• PsyPsy
  • MačkyMačky
  • VtákyVtáky
  • Malé cicavceMalé cicavce
  • TeráriumTerárium
  • RybyRyby
  • JazierkoJazierko

Ako zvládnuť letné horúčavy so psom

Ako zvládnuť letné horúčavy so psom

Poznáte tie dni, kedy by ste najradšej zostali doma alebo ležali pri vode, nehýbali sa a pili poriadne vychladený nápoj? Síce ideálna predstava pre nás, no psy to nemajú také jednoduché.

Ako všetci vieme, psík ma celé telo pokryté srsťou, ktorá u neho pôsobí ako izolačná vrstva a chráni psa pred prehriatím. Je to jednoduché, srsť psa zachytáva teplo a aj keď sa nám pri dotyku môže zdať veľmi prehriata, pravdou je, že na kožu psíka sa dostane len minimum tepla.
Takže pokiaľ plánujete, že dáte psíka ostrihať, dvakrát si to premyslite. Pravidelné zastrihávanie si vyžaduje len srsť takých plemien, ktorým srsť permanentne dorastá (nemá konečnú dĺžku), napr. pudel, yorkšírsky teriér a podobne. Týchto psíkov by sme však nemali strihať na kratšie ako 2 cm, pretože v takom prípade srsť stráca schopnosť termoregulácie. Rozhodne sa treba vyhnúť strihaniu u plemien s hustou podsadou, napr. sibírsky husky, borderská kólia, čau-čau a podobne. Týmto plemenám najlepšie pomôžeme pravidelným česaním a vyčesávaním zimnej hustej podsady, aby ju mohla nahradiť riedka, ktorá psíka ochráni.
Všimli ste si, že psík zanecháva za sebou vlhké stopy, alebo príliš dychčí? U psíka sa pri prehriatí zvýši činnosť potných žliaz na vankúšikoch a takýmto spôsobom sa zbavuje potu. Dychčanie zasa psíkom pomáha odparovaním ochladiť organizmus, čo je dôvod, prečo psy v zvlášť horúcom počasí ťažko zrýchlene dýchajú.

Dostatok čerstvej vody je základ

Psíkovi je potrebné neustále zabezpečiť čerstvú vodu, inak by mohlo dôjsť k dehydratácii, keďže voda tvorí približne 60 % jeho tela. V letných horúčavách je veľmi dôležité, aby mal psík neustále prístup k vode a to hlavne k čistej. Existuje mnoho psov, ktorí odmietajú piť špinavú alebo mierne zohriatu vodu. Dobrý trik je použiť viacero misiek (alebo pokojne vedier :-)) rozmiestnených po celom pozemku alebo byte v chládku tak, aby mal psík na výber. Tým zabezpečíte, že psík pije častejšie a zostáva hydratovaný.


Naplánujte si vychádzky

Naplánujte si vychádzky skoro ráno, alebo neskôr večer, kedy je vzduch chladnejší a vyhnete sa tak najväčším horúčavám. Dajte psíkovi možnosť ukryť sa do tieňa a vyhnúť sa rozpálenému chodníku či asfaltu. Labky Vášho psíka sa môžu ľahko spáliť ako na horúcom chodníku, tak aj na iných rozohriatych povrchoch, ako je napr. dlažba alebo piesok. Radšej zvoľte prechádzku v parku, v prírode alebo pri vode.

Ako správne ochladiť psíka

V prípade, ak ideme so psíkom k vode alebo ho chceme iba schladiť, musíme dávať pozor aby nedostal teplotný šok. Takže vždy začíname ochladzovaním labiek a pokračujeme bruchom, hrudníkom a prípadne aj hlavou.

Pokiaľ chcete psíkovi pomôcť v byte, či v dome môžete:

Či už idete so psíkom na každodennú vychádzku, alebo dlhšiu túru, netreba zabudnúť vziať so sebou čistú vodu a to nielen pre psíka ale aj pre seba.

Michaela Bacílková
Vedúca predajne SUPER ZOO Nové Mesto nad Váhom

Miška je študentkou kynológie na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Súčasťou nášho tímu je od júna minulého roku, kedy stála  pri zrode predajne  SUPER ZOO v Novom  Meste nad Váhom. Práve ona je vedúcou súdržného kolektívu v tejto predajni, odkiaľ zákazníci odchádzajú vždy s úsmevom na tvári a plní pozitívnych dojmov.

Ako zvládnuť letné horúčavy so psom čítať viac
Výchova a výcvik psíka čítať viac
Ako sa zbaviť bĺch v domácnosti čítať viac
Druhy a typy antiparazitík čítať viac
Nebezpečenstvo vonkajších parazitov čítať viac
Problémové správanie a základný výcvik psa čítať viac
Päť psích mýtov a pravda medzi nimi čítať viac
Psie ochorenie z bĺch čítať viac
Ako spoznať prehriatie a ako psa schladiť? čítať viac
Ako chovať psa na záhrade čítať viac
Oskár Daňko, vedúci smeny v SUPER ZOO OC Prešov - interview čítať viac
MVDr. Rastislav Domko, garant čítať viac
Michaela Bacílková, vedúca predajne SUPER ZOO - interview čítať viac
Veronika Hamarová, vedúca predajne SUPER ZOO OC Central Bratislava - interview čítať viac
Martin Barlík, garant čítať viac