• PsyPsy
  • MačkyMačky
  • VtákyVtáky
  • Malé cicavceMalé cicavce
  • TeráriumTerárium
  • RybyRyby
  • JazierkoJazierko

Chameleón jemenský - Chamaeleo calyptratus

Chameleón jemenský - Chamaeleo calyptratus

Ochrana: CITES B/II, bez nutnosti vedenia evidencie
Výskyt: Západný Jemen a Juh Saudskej Arábie
Dĺžka života: Samce 5 - 7 rokov, samice 4 - 5 rokov

Popis zvieraťa

Atraktívne zvieratá známe pre svoju schopnosť farbozmeny, ktorá slúži najmä ako účelná kamufláž, ale takisto indikuje náladu, dominanciu, či zdravotný stav zvieraťa. Samce, ktoré sú farebne atraktívnejšie dorastajú do veľkosti 40 - 55 cm, samice 25 - 35 cm. Už v mladom veku je možné určiť pohlavie týchto chameleónov. Samce majú na zadných nohách viditeľný výrastok, kdežto u samíc úplne chýba.

Správanie

Jedná sa o arboreálne, čiže stromové zvieratá, ktoré sú pomerne plaché a náchylné na stres. Chameleóny jemenské patria medzi značne teritoriálne zvieratá, pričom sa tento fakt týka najmä dospelých samcov. Vo všeobecnosti platí, že by sa tieto zvieratá z tohto dôvodu mali chovať samostatne, ak sa samozrejme chovateľ nepokúša o odchov. Spoločný chov spôsobuje nežiaduci stres, rivalitu medzi zvieratami a aj možné zranenie pri konfliktoch. Jedná sa o živočíchy s primárne dennou aktivitou.

Potrava

Primerane veľký hmyz, cvrčky, šváby, sarančatá a iné. Mladé by mali byť kŕmené 1 - 2 krát denne primerane veľkým hmyzom. Dospelé zvieratá by mali byť kŕmené 3 - 4 krát za týždeň. V lete je dobré ponúknuť zvieratám smýkaný hmyz z vonku, avšak treba si dať veľký pozor na hmyz bodavý, ktorý chameleónom v žiadnom prípade nepodávame. Potravu je nutné doplniť potravinovými doplnkami obsahujúcimi vitamíny a vápnik. Chameleóny primárne pijú vodu s listov, stien terária, konárov. Misky na vodu sú z tohto dôvodu takmer zbytočné. Dostatočný príjem vody by mal byť zabezpečený rosením, alebo kvapkadlom na vodu. Mláďaťa sú viac náchylné na nedostatok tekutín, preto sa odporúča jemné rosenie 2 krát za deň, u dospelých zvierat 1 krát za deň. Nedostatočný príjem vody vedie k vážnym zdravotným komplikáciám.

Terárium

Pre dospelého samca aspoň 60 x 50 x 90 cm (dšv), pre dospelú samicu aspoň 50 x 50 x 80 cm (dšv). Kvalitné prúdenie vzduchu v teráriu je pre chov chameleónov nevyhnutný. Terárium musí mať dostatočné vetranie, ideálne celú vrchnú stenu a aspoň polovicu bočnej steny. Takisto sú veľmi účinné tzv. flexáriá, čiže sieťové terária, ktoré sú čím ďalej tým viac populárne. Terárium je potrebné vybaviť množstvom konárov po celej výške terária. Veľmi podstatnou časťou terária sú kvalitné UVB trubice, žiarivky, či výbojky, ktoré je nutné umiestniť tak, aby mali na zviera účinok, pritom treba brať do úvahy aj to, že UVB žiarenie neprechádza sklom, preto jeho umiestnenie na sklenený vrch terária nebude mať žiadaný efekt. Absencia UVB vedie k vážnym zdravotným problémom, ktoré môžu viesť k trvalému zmrzačeniu zvieraťa, či smrti. Fotoperioda 12 hodín svetla.

Teplota

26 - 31°C cez deň s nočným poklesom na 19 - 22°C. Ideálne je v teráriu vytvoriť teplotný gradient, čo znamená, že vrch terária s výhrevným zdrojom je teplejší a spodok chladnejší, to zvieraťu zabezpečí vybrať si v teráriu miesto, ktoré mu najviac vyhovuje.

Vlhkosť

50 - 60 %

Substrát

Zmes rašeliny a piesku v pomere 1: 2, viacero chovateľov substrát u týchto zvierat vôbec nepoužíva, keďže to zaručí jednoduchšie čistenie terária. Lignocel, či iné podobné substráty by sa používať nemali, keďže môže dôjsť k prehltnutiu substrátu a následným zdravotným problémom.

Manipulácia

Chameleóny jemenské nezvyknú robiť pri manipulácii problémy, no je lepšie ich na to učiť už od mala. Nie každý jedinec bude v dospelosti kontaktný, mnohé sú ale vyslovene bezproblémoví. Pri manipulácii však treba byť vždy opatrný, dospelý chameleón môže pri uhryznutí chovateľovi spôsobiť zranenia.

Tipy a triky

V teráriu by sa malo nachádzať počas sezóny parenia aj kladisko. Na to poslúži napríklad plastové vedro primeranej veľkosti s otvorom na vrchu, či boku. Nádobu je potrebné naplniť 15 až 20 cm vrstvou vlhšieho substrátu, napríklad mixom piesku a rašeliny, alebo vlhkým pieskom. Tento substrát treba udržiavať vlhký, nie však mokrý. Samice, môžu mať aj tzv. falošné znášky, jedná sa o znášky neoplodnených vajec, preto je kladisko u dospelých samíc výhodou, keďže sa zníži riziko možného zadržania znášky.

Milan Oselský
Odborný garant SUPER ZOO pre teraristiku

Vtáčkar - Brachypelma smithi čítať viac
Korytnačka vodná - Mauremys reevesi čítať viac
Agama bradatá - Pogona vitticeps čítať viac
Leguán zelený - Iguana iguana čítať viac
Pytón kráľovský - Python regius čítať viac
Chameleón jemenský - Chamaeleo calyptratus čítať viac