• PsyPsy
  • MačkyMačky
  • VtákyVtáky
  • Malé cicavceMalé cicavce
  • TeráriumTerárium
  • RybyRyby
  • JazierkoJazierko

Rozhodnutie – chcem mačku!

Príchod nového zvieracieho člena do domácnosti so sebou prináša veľa radosti, ale tiež množstvo povinností. Aby novopečení majitelia nezostali zaskočení, je ideálne si všetko o novom prírastku vopred dôkladne naštudovať a hlavne si rozhodnutie darovať domov veľmi dobre premyslieť v kruhu rodiny. Pri takomto rozhodovaní by sa mali zohľadniť všetky klady a aj zápory. Každé zvieratko je živá bytosť, ktorá je od človeka plne závislá a odkázaná na jeho starostlivosť a tak by sme k nemu mali aj pristupovať.  Pri rozhodovaní o tom, či si zadovážiť mačičku, je dôležité sa zamyslieť nad tým, čo sme ochotní chlpáčovi poskytnúť - materiálne, emocionálne, časovo, finančne a tiež čo od nášho zverenca očakávame - vzhľadom na jeho osobitosť, povahu a nároky.

Povaha

Mačky sú síce domestifikované, ale v porovnaní napríklad so psami sú omnoho samostatnejšie a asertívnejšie a preto nemôžeme očakávať absolútnu oddanosť a poslušnosť, ako je to napríklad u dobre vycvičeného psieho spoločníka. Mačky nie sú malé psy, sú špecifické svojím správaním a prežívaním a preto bývajú mnohí psíčkari pri začiatkoch chovu mačiek veľmi prekvapení až zmätení.

Ja osobne zastávam názor, že mačka nie je ani tak domáci maznáčik, ale skôr životný spoločník, s ktorým sa budete deliť o svoju domácnosť a život a ona sa vám za to odvďačí vernosťou a láskou, no vždy zostane sama sebou - osobitá, asertívna, samostatná, s vlastným životným priestorom. Práve pre svoju samostatnosť a magickosť ma vždy priťahovali a od detstva som túžil zdieľať s nimi svoj život.

Mačky sú veľmi špecifické, nikdy sa absolútne nepodriadia človeku, skôr sa naučia akceptovať ho a to čakajú aj od človeka. Tak vzniká nenapodobiteľne silné puto na celý život. Každá mačka je individualita, ale ak sa rozhodne pre konkrétne plemeno je možné si všetky podrobnosti o jej charakteristikách a znakoch naštudovať z dostupnej literatúry alebo od chovateľa. Veľkou výhodou je, že sa tak dozvieme o všetkom od spôsobu kŕmenia, správania sa, po zvyklosti, náchylnosti na choroby a podobne.

Materiálne vybavenie

Ako každý, aj mačka potrebuje aspoň základnú výbavu pre svoj spokojný život. Tu je dôležité zohľadniť rodinný rozpočet a myslieť na to, že prvou investíciou do výbavy sa to rozhodne nekončí, ale treba počítať s pravidelným príspevkom na jej plnohodnotný život. Samozrejme základná výbava môže byť aj z tzv. second handu - použitá od iných chovateľov, známych a podobne. Rovnako si ju môžeme aj vyrobiť alebo použijeme veci, ktoré už doma máme a tým tiež značne ušetríme.

V prvom rade je dôležité mačičke zabezpečiť misky na potravu a vodu. Ideálne jednu na vodu, jednu na suchú stravu a jednu na stravu mokrú. Prevedení a materiálov je dnes na trhu veľké množstvo. Ja osobne uprednostňujem keramické a nerezové misky s protišmykovou úpravou, pretože sú z hygienického a zdravotného hľadiska bezpečnejšie. Rovnako je oveľa jednoduchšie ich dôkladne umyť.

Toaleta je ďalším dôležitým prvkom. Komerčne dostupné formy majú rôzne farby, veľkosti, tvary, prídavné funkcie. Základom je asi nekrytý plastový záchodík tvaru obdĺžnika. Jeho cena sa môže pohybovať tak od 5 € - záleží na výrobcovi, tvare a veľkosti. Krytý záchodík je už o niečo drahší, no na druhej strane podľa môjho názoru aj omnoho praktickejší. Mačke poskytuje dostatok súkromia, izoluje zápach, niektoré majú dokonca uhlíkový filter, zabudovanú lopatku, fóliu pod podstielku či vstupnú chodbu alebo predložku. Tu je tiež množstvo typov a variácií od jednoduchých za cca  18 € až po astronomické sumy - vzhľadom na funkcie a značku. Tiež máme možnosť vybrať si rôzne veľkosti a tvary. Okrem klasických obdĺžnikových je dostať aj množstvo rohových. Šikovnejší si zhotovia vlastný model - z krabice, dreva, starého pekáča , nepotrebnej plastovej misy alebo iného materiálu.

Škrabadlo je absolútnou nevyhnutnosťou pre každú šelmu žijúcu v domácich podmienkach. Zvlášť ak máte radi svoj nábytok, sedačku či kožené kreslo. Moderné škrabadlo poskytuje priestor pre obrúsenie pazúrikov, čo je pre mačku prirodzená činnosť, pričom si ich nielen skracuje a ostrí,  ale zanecháva tak aj svoj pach a značku pre ostatných členov domácnosti. Okrem toho škrabadlo poskytuje znásobenie priestoru pre hru a šplhanie. Posed vo výške je výborný pre pozorovanie diania v miestnosti či von oknom a zároveň poskytuje mačke úkryt aj ležovisko. Čím väčšie a vyššie škrabadlo mačke poskytneme, tým samozrejme lepšie. Šikovní domáci majstri si ho vedia zhotoviť aj sami a presne prispôsobiť dizajnu priestoru, v ktorom bude následne hotový produkt umiestnený. Náhradou za škrabadlo môže byť aj koberec pevne upevnený na stenu, police potiahnuté nahusto tkanou látkou, či sisalovým vláknom obtiahnutý vyschnutý strom. Nápaditostiam, kreativite a šikovnosti sa medze nekladú.

Hračky sú výborným prostriedkom ako zabaviť mačku, rozvíjať jej inštinkty a a precvičovať  zmysly. Klasikou, ktorá nesmie chýbať v žiadnej domácnosti sú myšky rôznych veľkostí, tvarov a  materiálov. Kožušinové, látkové, sisalové, flyšové, s pierkami, rolničkou, vyplnené catnipom /kocúrnik obyčajný/ a pod. Okrem toho majú enormný úspech mávatká a paličky rozličných typov, guľôčky, loptičky, klbká, .... Veľkému záujmu sa tešia aj interaktívne hračky ako napríklad robotický laser či laserové ukazovátko, mechanická myš a mávatko, guľová dráha, bazénik. Výborné, hlavne pre veľkých jedlíkov, sú hračky ktoré ukrývajú maškrty a rozvíjajú tak prirodzené lovecké inštinkty a zvedavosť. Druhov, variácií a sortimentu je dnes nespočetne veľa. Najlacnejšie a najjednoduchšie sú však papierové guličky, pierka a doma ušité myšky s troškou usušeného catnipu, ktorými snáď žiadna micka nepohŕdne.

Prenoska alebo popruh a vôdzka sú významnými pomocníkmi ak potrebujeme mačku preniesť z bodu A do bodu B. Minimálne raz ročne na povinné očkovanie k veterinárovi ich rozhodne využijeme. Prenosky, prenosné tašky a pletené košíky sú najčastejšie používaným artiklom pre tento účel. Pre mačky by som osobne odporúčal klasickú umelohmotnú prepravku, ktorá sa veľmi ľahko zmontuje a rozmontuje, je čistiteľná a dáva mačke malý priestor na vyvádzanie. Mnohé naše šelmy majú problém vojsť do prepravky a musíme ich tam natlačiť nasilu - pričom na veterinárnej klinike je problém zase opačný. Tu pomôže ľahké zmontovanie horného krytu. Hladký povrch týchto prepraviek bráni mačke zaseknúť sa pazúrikmi a môžeme ju jednoducho vybrať. Mnohé mačky sú z transportu v takom strese, že dochádza u nich k úniku moču alebo stolice. Aj v tomto prípade máme problém vyriešený ľahko, pretože ide o umývateľný a dezinfikovateľný materiál. Prenosné tašky sú síce elegantnejšie a svojím dizajnom lahodia nášmu oku, ale pre mnohé mačky sú absolútne neprijateľné. Nedržia pevný tvar, sú mäkké, často s nepríjemným chemickým zápachom,  šikovnejšia mačka sa z nich za pár minút vyslobodí  a tá bojovnejšia sa v nej môže veľmi nepekne zraniť. Nevýhodou je aj horšia  čistiteľnosť.

Ležadlo / pelech / kukaňa. Ten kto už mal niekedy mačku tak dobre vie, že jej môže nakúpiť nespočetne veľa rôznych peleštekov, ale aj tak si mačka svoje miesto nájde a upraví sama - ideálne na vašom vankúši, v zásuvke so spodným prádlom alebo na vlnenom svetri v skrni. Nie je vôbec ojedinelé, že aj keď mačky milujú svoje stereotypy, tak miesta odpočinku po istom čase menia. Práve aj z toho dôvodu nie je vôbec naškodu zakúpiť alebo vyrobiť nejaký pelech. Pre mačky je ideálny typ iglu alebo kukane, kde sa môže skryť pred okolitým svetom. Všetky mačky totiž milujú tmavé, tesné priestory, kde sa môžu schúliť do klbka a pospať si. To je aj jeden z dôvodov prečo keď počujú, ako sa otvára rolldoor, sú hneď dnu. Výborné sú aj chlpatou látkou potiahnuté závesné ležadlá na radiátory, ktoré sú komerčne dostupné alebo sa dajú vyrobiť namieru domácim majstrom.

Kefa, kliešte na pazúriky, kozmetika sú poslednou zásadnou položkou potrebnou do základnej výbavy pre nového člena domácnosti. Pri výbere prostriedkov na úpravu srsti a pazúrikov treba dať na rady odborníkov a skúsených chovateľov a prispôsobiť ich výber  jednotlivým plemenám, typom a dĺžke srsti. 

Okrem základnej prvotnej výbavy treba počítať s dodatočnými nákladmi v prípade opotrebovania jednotlivých veci, ich poškodenia, či úplného zničenia. Ďalej je potrebnou a odporúčanou  investíciou pravidelné očkovanie u veterinára (1krát ročne), kastrácia (jednorazová záležitosť, cca od 6 mesiacov veku, nákladnejšia u mačiek než u kocúrikov), preventívne odčervovanie každé 3 mesiace, prípadne podávanie špecifických preventívnych prostriedkov proti vonkajším parazitom. V prípade ochorenia je potrebné počítať so zvýšenými nákladmi na veterinárne ošetrenie.

Najnákladnejšou položkou v našom rozpočte býva asi kvalitné krmivo a podstielka do záchodíka. Je síce pravda, že kvalitné krmivo nie je lacná záležitosť, ale ja sa riadim tým, že čo sa investuje do krmiva sa  následne nezaplatí  na veterinárnej klinike.  Vždy je možné zabezpečiť mačke kvalitnú a pestrú stravu aj keď máme rozpočet nižší. Treba si len preštudovať odbornú literatúru alebo sa poradiť s kvalitným a profesionálnym veterinárom či chovateľom. Ak si prinesieme novú mačku domov, je v rámci adaptačného obdobia vhodné pokračovať v jej kŕmení spôsobom a krmivom, na ktoré je zvyknutá a ak sa nám nepozdáva, postupne ho zmiešavať s novým. Po 7 dňoch by mala mačička dostávať už len nové kvalitné krmivo. Pri výbere krmiva sa treba riadiť hlavne odporúčaniami skúseného chovateľa alebo veterinárneho lekára, či výsledkami vlastného prieskumu zloženia jednotlivých nutrientov.

ČAS

Pri rozhodovaní sa či mať alebo nemať mačičku ako životného spoločníka si musíme uvedomiť, že okrem materiálnych vecí a financií, budeme musieť investovať do jej starostlivosti aj  významné percento z nášho voľného času. Mačička potrebuje okrem plného bruška a čistého záchodíka aj naše pohladenie, pochopenie, lásku a tiež interakciu pri hre. Podľa odbornej literatúry sa odporúča minimálne 30 až 40 minút denne venovať aktívnej hre s naším maznáčikom. Okrem toho musíme počítať s tým, že nejaký čas potrebujeme vyčleniť na jej kŕmenie (2-3krát denne), čistenie záchodíka (2-4krát denne v závislosti od počtu mačiek a záchodíkov), česanie / kúpanie / strihanie pazúrikov (1-7krát týždenne / 1krát mesačne / 1krát za 3mesiace). Ďalej treba počítať s tým, že misky, napájačky a fontány treba pravidelne dôkladne čistiť, záchodíky v pravidelných cykloch dezinfikovať a počas našej neprítomnosti musíme zabezpečiť mačičke opatrovanie či hotel.

Ak sa človek rozhodne zdieľať svoj život s inou živou bytosťou prináša to aj  svoje obete. Ústupky však musia robiť obe strany. Až moje mačky ma naučili kam dať kvetináče a kam nie, že závesy majú mať viac dierok, lebo je to efektnejšie, že stopy na okennom skle od ňufákov dotvárajú osobitý charakter interiéru, že ornamenty na maľovke od pazúrikov sú pekným oživením inak sterilne pôsobiaceho náteru, že toalety treba pravidelne čistiť inak sa stane nehoda, že nielen mačky, ale aj gauč je chlpatý a hebký na dotyk, že vyliata miska s vodou je moja vina, lebo bola zle postavená, že keď budík ráno zlyhá, tak mačka nikdy, čo platí aj cez víkendy a sviatky, že granulát kočkolitu všade na podlahe je výbornou masérskou  pomôckou a podobne.

Hlavne ma ale naučili, že keď dávaš, vždy dostaneš späť, že keď mačky milujú, tak bezhranične, že už nikdy nebudem mať pocit samoty, že vždy keď otvorím dvere tak tam budú sedieť a čakať, a na znak radosti mňauknú, že vytvárajú teplo domova a príjemné prostredie s pozitívnou energiou.

Mgr. Kajo Wild
Odborný garant SUPER ZOO pre mačky


Príprava podnetného prostredia čítať viac
Čo treba vedieť o kŕmení mačiek? čítať viac
Príchod mačky do domácnosti čítať viac
Rozhodnutie – chcem mačku! čítať viac

späť na články