• PsyPsy
  • MačkyMačky
  • VtákyVtáky
  • Malé cicavceMalé cicavce
  • TeráriumTerárium
  • RybyRyby
  • JazierkoJazierko

Ako chovať psa na záhrade

Vonkajší pes nám môže byť skvelým spoločníkom a strážcom nášho majetku. Ak sa zdržiava vonku, má k dispozícii poriadne ihrisko v podobe Vašej záhrady. Chov psa vonku ale neznamená, že ho môže jeho pániček zanedbávať.

Vyberáme správne plemeno

Najvhodnejšie plemeno psa na záhradu, tj. pre celoročný pobyt vonku, je také, ktoré má pod krycou srsťou podsadu (jemnejšia, kratšie chlpy - tzv. dvojitá srsť). Takí psy dokážu najlepšie zvládnuť každé počasie. V zime poskytuje dvojitá srsť dostatočnú termo ochranu a v lete zviera ochladzuje.

A aké plemená sa na záhradu hodia? Najmä tie väčšie, napríklad:

Aj hladkosrsté plemená môžu byť vonku celoročne, avšak podmienkou je zateplená búda. Úplne nevhodné plemená pre celoročný pobyt vonku sú plemená miniatúrne a spoločenské.

Ako chovať psa vonku

Mať psa celoročne vonku neznamená mať ho na záhrade a zanedbávať ho. Pravda, bytoví psy pozornosti potrebujú o niečo viac, ale ani psa žijúceho vonku by ste nemali pripraviť o prechádzky. Choďte s ním na prechádzku aspoň niekoľkokrát do týždňa. Majte na pamäti, že sebeväčšia záhrada neposkytne psovi dostatok pohybu alebo vyžitia, obzvlášť ak bude na ňu sám. Samozrejme nespornou výhodou je, že ak potrebujete byť cez deň preč, nemusí vás trápiť pes zavretý sám v byte.

Psia búda, púšťanie do bytu

Psovi na záhradu umiestnite vhodné bývanie - búdu pre psy. Je dobré, aby ste vyberali takú, ktorá ochráni psa proti vetru, dažďu a bude vyrobená z kvalitného materiálu. K dispozícii môže mať tiež nejaký vonkajší pelech.

Je nevhodné v zimných mesiacoch striedať pobyt vonku s pobytom vo vnútri domu. Prechod z mrazivého počasia do vykúreného domu psom škodí, aj keď si veľa ľudí bohužiaľ myslí opak v snahe dopriať psovi väčší komfort v teple. Vhodným riešením je umiestniť psa do chladnejšej časti domu (chodba, garáž).

Strasti majiteľov vonkajších psov

Aj pes na záhrade vás dokáže pekne potrápiť. Zlikvidovať kvetinové záhony, kríky alebo poničiť záhradnú dekoráciu. Miesta, kam nechcete, aby pes vstupoval, ohraďte plôtikom. Keď psovi stanovíte jasne a dôsledne hranice, mal by čoskoro pochopiť, že tadiaľ cesta nevedie a ohraničeným priestorom sa má radšej vyhnúť. Je tiež ale možnosťou skúsiť neviditeľný plot pre psy - ale to až ako posledná možnosť a po konzultácii s odborníkom. Ak riešite vyschnuté škvrny od moču na trávniku a stromčekoch a pes sa ani napriek všetkej snahe nenaučí vykonávať potrebu mimo záhradu, odporúčame zaobstarať výbeh a do neho umiestniť búdu.

Najlepším riešením je vždy ale výchova. Správne vychovaný pes bude rešpektovať váš majetok bez povšimnutia, nech pes býva s vami alebo na záhrade. Nezabúdajte sa mu venovať, tráviť s ním čas, len tak môžete mať šťastného spoločníka na niekoľko rokov.

Sonja Nawinová
Produktový špecialista

Ako zvládnuť letné horúčavy so psom čítať viac
Výchova a výcvik psíka čítať viac
Ako sa zbaviť bĺch v domácnosti čítať viac
Druhy a typy antiparazitík čítať viac
Nebezpečenstvo vonkajších parazitov čítať viac
Problémové správanie a základný výcvik psa čítať viac
Päť psích mýtov a pravda medzi nimi čítať viac
Psie ochorenie z bĺch čítať viac
Ako spoznať prehriatie a ako psa schladiť? čítať viac
Ako chovať psa na záhrade čítať viac
Oskár Daňko, vedúci smeny v SUPER ZOO OC Prešov - interview čítať viac
MVDr. Rastislav Domko, garant čítať viac
Michaela Bacílková, vedúca predajne SUPER ZOO - interview čítať viac
Veronika Hamarová, vedúca predajne SUPER ZOO OC Central Bratislava - interview čítať viac
Martin Barlík, garant čítať viac