• PsyPsy
  • MačkyMačky
  • VtákyVtáky
  • Malé cicavceMalé cicavce
  • TeráriumTerárium
  • RybyRyby
  • JazierkoJazierko

Agama bradatá - Pogona vitticeps

Agama bradatá - Pogona vitticeps

Ochrana: žiadna
Výskyt: Austrália
Dĺžka života: 7-10 rokov

 

 

Popis zvieraťa

Farba zvierat sa pohybuje medzi béžovou, cez žltú až po červenú. Názov bradatá nasvedčuje schopnosti týchto agám nafúknuť krk, na ktorom sa nachádza veľké množstvo šupinových výstupkov, formujúcich „bradu“. Dospelé agamy bradaté merajú 35-55 cm, pričom chvost je skoro rovnako dlhý ako samotné telo. Rozdiel medzi pohlaviami dospelých zvierat je značne badateľný, samce majú nad kloakou výrazné femorálne póry, kdežto samiciam chýbajú.

Správanie

Pri chove týchto agám je potrebné pochopiť ich základné prejavy správania. Jedná sa o zvieratá, ktoré sú teritoriálne, preto nie je vhodné spolu chovať zvieratá príliš odlišnej veľkosti. Vo všeobecnosti platí, že je lepšie chovať tieto zvieratá samostatne a spoločný chov je potrebný len počas obdobia párenia. V prípade spoločného chovu platí, že v jednom teráriu nesmie byť viac ako jeden samec, aby sa predišlo súbojom, avšak tie môžu nastať aj medzi samcom a samicou, či medzi samotnými samicami. Často sa stane, že dominantný jedinec utláča submisívneho, odopiera mu najlepšie miesta na slnenie, či odháňa od zdroja potravy. Tieto agamy zdôrazňujú svoju dominanciu kývaním hlavy, naopak svoju submisivitu zdvíhaním predných nôh. Jedná sa o živočíchy s primárne dennou aktivitou.

Potrava

Agamy bradaté patria medzi všežravce, primárne sa však živia mäsitou potravou, ktorá by mala tvoriť približne 70-80 % ich diéty, zvyšných 20-30 % tvorí strava zelená. Mladé agamy by mali byť kŕmené 1-2 krát denne primerane veľkým hmyzom, akým sú cvrčky, sarančatá, či šváby. Dospelé zvieratá by mali byť kŕmené 3-4 krát za týždeň. V lete je dobré ponúknuť zvieratám smýkaný hmyz z vonku, avšak treba si dať veľký pozor na hmyz bodavý, ktorý agamám v žiadnom prípade nepodávame. Potravu je nutné doplniť potravinovými doplnkami obsahujúcimi vitamíny a vápnik. Zelenú časť stravy by mali tvoriť najmä listy čakanky, kelu, či púpavy.

Terárium

Pre jedného dospelého jedinca postačuje terárium o veľkosti 100x50x50 (DxŠxV), pre pár či skupinu aspoň 120x60x60 ( DxŠxV). Mláďatá je možné chovať v plastových boxoch, alebo menších teráriách, vzhľadom na ich veľkosť má chovateľ v menšom priestore väčší prehľad o stave zvieraťa. Terárium je potrebné vybaviť miskou s vodou, ktorú treba meniť aspoň 2x za týždeň. Takisto je potrebný úkryt, ideálne však 2, jeden na teplejšej strane terária a druhý na chladnejšej. Terárium je vhodné vybaviť členitou zadnou stenou, rôznymi konármi, či plošinami, kde sa agamy môžu slniť. Veľmi podstatnou časťou terária sú kvalitné UVB trubice, žiarivky, či výbojky, ktoré je nutné umiestniť tak, aby mali na zviera účinok, pritom treba brať do úvahy aj to, že UVB žiarenie neprechádza sklom, preto jeho umiestnenie na sklenený vrch terária nebude mať žiadaný efekt. Absencia UVB vedie k vážnym zdravotným problémom, ktoré môžu viesť k trvalému zmrzačeniu zvieraťa, či smrti. Fotoperioda 12 hodín svetla.

Teplota

27-32°C cez deň s nočným poklesom na 23-25°C. Pod zdrojom tepla sa teplota môže cez deň pohybovať aj okolo 33-35°C. Ideálne je v teráriu vytvoriť teplotný gradient, čo znamená, že jedna strana terária s výhrevným zdrojom je teplejšia a druhá chladnejšia, to zvieraťu umožní vybrať si v teráriu miesto, ktoré mu najviac vyhovuje.

Vlhkosť

45-55 %, keďže agamy bradaté obývajú oblasti polopúští, nie je potrebná vysoká vlhkosť. Rosiť stačí 1-2x týždenne, ideálne ráno.

Substrát

Stredne jemný piesok, ktorý nesmie byť prašný, alebo štrk. Príliš jemný piesok môže byť príčinou tráviacich ťažkostí. Lignocel, či iné podobné substráty by sa používať nemali, keďže môže dôjsť k prehltnutiu substrátu a následným zdravotným problémom.

Manipulácia

Agamy bradaté patria medzi málo plaché zvieratá. Správnou manipuláciou si vedia na chovateľa zvyknúť a nebyť v strese. Samozrejme manipulácia musí byť opatrná, dospelá agama môže pri uhryznutí chovateľovi spôsobiť zranenia.

Tipy a Triky

V teráriu by sa malo nachádzať počas sezóny párenia aj kladisko. Na to poslúži napríklad plastové vedro primeranej veľkosti s otvorom na vrchu, či boku. Nádobu je potrebné naplniť 10-15 cm vrstvou vlhšieho substrátu, napríklad mixom piesku a rašeliny, alebo vlhkým pieskom. Tento substrát treba udržiavať vlhký, nie však mokrý. Počas letných mesiacov môžete byť agamám dopriate aj pravé slnko, ktoré žiadne UVB osvetlenie nenahradí. V takomto prípade treba dbať na bezpečnosť svojho chovanca!

Milan Oselský
Odborný garant SUPER ZOO pre teraristiku

Vtáčkar - Brachypelma smithi čítať viac
Korytnačka vodná - Mauremys reevesi čítať viac
Agama bradatá - Pogona vitticeps čítať viac
Leguán zelený - Iguana iguana čítať viac
Pytón kráľovský - Python regius čítať viac
Chameleón jemenský - Chamaeleo calyptratus čítať viac