• PsyPsy
 • MačkyMačky
 • VtákyVtáky
 • Malé cicavceMalé cicavce
 • TeráriumTerárium
 • RybyRyby
 • JazierkoJazierko

10 dobrých dôvodov prečo začať s teraristikou

Pre mnohých ľudí sa môže zdať, že pre chov exotických plazov, alebo hmyzu sa nedá nájsť žiaden dobrý dôvod. My v SUPER ZOO tomu neveríme a preto Vám prinášame 10 dobrých dôvodov, prečo začať s teraristikou. 

 1. Vzhľadom na obrovské množstvo druhov teraríjnych zvierat si každý chovateľ nájde chovanca, ktorý mu vyhovuje. Od malých gekonov a pavúkov, až po veľké jaštery či hady, ktoré obývajú rôzne biotopy a krajiny, z čoho vyplýva, že si chovateľ dokáže vybrať zviera, ktoré vyhovuje jeho predstavám, priestoru a voľnemu času.
   
 2. Žiadna srsť, žiadne prachové roztoče, či iné podobné problémy ktoré bz mohli spôsobovať alergie! Napriek tomu, že cicavce a vtáky sú krásne, nikdy sa v tomto smere nevyrovnajú terarijnym zvieratám u chovateľa s alergiami. Ak mate v rodine niekoho, kto je alergický na prachové roztoče, jednoducho si môžte vybrať zviera, ktoré nepotrebuje substrát, v ktorom bz sa roztoče mohli množiť.
   
 3. Terarijne zvieratá sú oveľa menej neporiadne ako väčšina cicavcov, či vtákov.  Záležiac od druhu, vačšinu zvierat možno celoročne chovať v teráriu. Ak sú zvieraté v teráriu držané v čistote a chovateľ dáva pozor na ich zdravie, prakticky nesmrdia.
   
 4. Terarijne zvieratá narozdiel od mačiek či psov nemajú problém ak ich necháte doma cez deň, či dokonca aj dva celé dni doma samé. Vzhľadom na to, že drvivá väčšina nevydáva žiadne zvuky, nebudú rušiť ani Vašich susedov. Koniec koncov, ak svojim susedom priamo nepoviete, že takéto zvieratko doma chováte, nemajú skoro žiadnu šancu sa to dozvedieť.
   
 5. Kŕmenie u terarijnych zvierat je zväčša potrebné len niekoľko krát do týždňa, či mesiaca, len málo druhov terarijnych zvierat vyžaduje kŕmenie každý deň. S ich pomalým metabolizmom nepotrebujú jesť tak často a veľa ako teplokrvné živočíchy. Ľudí môže odradiť kŕmenie živou potravou, no v chovoch sa bežne vyskytuje viacero druhov, ktoré je možné kŕmiť špeciálnymi formulami a takisto množstvo druhov, ktoré sa živia rastlinnou potravou.
   
 6. Väčsina druhov terarijnych zvierat sa dožíva o dosť vyššieho veku, ako napríklad bežne chované hlodavce, či rybyčky. Niektoré druhy korytnačiek môžu chovateľovi robit spoločnosť celý jeho život. To samozrejme neznamená, že všetky terarijne zvieratá sú vhodné len na dlhodobý chov.
   
 7. Nepotrebuju tréningy, prechádzky, strihanie v salónoch. Terarijne zvieratá sú vhodné pre ľudí s obmedzeným voľným časom, keďže im stači pár hodín starostlivosti týždenne. Ak ste zaneprázdnený prácou a nemôžete si dovoliť 2-3 krát svojho chovanca venčiť, teraristika môže byť práve pre vás.
   
 8. Niektoré terarijne zvieratá sa naučia svojho chovateľa rozoznávať a postupne si naňho zvyknú. Hovorí sa, že napríklad plazy sa nedokážu naučiť určitej rutine, no nie je to pravda. Veľké množstvo druhov si spojí vašu prítomnosť s potravou a veľmi ochotne vás budú sledovať, či dokonca pribehnú k dvierkam terária. Niektoré druhy korytnačiek si na chovateľa môžu zvyknúť natoľko, že ho budú aktivne vyhľadávať.
   
 9. V teráriu si môžete vytvoriť krásny kúsok pralesa, púšte, či brehu potoka. Zvieraťu tak priblížite jeho prirodzený habitat a sebe zabezpečite hodiny pozorovanie malého kúska prírody.
   
 10. Pri teraristika sa nikdy neprestanete vzdelávať, keďže pri množstve druhov, ktoré ponúka sa stále nájde jej zákutie, ktoré je pre chovateľa nepreskúmané. Takisto môže človeka naučiť láske k prírode v inom úplne inom rozhraní na aké je zvyknutý a takisto aj veľkému množstvu zručností. 

10 dobrých dôvodov prečo začať s teraristikou čítať viac

späť na články