• PsyPsy
  • MačkyMačky
  • VtákyVtáky
  • Malé cicavceMalé cicavce
  • TeráriumTerárium
  • RybyRyby
  • JazierkoJazierko

Leguán zelený - Iguana iguana

Leguán zelený - Iguana iguana

Ochrana: CITES B/II;  Vyhláška č. 143/2012 Z. z.
Výskyt: Štáty Strednej Ameriky, Južnej Ameriky a Karibiku
Dĺžka života: 15-20 rokov

Popis zvieraťa

Farba tela býva sivozelená, až zelená, na tele a chvoste sa často vyskytujú tmavšie pruhy. Leguány majú hrebeň, ktorý sa tiahne po celom chrbáte až ku koreňu chvosta. Sú charakteristické svojím pomerne veľkým, krčným lalokom. Dospelé zvieratá dosahujú veľkosť 150-200 cm, pričom samice bývajú o trochu menšie.

Správanie

Mladé leguány môžu byť síce do istého veku chované spolu, no v dospelosti je spoločný chov leguánov náročný. Samce zvyknú byť teritoriálne, preto je ich spoločný chov nežiaduci, no spoločný chov samca a samice býva bezproblémový. Jedná sa o zvieratá s dennou aktivitou.

Potrava

Zelená strava, ideálne púpava, skorocel, čínska kapusta, kel, strúhaná mrkva, v menšom množstve jahody, melón, mandarínky, hrozno, hrušky, banány. Potravu je nutné doplniť potravinovými doplnkami obsahujúcimi vitamíny a vápnik. Vhodné sú rastliny s obsahom vlákniny približne 20 % a obsahom bielkovín 10 %.

Terárium

Pre dospelého jedinca či pár je nutné terárium aspoň 200 x 120 x 200 (D x Š x V). Terárium je potrebné vybaviť množstvom konárov a plošín. Úkryt je vítanou súčasťou terária, kedy je možné použiť napríklad väčšie korkové trubice. Veľmi podstatnou časťou terária sú kvalitné UVB trubice, žiarivky, či výbojky, ktoré je nutné umiestniť tak, aby mali na zviera účinok, pritom treba brať do úvahy aj to, že UVB žiarenie neprechádza sklom, preto jeho umiestnenie na sklenený vrch terária nebude mať žiadaný efekt. Absencia UVB vedie k vážnym zdravotným problémom, ktoré môžu viesť k trvalému zmrzačeniu zvieraťa, či smrti. Fotoperioda 12 hodín svetla.

Teplota

26-31°C cez deň s nočným poklesom na 20-25°C. Ideálne je v teráriu vytvoriť teplotný gradient, čo znamená, že vrch terária s výhrevným zdrojom je teplejší a spodok chladnejší, to zvieraťu zabezpečí vybrať si v teráriu miesto, ktoré mu najviac vyhovuje. Leguánom je nutné ponúknuť výhrevné miesta, kde teplota dosahuje až 35°C, to je pomerne jednoduché zabezpečiť bodovými lampami.

Vlhkosť

60-75 %, správnu vlhkosť je nutné zabezpečiť pravidelným rosením. Leguány zelené takisto uvítajú veľkú nádobu na vodu, ktorá môže slúžiť aj ako malý bazén.

Substrát

Rašelina, cyprišová/píniová kôra. Vo veľkých výbehoch (miestnostiach) sa dajú chovať aj bez substrátu, dno výbehu je pokryté dlaždicami alebo linoleovou podlahou. Pri leguánoch zelených treba dbať hlavne na hygienu, preto je potrebné zvoliť substrát, či podklad, ktorý sa jednoducho čistí. Lignocel, či iné podobné substráty by sa používať nemali, keďže môže dôjsť k prehltnutiu substrátu a následným zdravotným problémom.

Manipulácia

Leguány zelené je vhodné od mladého veku navykať na manipuláciu, keďže staršie a plaché zvieratá môžu robiť chovateľovi problémy. Pre začiatok je vhodná technika kŕmenia z ruky, zviera si tak postupne zvyká na svojho chovateľa, postupne je možný aj priamy kontakt zvieraťa s chovateľom, pri tomto procese je nutná trpezlivosť. Treba brať do úvahy fakt, že dospelé leguány zelené sú pomerne veľké jaštery a pri zlej manipulácii môžu spôsobiť chovateľovi poranenia, či už pazúrmi, chvostom, alebo zubami.

Milan Oselský
Odborný garant SUPER ZOO pre teraristiku

Vtáčkar - Brachypelma smithi čítať viac
Korytnačka vodná - Mauremys reevesi čítať viac
Agama bradatá - Pogona vitticeps čítať viac
Leguán zelený - Iguana iguana čítať viac
Pytón kráľovský - Python regius čítať viac
Chameleón jemenský - Chamaeleo calyptratus čítať viac