schopný účinne sa brániť a môže hadovi spôsobiť vážne poranenia až smrť.

Milan Oselský
Odborný garant SUPER ZOO pre teraristiku

 

Vtáčkar - Brachypelma smithi čítať viac
Korytnačka vodná - Mauremys reevesi čítať viac
Agama bradatá - Pogona vitticeps čítať viac
Leguán zelený - Iguana iguana čítať viac
Pytón kráľovský - Python regius čítať viac
Chameleón jemenský - Chamaeleo calyptratus čítať viac